19 травня 2009 року Справа № 2а-1106/08
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Поплавського В.Ю.,
суддів: Уханенка С.А., Сафронової С.В.,
при секретарі судового засідання: Пономаренко В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 25 липня 2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, стягнення недоплаченої суми допомоги при народженні дитини та моральної шкоди, -
У липні 2008 рокуОСОБА_1 звернувся з позовом до УПСЗН Павлоградської міської ради та просив визнати дії відповідача неправомірними по призначенню, нарахуванню і виплаті йому сум допомоги при народженні дитини, зобов'язати відповідача призначити йому, допомогу при народженні дитини у сумі 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження його дитини, у загальному розмірі, який становить - 10463,80 грн., з виплатою одноразової виплати при народженні дитини у розмірі 4167 гривень і решти суми, яка виплачується протягом 12 місяців в розмірі 6296,80 грн. - по 524,73 грн., щомісячно з жовтня 2007 року. Стягнути з відповідача на його користь недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини у розмірі 767 грн., стягнути з відповідача заборгованість з виплат за період з жовтня 2007 року по травень 2008 року включно суму недоотриманої допомоги при народженні дитини в розмірі 797,84 грн, стягнути з відповідача на користь позивача суму у розмірі 1000 гривень за завдану йому моральну шкоду, а також всі понесені ним судові витрати у зв'язку з розглядом цієї справи.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 25 липня 2008 року позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправними дії відповідача щодо нарахування, призначення та виплаті позивачу державної допомоги сім'ям з дітьми, зобов'язано відповідача призначити позивачу допомогу при народженні дитини, у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження його дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, в розмірі - 10463,40 грн, зобов'язано відповідача призначити та сплатити на користь позивача недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини, що підлягає виплаті на протязі 12 місяців, в період часу з жовтня 2007 року по вересень 2008 року включно, в розмірі - 524,73 грн., стягнуто з відповідача на користь позивача недоотриману суму, що виплачується протягом 12 місяців на доньку ОСОБА_2, за період 2007 року по травень 2008 року включно, у розмірі - 797,84 грн., стягнуто з відповідача на користь позивача недоотриману суму допомоги, що здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, на доньку ОСОБА_2, у розмірі - 767 грн., стягнуто з бюджету міста Павлограда Дніпропетровської області на користь позивача судові витрати в розмірі 15,64 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду в частині задоволених позовних вимог, оскільки вона винесена з порушенням норм матеріального права.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач має дитину - ОСОБА_2 Ігорівну, 04.09.2007р.н., перебуває на обліку у відповідача.
Відповідачем була призначена позивачу допомога при народжені дитини в розмірі 8500 грн., з яких виплачено: одноразово у вересні - 3400 грн. та по 425 грн. щомісячно з жовтня 2007 року по травень 2008 року.
Згідно із ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, яка діяла до набрання законної сили Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено наступне:
-абзац 2 частини 2 ст. 56 Закону: допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
- пункт 14 ст. 71 Закону: призупинити дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів.
Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 ст. 71 втратили чинність, як такі, що визнані неконституційним. Це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
В той же час, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 не було визнано неконституційним положення абзацу 2 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено одноразову виплату у розмірі 8500 гривень.
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Колегія суддів вважає, що Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та його положення мають вищу юридичну силу відносно інших спеціальних законів стосовно визначення розміру або порядку обчислення допомоги при народженні дитини, бо є основним та головним (окрім Конституції) фінансовим нормативним актом розподілу доходів та видатків в країні. За цих обставин, положення цього закону яким було визначено порядок нарахування допомоги при народженні дитини, є обов'язковим для застосування та вирішення справ у суді. Тобто, при визначенні розміру допомоги при народженні дитини слід керуватися абзацом 2 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», а не ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Таким чином, відповідачем була призначена правомірно допомога при народженні дитини у розмірі 8500 грн., тому у суду були відсутні підстави для визнання таких дій протиправними та задоволення позовних вимог позивача.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції були допущені порушення матеріального права, у зв'язку з чим постанову суду слід скасувати і прийняти нову постанову у справі про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 198, 202 КАС України, колегія суддів, -
постановила:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області - задовольнити частково.
Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 25 липня 2008 року - скасувати.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту виготовлення повного тексту.
Судді: Поплавський В.Ю.
Уханенко С.А.
Сафронова С.В.