Суддя першої інстанції Смагар С.В. справа №2-а-31694/08/0570
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
14 квітня 2009 року м. Донецьк
зал судового засідання №3 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В.,
Нікуліна О.А.,
при секретарі судового засідання: за участю представника позивача
ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від
19 грудня 2008 року
по адміністративній справі
№2-а-31694/08 (суддя Смагар С.В.)
за позовом
ОСОБА_1
до про
Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області визнання неправомірною відмови у перерахунку та зобов'язання здійснити порахунок пенсії,-
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання неправомірною відмови у перерахунку та зобов'язання здійснити порахунок пенсії. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона є інвалідом 3-ї групи, внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЄС. Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на пенсію розмір, якої не повинен бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Просив зобов'язати відповідача призначити йому пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2008 року позов ОСОБА_1- задоволено. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2008 року у відповідності до частини 4 статті 54 та статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Управі Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області здійснити з 01 жовтня 2008 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмір 6 мінімальних пенсій за віком та дордаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50%; мінімальної пенсії за віком у відповідності до частини 4 статті 54 та статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
З постановою суду Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області не погодилось, подало апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, норми законодавства. Просив рішення суду скасувати і прийняти нове, відмовивши позивачу в задоволенні позовних вимог.
Представник позивача, під час апеляційного розгляду справи проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає, що постанова суду є законною та обґрунтованою, ухвалена судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі. Просив постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку. Відповідно до статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін належним чином повідомлених не є перешкодою для апеляційного розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на неї, встановила наступне.
При вирішенні даного спору, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу - ОСОБА_1., як особі, яка постраждала від ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була встановлена 3-тя група інвалідності, пов'язана з ліквідацією наслідків аварії.
Відповідно до норм ст.ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач, як інвалід 3-ї групи пов'язаної з наслідками ліквідації аварії на ЧАЕС, має право на основну - державну пенсію у розмірі 6 - мінімальних пенсій за віком, а також на додаткову пенсію у розмірі 50% - мінімальної пенсії за віком.
Колегія суддів, аналізуючи норми права відносно пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вважає, що при вирішенні даного спору, суд першої інстанції, прийшов до правильного та обґрунтованого висновку, про необхідність, при розгляді даної справи, керуватися саме нормами ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якими розмір основної - державної пенсій для інвалідів 3-ї групи постраждалих від Чорнобильської катастрофи, не може бути нижчим 6 - ти мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія має складати 50% мінімальної пенсії за віком.
Колегія суддів вважає, дані висновки суду першої інстанції обґрунтованими, оскільки відповідно до вимог ст.ст. 46, 48 Конституції України громадяни України мають право на достатній життєвий рівень та соціальний захист, що включає в себе і право громадянина на пенсійне забезпечення в старості. Більш того, пенсії та інші соціальні виплати та допомоги мають забезпечувати рівень життя громадянина не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі ЗУ №2017 від 05.10.2000р.), визначаються правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України - основних соціальних гарантій.
Відповідно до норм ст.ст. 5,6 ЗУ № 2017 від 05.10.2000р., основним державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, на підставі якого встановлюються та визначаються державні гарантії та стандарти в усіх сферах життєдіяльності населення, в тому числі й щодо дотримання соціальних гарантій та стандартів підтримки інвалідів, осіб похилого віку. Статтею 17 зазначеного Закону основні державні соціальні гарантії встановлюються законами України, з метою забезпечення конституційних прав громадян на достатній життєвий рівень - до таких гарантій віднесено і мінімальний розмір пенсії за віком та мінімальний розмір заробітної плати, - які не можуть бути меншими від прожиткового мінімуму встановленого законом.
Колегія суддів зазначає, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень (зокрема рішення № 8-рп/2005 від 11 жовтня по справі № 1-21/2005, № 10-рп/2008 від 22 травня 2008року по справі № 1-28/2008), і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що пенсія позивача має бути перерахована саме відповідно до норм ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімальної пенсії за віком, розмір якої не може бути нижчим за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2008 року по справі №2-а-31694/08 за позовом ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання неправомірною відмови у перерахунку та зобов'язання здійснити порахунок пенсії - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий: /підпис/ Дяченко С.П.
Судді: /підпис/ Сіваченко І.В.
/підпис/ Нікулін О.А.
З оригіналом вірно:
Суддя - доповідач Дяченко С.П.