Ухвала від 04.03.2014 по справі 2а-1204/2010

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014 р. Справа № 12936/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Заверухи О.Б.,

суддів - Гінди О.М., Ніколіна В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на постанову Сихівського районного суду м. Львова від 22 грудня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій та стягнення недоотриманих коштів, -

ВСТАНОВИВ:

29.09.2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради в якому просила визнати дії відповідача протиправними та стягнути з відповідача недоотриману суму коштів на компенсацію 50% вартості продуктів харчування за нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України згідно п. 14 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з вересня 2007 року по червень 2010 року.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідом ІІІ групи та відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Як інваліду, який віднесений до 1 категорії, на підставі п.14 ч.1 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28 лютого 1991 року (далі - Закон № 796-XII ) їй передбачене забезпечення продуктами харчування за медичними нормами, які встановлені Міністерством охорони здоров'я і затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 року № 258, у вигляді компенсації 50% вартості цих продуктів харчування. Однак, така компенсація виплачується не в розмірах, визначених зазначеною статтею Закону № 796-XII, а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України у значно занижених розмірах. Добровільно провести такі нарахування та виплати відповідач відмовляється.

Крім цього позивач подала до суду заяву про зміну позовних вимог, в якій просила стягнути з відповідача недоотриману суму коштів на компенсацію 50% вартості продуктів харчування за нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України згідно п. 14 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з вересня 2007 року по вересень 2010 року в сумі 4881, 32 грн.

Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 22 грудня 2010 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії та зобов'язано Сихівський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму на компенсацію 50% вартості продуктів харчування за нормами, встановленими Міністерством охорони здоровя України відповідно до п. 14 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 29.03.2010 року по 31.09.2010 року. В решті позовних вимог відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що при нарахуванні та виплаті позивачу спірних сум відповідач не діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому із врахуванням вимог ст.ст. 99, 100 КАС України, позовні вимоги є обґрунтованими.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову і прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідом ІІІ групи та відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А 108132, довідкою МСЕК серії ЛВА - 1 № 321461. На підставі зазначеного та наказів Міністерства праці та соціальної політики України «Про встановлення розмірів грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачеві як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, виплачується грошова компенсація вартості продуктів харчування для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 2007 року щомісячно в заниженному розмірі.

З огляду на встановлені судом першої інстанції обставини та наявні у справі докази колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною 2 статті 3 Конституції України встановлено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно зі ст.19 Конституції України та ч.1 ст.9 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти дише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.3 ст.22 Конституції України зазначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.14 ч.1 ст.20 Закону № 796-XII, особам, віднесеним до категорії 1, надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги: забезпечення продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання та компенсацією 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України.

Постановою КМУ від 21.05.1992 р. за № 258 "Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлюються фізіологічні (медичні) норми забезпечення продуктами харчування розроблені Міністерством охорони здоров'я України, відповідно до яких, громадянам, віднесеним до 1 категорії учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, держава компенсує 50% вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України.

Таким чином, наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, а вихідним критерієм обрахунку спірних виплат виступає компенсація у розмірі 50% вартості продуктів харчування (п.14 ч.1 ст.20 Закону № 796-XII).

20.09.2005 р. прийнято постанову КМУ № 936 "Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно п.9 якої сума коштів на забезпечення продуктами харчування, встановлюється облдержадміністраціями, а з 2007 року - Міністерством праці та соціальної політики України.

Порядок використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 року № 987, а також врегульований діючими положеннями Порядку зарахування збору до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення і використання його коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1998 року № 396.

Вказаними нормативними документами не передбачено обмежень щодо здійснення відповідними органами виплат компенсації вартості продуктів харчування, визначеної на рівні закону.

За таких обставин колегія суддів приходить до переконання, що позивач має право на компенсацію у розмірі 50% вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України, як інвалід ІІІ групи та учасник ліквідації аварії на ЧАЕС віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст. 71 Закону № 796-XII дія положень даного Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Згідно ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, враховуючи загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів прийшла до висновку про те, що застосуванню підлягає ст. 20 Закону № 796-XII, а не вищезазначені постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Надання законодавцем права Кабінету Міністрів України визначати порядок обчислення зазначеної компенсації не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених Законом № 796-XII. Тобто Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону.

Крім того, колегія суддів вважає за потрібне наголосити, що відсутність бюджетних асигнувань не можна взяти до уваги як підставу для відмови в задоволенні вимог позивача, так як невиконання чи неналежне виконання законів про виплати через відсутність бюджетних коштів не є підставою для недоплати компенсації відповідно до Закону № 796-XII. Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань.

Враховуючи вищенаведене судом першої інстанції правомірно зобов'язано відповідача здійснити необхідні дії відповідно до вимог п. 14 ст. 20 Закону України № 796 та постанови КМ України від 21.05.1992 року № 258 направлені на забезпечення позивача продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання та компенсацією 50% вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановленими Міністерством охорони здоровя України за період з 29.03.2010 року до 31.09.2010 року. Вимоги про стягнення в користь позивача конкретно визначеної суми компенсації є безпідставними, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу на який законодавством покладено повноваження щодо нарахування такої компенсації.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради залишити без задоволення, а постанову Сихівського районного суду м. Львова від 22 грудня 2010 року у справі № 2а-1204/10 без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України напротязі двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий : Судді : О.Б. Заверуха О.М. Гінда В.В. Ніколін