Копія
Ухвала
Іменем України
Справа № 801/10606/13-а
26.02.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Омельченка В. А.,
суддів Дудкіної Т.М. ,
Дадінської Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Сімферополі Головного управління Міндоходів в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Баценко А.О. ) від 13.01.14 у справі № 801/10606/13-а
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Державної податкової інспекції у м.Сімферополі Головного управління Міндоходів в АР Крим (вул. М. Залки, 1/9, м.Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95053)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Головного управління Міндоходів в АР Крим , в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0011102202 від 22.10.2013р.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.01.14 адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м.Сімферополі Головного управління Міндоходів в АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Сімферополі Головного управління Міндоходів в АР Крим № 0011102202 від 22.10.2013 року в частині застосування штрафних санкцій у сумі 340 грн.
Скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Сімферополі Головного управління Міндоходів в АР Крим № 0011102202 від 22.10.2013 року в частині застосування штрафних санкцій у сумі 1542,90 грн.
В іншій частині вимог - відмовлено у задоволенні позову.
Не погодившись з даною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.01.14 та прийняти нове рішення по справі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. А саме, апелянт посилається на те, що відповідачем 03.10.2013 р. проведено фактичну перевірку господарської одиниці відділу магазину позивача , що розташованій за адресою: АДРЕСА_2. За результатами вказаної перевірки був складений акт фактичної перевірки від 03.10.2013р., в якому зроблений висновок про порушення позивачем п.1,5,12,13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
На думку апелянта, висновки відповідача є обґрунтованими, а отже не має обґрунтованих підстав вважати, що податкове повідомлення-рішення № 0011102202 від 22.10.2013 року в частині застосування штрафних санкцій у сумі 340 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0011102202 від 22.10.2013 року в частині застосування штрафних санкцій у сумі 1542,90 грн. прийнято з порушенням норм діючого законодавства.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 06.02.2014 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м.Сімферополі Головного управління Міндоходів в АР Крим.
У судове засідання сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем 03.10.2013 р. проведено фактичну перевірку господарської одиниці відділу магазину позивача , що розташованій за адресою: АДРЕСА_2.
За результатами вказаної перевірки був складений акт фактичної перевірки від 03.10.2013р. (реєстраційний номер 203/01/09/2 від 11.10.2013р.) , в якому зроблений висновок про порушення позивачем п.1,5,12,13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Після вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 22.10.2013 р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0011102202 про застосування штрафних (фінансових) санкцій , згідно з яким за порушення позивачем п. 1,5,12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" згідно з п.1,3 ст. 17 ст. 20 зазначеного Закону до нього застосовані штрафні санкції у розмірі 5665,20 грн.
Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п.1), у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій мають проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки (п.5); вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг) (п.12).
Відповідальність за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлена у ст.17 , у п. 1 якої вказано, що у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня; вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).
У п.3 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено,що у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або незберігання розрахункових книжок протягом встановленого терміну застосовуються штрафні санкції у розмірі двадцяті неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Позивач на підставі Ліцензії Серія НОМЕР_1 від 07.05.2013р. здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями у відділі магазину, розташованого за адресою в магазині - барі , що розташованій за адресою: АДРЕСА_2. Термін дій цієї ліцензій визначений з 07.05.2013р. по 07.05.2014р.
В актв фактичної перевірки від 03.10.2013р. (реєстраційний номер 203/01/09/2 від 11.10.2013р.), складений працівниками податкового органу, зокрема , ОСОБА_3, в якому відображений в тому числі факт здійснення розрахункової операції на суму 46,10 грн. за придбання пляшки вина "Мадера Кримська", сигарет "Честерфілд" без використання реєстратора розрахункових операцій або розрахункової книжки. На вказаному акті є підпис ОСОБА_4 , відсутні її відмітки або зауваження щодо встановлення факту реалізації товарів на суму 46,10 грн. без використання реєстратора розрахункових операцій або розрахункової книжки.
Позивачем надана розрахункова книжка №0109016354Р/1 ,в який зазначено,що вона розпочата 03.10.2013р. у зазначеній розрахункової книжки є відривні частки квитанцій ААРА №078802 , ААРА №078803 та АРА№078805, на першій зазначена дата оформлення 06.07.2013р. , на другій та третій - дата їх оформлення на зазначена.
Судова колегія зазначає. що в порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надані докази обґрунтованості застосування до позивача в другий раз штрафних санкцій у розмірі 340грн. відповідно до п. 3 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" .
На підставі викладеного, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що існують підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача № 0011102202 від 22.10.2013 р. в частині застосування штрафних санкцій у сумі 340 грн.
03.10.2013р. при проведенні фактичної перевірки працівники відповідача встановлено порушення позивачем вимог п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" щодо введення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснення продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку.
На час проведення фактичної перевірки позивачем не були надані документи щодо придбання товарів ( алкогольних напоїв) вартістю 2492,10 грн. , в наслідок чого відповідно до вимог ст.20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до нього застосовні штрафні санкції у розмірі 4984,20 грн.
Згідно ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Як вбачається з п. 3 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах. систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Наказом Міністерства статистики України № 389 від 28.12.1996 р. затверджена Інструкція Про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів , який зареєстрований в Мінюсті України 28.01.97 р. № 13/18187 . У п. 4.1 вказаної Інструкції зазначено,що товарні запаси в роздрібній торгівлі обліковуються:
- у роздрібній мережі, на складах і сховищах;
- у мережі громадського харчування (фабриках-кухнях, їдальнях, ресторанах, закусочних, чайних, буфетах тощо).
Товарні запаси в роздрібній торгівлі відображаються у звітності за продажними (роздрібними) цінами. Товарні запаси на базах, складах і сховищах враховуються за продажними (роздрібними) цінами або за цінами, за якими їх закуплено.
У товарних запасах роздрібної торгівлі враховуються запаси всіх товарів, які належать торговому підприємству, що знаходяться на його балансі і призначені для роздрібної торгівлі та громадського харчування(п.4.2 Інструкції ).
Позивач 01.05.2013 р. уклав з Фізичною особою- підприємцем ОСОБА_5 договір оренд нежитлового приміщення, відповідно до якого прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення, розташоване за адресою : АДРЕСА_2.
Саме відділ, що розташований у вказаному вище приміщенні , перевірявся 03.10.2013 р. працівниками податкового органу.
До матеріалів справи залучена копія відомості, складеної 03.10.2013р. представниками відповідача при проведенні фактичної перевірки відділу магазину позивача, що розташованій за адресою: АДРЕСА_2, в який перелічений товар ( алкогольні напої), по якому були відсутні накладні на його придбання.
Позивачем надані докази того,що частка алкогольних напоїв , придбаних раніше , була переміщена у відділ магазину , що розташованій за адресою: АДРЕСА_2, після укладення 01.05.2013р. договору оренди цього приміщення.
На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги з підстав їх спростування матеріалами справи та встановленими обставинами, податкове повідомлення - рішення про застосування штрафних санкцій, передбачених ст.20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у сумі 3085,80 грн. прийнято без наявності у відповідача необхідних документів для встановлення всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст. 195; ст. 196; ст. 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Головного управління Міндоходів в АР Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.01.14 у справі № 801/10606/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис В.А.Омельченко
Судді підпис Т.М. Дудкіна
підпис Т.В. Дадінська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя В.А.Омельченко