Постанова від 18.02.2014 по справі 223/78/14-а

Справа № 223/78/14-а

Провадження № 2-а/223/20/2014

Категорія 102

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2014 року м.Вугледар

Вугледарський міський суд Донецької області в складі: головуючого - судді Дочинець С.І., при секретарі Хлопук О.В., розглянувши в судовому засіданні в залі суду міста Вугледар, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вугледарського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Вугледарського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивує, тим що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває на обліку в Вугледарському управлінні праці та соціального захисту населення як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідачем було призначено їй виплату допомоги по догляду за дитиною з 26.05.2011 року по 21.03.2014 року в розмірі 130 гривень на місяць, тобто у розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум для дітей до шести років. Позивачка зверталася до Управління праці та соціального захисту населення із заявою про перерахунок їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, однак Управлінням праці та соціального захисту населення надано відповідь, згідно з якою допомога ОСОБА_1 призначена та виплачується у відповідності до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим відсутні підстави для проведення перерахунку.

Враховуючи зазначене позивачка просить визнати протиправними дії Вугледарського міського управління праці та соціального захисту населення Вугледарської міської ради щодо відмови в перерахунку та нездійснення належних їй виплат щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не нижче прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років та зобов'язати Вугледарське міське управління праці та соціального захисту населення Вугледарської міської ради здійснити перерахунок та виплати щодо виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 26.05.2011 р. по 01.01.2014 р. включно в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для дітей до 6 років та з врахуванням виплачених сум.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, через канцелярію суду надала письмову заяву в якій просила уточнити позовні вимоги, а саме: зобов'язати Вугледарське міське управління праці та соціального захисту населення Вугледарської міської ради вчинити певні дії, щодо перерахунку та виплатити недоплачену суму у розмірі прожиткового мінімуму загального розміру з урахуванням виплаченої допомоги за період з 26.05.2011 р. по 30.01.2014 р. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі, а розгляд справи просить провести без її участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, до суду подала заяву про розгляд справи без їх участі.

Також, надала письмові заперечення проти позову, в яких позовні вимоги позивача не визнала та просила у задоволенні позову відмовити, посилаючись на невідповідність позовних вимог законодавству України, зазначивши, що відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Вважає, що прийняте управлінням праці та соціального захисту населення рішення відповідає діючому законодавству, тому не має підстав для здійснення перерахунку та виплати допомоги відповідачеві згідно його позовних вимог.

Суд, враховуючи те, що клопотання про розгляд справи за їх відсутністю заявили всі особи, які беруть участь у справі, вважає можливим відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України здійснити судовий розгляд і вирішення справи в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 29 березня 2011 року, актовий запис № 47 ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7)

Відповідно до довідки № 25 від 26 травня 2011 року виданої Вугледарським міським центром зайнятості ОСОБА_1 перебуває на обліку як безробітна у Вугледарському міському центрі зайнятості з 27 вересня 2010 року. Допомога по безробіттю призначена відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 27 вересня 2010 року тривалістю 360 календарних днів. Період виплати допомоги по безробіттю з 27.09.2010 р. по 05.01.2011 р. (а.с.10)

ОСОБА_1 15.01.2014 року зверталася до Управління праці та соціального захисту населення Вугледарської міської ради із письмовою заявою про проведення перерахунку, доплату недоотриманих коштів та виплату допомоги в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. На вказану заяву управлінням було надано роз'яснення, з якого вбачається, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 26.05.2011 року по 21.03.2014 року виплачується ОСОБА_1 як непрацюючій особі, зареєстрованій в центрі зайнятості відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" вимог "Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (а.с. 8)

Згідно з довідкою про отримання допомоги № 02-2/10-149 від 15.01.2014 року ОСОБА_1 за період з травня 2011 року по листопад 2013 року включно отримала вказану допомогу на зальну суму 4055,16 грн., місячний розмір допомоги становить 130 грн. (а.с.9).

З аналізу Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" вбачається, що п.п. 5 п. 23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" внесено зміни, зокрема у статті 13 слова "не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування" було виключено.

Статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що особам, зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітні, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі довідки державної служби зайнятості.

А п.п. 7 п. 23 розділу ІІ вказаного Закону частину першу статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладено в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".

Рішенням Конституційного суд України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними пункти 20-22 та 24-34 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", а як вбачається з наведеного вище зміни до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" внесенні п. 23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" передбачено, що розділ ІІ цього Закону діє до 31.12.2008 року.

В своїй постанові від 21.08.2012 року Вищий адміністративний суд України дійшов до висновку, що правовідносини з виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2011 року регламентуються Законами № 2811-ХІІ та №2240-ІІІ, а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011 року виплата державної допомоги здійснюється в розмірах передбачених Законами № 2811-ХІІ та №2240-ІІІ. Відповідність даних висновків Вищого адміністративного суду України підтвердив Верховний суд України в своїй постанові від 25.12.2012 року.

Крім того, Постановою Верховного Суду України від 25.12.2012 року встановлено, - "до 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40- 44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Також, відповідно до п. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Враховуючи зазначене суд вважає, що перерахунок соціальної допомоги слід провести з 30.07.2013 року.

Відповідно до п. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з п.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ст.ст. 17, 18, 41, 86, 94, 122, 159-163 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Вугледарського міського управління праці та соціального захисту населення - задовольнити частково.

Дії Вугледарського міського управління праці та соціального захисту населення Вугледарської міської ради щодо відмови в перерахунку та нездійснення належних ОСОБА_1 виплат щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - визнати протиправними.

Зобов'язати Вугледарське міське управління праці та соціального захисту населення здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 30.07.2013 року по 30.01.2014 року включно відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійки.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Вугледарський міський суд Донецької області в десятиденний строк з дня проголошення постанови, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини чи прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Вугледарського

міського суду Донецької області С. І. Дочинець