Ухвала від 20.02.2014 по справі 2а-1970/3196/12

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2014 року Справа № 9104/176830/12

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,

з участю секретаря судового засідання Шуптар Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільскій області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

11 вересня 2012 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області про зобов'язання видати дозвіл на спеціальне водокористування.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року адміністративний позов було задоволено, зобов'язано Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області видати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 дозвіл на спеціальне водокористування ставку в с. Увисла Гусятинського району Тернопільської області.

Не погодившись з таким судовим рішенням, його оскаржило Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області, подавши апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального законодавства, просило скасувати оскаржувану постанову та постановити нову, якою у позові відмовити. В апеляційній скарзі відповідач зазначив, що не погоджується з постановою суду про задоволення позовних вимог, оскільки суд першої інстанції безпідставно дійшов висновку про протиправність відмови видати позивачу дозвіл на спеціальне водокористування, так як останній не надав відповідний договір оренди земельної ділянки.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, в межах викладених в ній доводів, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням № 40 від 18 листопада 2011 року Увислівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області позивачу було надано в оренду терміном на 2 роки 11 місяців майно греблі з водоскидною спорудою в тілі греблі, що розташована на території Увислівської сільської ради.

18 листопада 2011 року між приватним підприємцем ОСОБА_1 та Увислівською сільською радою було укладено договір оренди гідроспоруди.

23 грудня 2011 року між позивачем та Гусятинською районною державною адміністрацією було укладено договір № 51 про оренду водного об'єкта на території Увислівської сільської ради.

22 серпня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Єдиного дозвільного центру Тернопільської міської ради із заявою про видачу йому дозволу Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області на спеціальне водокритсування, подавши при цьому пакет документів, що необхідні для вирішення цього питання, зокрема вищевказані договори оренди, тощо.

30 серпня 2012 року Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області надало позивачу відповідь № 2-2/2096, якою фактично відмовило у наданні дозволу, вказавши, що державне управління повернеться до розгляду комплекту документів для отримання дозволу на спецводокристування після надання договору оренди земельної ділянки та повторної реєстрації державним реєстратором дозвільного центру.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про незаконність такої відмови з таких підстав.

Згідно статті 4-1 Закону України від 06.09.2005 року № 2806-IV "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними (регіональними, місцевими) органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання, видача або відмова у видачі яких законами України віднесена до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням за погодженням з територіальними (місцевими) органами центральних органів виконавчої влади, що здійснюють регулювання у відповідній сфері, та територіальними органами уповноваженого органу, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Такі порядки мають передбачати, зокрема, вичерпний перелік документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.

Відповідно до статті 49 КАС України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається:

- державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;

- Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.

Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 321 "Про затвердження Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1992 р. N 459" цей Порядок визначає процедуру погодження та видачі юридичним і фізичним особам (далі - водокористувачі) дозволів на спеціальне водокористування (забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання у водні об'єкти забруднюючих речовин, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів).

Дозволи видаються у разі використання води водних об'єктів:

загальнодержавного значення - Республіканським комітетом екології та природних ресурсів Автономної Республіки Крим, державними управліннями екології та природних ресурсів в областях, містах Києві і Севастополі, державними інспекціями охорони Чорного і Азовського морів (далі - територіальні органи Мінекоресурсів);

місцевого значення - Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням з відповідними територіальними органами Мінекоресурсів.

Дозволи видаються за клопотанням водокористувачів з обґрунтуванням потреби у воді, яке погоджується:

- у разі використання поверхневих вод - з Республіканським комітетом по водному господарству Автономної Республіки Крим, територіальними органами басейнових управлінь водних ресурсів або обласними виробничими управліннями водного господарства і меліорації (далі - органи водного господарства);

- у разі використання підземних вод - з Державною геологічною службою або дочірніми підприємствами НАК "Надра України" за переліком, який затверджує Мінекоресурсів;

- у разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних, - з МОЗ.

Дозволи видаються органами, що зазначені в абзаці 2 пункту 2 цього Порядку, в місячний термін з дня подання в установленому порядку клопотання, а органами, зазначеними в абзаці 3 цього пункту, - в установлені ними терміни.

Клопотання водокористувачів розглядаються у місячний термін.

У разі відмови у погодженні клопотання або у видачі дозволу водокористувачу надається відповідь з обґрунтуванням причин відмови.

Частиною 5 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" передбачено підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру, серед яких вказано подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком.

Разом з тим, законодавчо не визначений перелік документів для отримання дозволу на спеціальне водокористування.

Посилання апелянта на наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 29 вересня 2011 року № 358, яким затверджено план заходів з усунення порушень вимог водного та земельного законодавства, колегія суддів відхиляє, оскільки цей наказ не зареєстрований в Міністерстві юстиції України і не являється нормативно-правовим актом, яким встановлено перелік необхідних документів для отримання дозволу на спеціальне водокористування.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст. ст. 195, 196, 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст. 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільскій області залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року в адміністративній справі № 2а-1970/3196/12 - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів .

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді В.Я. Макарик

І.В. Глушко

Повний текст постанови виготовлено 25 лютого 2014 року.