Постанова від 19.05.2009 по справі 2а-117-08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2009 року справа № 2а-117/08

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Поплавського В.Ю.,

суддів - Сафронової С.В., Уханенка С.А.,

при секретарі - Пономаренко В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області

на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 лютого 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, стягнення не донарахованих сум одноразової допомоги при народженні дитини, стягнення заборгованості з виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2007 року позивачка звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області, та уточнивши позовні вимоги просила суд визнати неправомірними дії відповідача по нарахуванню і виплаті їй одноразової допомоги при народженні дитини. Зобов'язати відповідача призначити їй, відповідно до ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомогу при народженні дитини у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, встановленого на день народження її дитини, що становить - 10463,80 грн., визнати решту суми одноразової допомоги при народженні дитини яка виплачується протягом 12 місяців, в розмірі 524,73 грн. Також просила суд стягнути з відповідача на її користь суму недоотриманої одноразової допомоги при народженні дитини у розмірі 767,00 грн., допомоги при народженні дитини, що виплачується протягом 12 місяців у 2007, 2008 роках, в сумі 498,65 грн. Крім цього, позивачка просила суд стягнути з відповідача на її користь суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007, 2008 роках в сумі - 1142,72 грн. та зобов'язати відповідача призначити їй, відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з березня 2008 року у розмірі 526 грн. щомісяця, з наступним підвищенням.

Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 лютого 2008 року позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені частково. Визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини. Зобов'язано відповідача призначити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, встановленого на день народження її дитини, в розмірі - 10463,80 грн., зобов'язано визнати решту суми, що підлягає виплаті протягом 12 місяців в розмірі 524,73 грн. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму одноразової допомоги при народженні дитини у розмірі 767,00 грн., а також заборгованість з виплати допомоги при народженні дитини, що виплачується протягом 12 місяців, в сумі 498,65 грн. Стягнуто з відповідача на користь позивачки суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007, 2008 роках в сумі - 1142,72 грн. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що передбачений ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» починаючи з 01.03.2008 року у розмірі 526,00 грн. щомісяця, з послідуючим її підвищенням у відповідності до змін діючого законодавства.

Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради, не погодившись із постановою суду подало апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову суду, оскільки вона суперечить нормам матеріального права, та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачка має малолітню доньку - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 народження (а.с.11), у зв'язку з чим знаходиться на обліку у відповідача та отримує виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо нарахування, призначення і виплати їй державної допомоги при народженні дитини, а також в частині стягнення з відповідача на її користь недоотриманих сум допомоги при народженні дитини та в частині зобов'язання призначити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, встановленого на день народження її дитини, у загальному розмірі - 10463,80 грн., суд першої інстанції виходив з того, що Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/07 положення п.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було зупинено дію ст.12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" на 2007 рік, було визнано неконституційним та втратило чинність.

Проте, з такими висновками суду погодитися неможливо, виходячи з наступного.

Дійсно, відповідно до Рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України такі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік": пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення «Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Але, відповідно до статті 56 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік" встановлена допомога при народженні дитини - в розмір 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідач здійснював виплати державної допомоги при народженні дитини згідно до вищезазначеного порядку та розмірів, що підтверджується довідками про прибутки від. (а.с.13,19,35).

Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Оскільки рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення статті 56 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік" в цій частині не визнавались неконституційними і тому діяли в часі на час виникнення таких спірних правовідносин, враховуючи те, що Закон України " Про Державний бюджет України на 2007 рік" за часом прийнятий пізніше Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", колегія суддів вважає, що при визначенні розміру державної одноразової допомоги при народженні дитини та порядку її виплати слід керуватись саме положеннями, зазначеними абзацом 2 частини 2 статті 56 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік", і тому в цій частині позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити в повному обсязі, а постанову суду першої інстанції в цій частині скасувати.

Приймаючи до уваги той факт, що ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" про зупинення дії частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", втратила чинність з 09.07.2007 року, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за грудень 2007 року в сумі 352 грн.

Щодо вимог по зобов'язанню відповідача призначити ОСОБА_1 з 01.03.2008 року державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 526,00 грн., з наступним підвищенням з урахуванням підвищення розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, та стягнення з відповідача допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за січень - лютий 2008 року, то відповідно до положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та розділу ІІ і розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» була викладена в наступній редакції «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 28/2008 (№ 10-рп/2008) положення наведених законів, якими визначено розмір державної допомоги по догляду за дитиною не визнавалися неконституційними, що свідчить про їх чинність та про правомірність дій відповідача щодо нарахування і виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції неправомірно стягнув з відповідача на користь позивачки допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за січень - лютий 2008 року, та зобов'язав управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1 з 01.03.2008 року державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 526,00 грн., з наступним підвищенням з урахуванням підвищення розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.

Крім того, постанову суду першої інстанції необхідно змінити в частині стягнення з відповідача на користь позивача суми судового збору у розмірі 51,00 грн., оскільки відповідно до п.3 статті 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. Тобто, в даному випадку, з бюджету міста Павлограда Дніпропетровської області на користь позивача необхідно стягнути суми судового збору у розмірі 3,52 грн.

За таких обставин постанова суду в частині задоволених вимог підлягає скасуванню з постановленням нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись п.3 ч.1 ст.198, ст.202 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області - задовольнити частково.

Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 лютого 2008 року в частині визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 державної допомоги при народженні дитини; зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини у сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, встановленого на день народження її дитини, в розмірі - 10463,80 грн., зобов'язання визнати решту суми, що підлягає виплаті протягом 12 місяців в розмірі 524,73 грн.; стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму одноразової допомоги при народженні дитини у розмірі 767,00 грн., а також заборгованості з виплати допомоги при народженні дитини, що виплачується протягом 12 місяців, в сумі 498,65 грн.; стягнення з відповідача на користь позивачки суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного за січень - лютий 2008 роках в сумі - 790,72 грн.; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що передбачений ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» починаючи з 01.03.2008 року у розмірі 526,00 грн. щомісяця, з послідуючим її підвищенням у відповідності до змін діючого законодавства - скасувати та в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 в цій частині позову - відмовити.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за грудень 2007 року в розмірі 352,00 грн.

Стягнути з бюджету м. Павлоград Дніпропетровської області на користь ОСОБА_4 судові витрати в сумі 3,52 грн.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту виготовлення повного тексту постанови.

Головуючий: В.Ю. Поплавський

Судді: С.А. Уханенко

С.В. Сафронова