Ухвала від 25.02.2014 по справі 413/1580/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" лютого 2014 р. м. Київ К/800/44856/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Мороз В.Ф.

Донець О.Є.

Голяшкін О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області на постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 16 травня 2013 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області про визнання дій неправомірними в частині відмови у включенні до перерахунку пенсії сум матеріальної допомоги та індексації заробітної платні,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_5 звернулась із позовом, в якому просила визнати дії неправомірними та зобов'язати відповідача перерахувати пенсію з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, а також суми індексації грошових доходів громадян, як невід'ємну частину складової заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, починаючи з 21 вересня 2011 року.

Постановою Краснолуцького міського суду Луганської області від 16 травня 2013 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними та протиправними дії Пенсійного фонду щодо відмови у врахуванні позивачу у складові заробітної плати для обчислення розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також суми індексації грошових доходів громадян. Зобов'язано Пенсійний фонд здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця з 12 вересня 2012 року відповідно до довідки Пенсійного фонду від 26 лютого 2013 року № 1476/04-04 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також суми індексації грошових доходів громадян. Зобов'язано Пенсійний Фонд врахувати всі види оплати праці, на які нараховуються збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії ОСОБА_5 при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства України.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2013 року рішення Краснолуцького міського суду Луганської області від 16 травня 2013 року змінено. В абзаці третьому резолютивної частини постанови слова та цифри «з 12 вересня 2012 року» замінено словами та цифрами «з 01 лютого 2013 року», після слів «грошових доходів громадян» доповнено словами з урахуванням фактично сплачених сум пенсії». Абзац четвертий резолютивної частини постанови виключено. В іншій частині рішення залишено без змін.

У касаційній скарзі Пенсійний фонд, посилаючись на неправильне застосування судами норм процесуального та матеріального права, просить оскаржувані рішення судів скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідача, здійснивши перевірку оскаржуваних рішень судів та матеріалів справи в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_5 Пенсійним фондом з 21 вересня 2011 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Загальний стаж роботи позивача складав 35 років 09 місяців, з яких 34 роки 10 місяців 15 днів - стаж державної служби. Надбавка за вислугу років була встановлена у розмірі 40 % до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг відповідно ст. 33 Закону України «Про державну службу».

25 січня 2013 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просила перерахувати призначену їй у 2011 році пенсію, у зв'язку з тим, що у порушення діючого законодавства при нарахуванні пенсії не були включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, які згідно довідки Пенсійного фонду від 26 лютого 2013 року були виплачені їй за період з вересня 2009 року по серпень 2011 року в сумі 12686,18 грн..

Листом Пенсійного фонду від 04 лютого 2013 року № 31/Н-11 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що під час визначення заробітної плати для обчислення пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» застосовується порядок, встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Згідно зі статтею 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки індексація, допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не належить до інших надбавок, підстав для врахування їх у заробітну плату для визначення розміру пенсії немає.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ч.2 ст.33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 ст.33 Закону № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови КМУ від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно частини 2 ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», норми яких є загальними.

Наведене відповідає рішенню Верховного Суду України прийнятому у справі № 21-430а11, яке відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Враховуючи викладене, суд касаційної інстанції вважає, що висновки судів попередніх інстанцій про часткове задоволення позовних вимог є правильним, тоді як підстави для задоволення касаційної скарги та відмови у задоволенні позову відсутні.

Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 220, 221, 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області залишити без задоволення.

Постанову Краснолуцького міського суду Луганської області від 16 травня 2013 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2013 року залишити без змін.

Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України в порядку ст.ст. 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: В.Ф. Мороз

О.Є. Донець

О.В. Голяшкін