«14» травня 2009 року
м. Одеса
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -
Шеметенко Л.П.
судді -
Косцової І.П.
судді -
Шляхтицького О.І.
при секретарі -
Філатовій І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_1на постанову господарського суду Херсонської області від 24 вересня 2007 року по адміністративній справі за позовом Регіонального управління Департаменту Контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області до приватного підприємця ОСОБА_1про стягнення 13903 грн. 70 коп., -
встановила:
В липні 2007 року Регіональне управління Департаменту Контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області звернулось до суду із позовом до приватного підприємця ОСОБА_1. та просило стягнути з останнього штраф в розмірі 13903 грн.60 коп. до державного бюджету за допущені порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що згідно акту перевірки складського приміщення, що належить приватному підприємцю ОСОБА_1., встановлено факт зберігання алкогольних напоїв у складському приміщені, яке не віднесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання, чим порушено ч.22 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Постановою господарського суду Херсонської області від 24 вересня 2007 року позовні вимоги Регіонального управління Департаменту Контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області задоволенні повністю.
Стягнуто з приватного підприємця ОСОБА_1. до Державного бюджету штраф в розмірі 13903 грн. 70 коп.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішення приватний підприємець ОСОБА_1. в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права. Так, Наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002 р., яким затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, в п.2.1 вказано, що для внесення до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів, відокремлених від роздрібної торгівлі, суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місяця зберігання, а складське приміщення, яке він орендує на підставі договору оренди, що розташоване за адресою м. Херсон вул. Некрасова,2, де здійснюється роздрібна торгівля та зберігаються алкогольні напої, - є місцем здійсненням торгівельної діяльності та водночас місцем зберігання алкогольних напоїв, яке не є відокремленим від роздрібної торгівлі. Одночасно в апеляційній скарзі зазначається, що при прийнятті рішення регіональним управлінням не враховано, що при розрахунку розміру штрафних санкцій прийнято за основу вказану на цінниках вартість продукції, яка була кінцевою та призначалась для споживачів, тобто рішення про застосування фінансової санкції відносно відповідача прийнято без документального обґрунтування. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постановленого по справі судового рішення та направлення справи на новий розгляд.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до V ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (надалі Закон № 481) регіональним управлінням Департаменту ДПА України в Херсонській області, як органом, яким видаються ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, здійснюється контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності норм вищезазначеного Закону України та інших нормативних актів встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами. За їх порушення суб'єкти підприємницької діяльності несуть відповідальність згідно зі статтею 17 вищезазначеного закону.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені зазначеним законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Частиною 22 статті 15 вказаного Закону України № 481 визначено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Згідно із ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єкта підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
В судовому засіданні встановлено, що акт перевірки та додаток до нього приватним підприємцем ОСОБА_1. було підписано без заперечень, відповідно до додатку № 2 до акту перевірки від 21.03.2007 року перевіряючими особами було винесено припис приватному підприємцю ОСОБА_1., яким було зобов'язано його в строк до 22.03.207 р. надати до РУ ДААК ДПА України в Херсонській області супровідні документи на алкогольні напої згідно додатку № 3 до акту перевірки; схему приміщень вітрини торгівельного залу та складського приміщення, в якому здійснюється зберігання алкогольних напоїв, довідку про внесення місць зберігання до Єдиного реєстру та журналу перевірок. Вказані вимоги припису виконані відповідачем не були.
Відповідно до Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. № 790 «Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», 03.04.2007 р. прийнято рішення про застосування до приватного підприємця ОСОБА_1. фінансових санкцій у вигляді штрафу за зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання, не внесеного до Єдиного державного реєстру місць зберігання - в розмірі 13903 грн.70 коп.
Колегія суддів вважає безпідставними посилання апелянта на те, що складське приміщення, яке він орендує водночас є місцем здійснення торгівельної діяльності та місцем зберігання алкогольних напоїв, та яке не є відокремленим від роздрібної торгівлі, оскільки, як зазначено в самому акті перевірки від 21.03.2007 р. (а.с.5) складське приміщення є відокремленим від роздрібної торгівлі, має окремий вхід, що також підтвердив в своєму пояснені сам приватний підприємець ОСОБА_1. (а.с.8).
Згідно ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Колегія суддів звертає увагу на те, що відповідачем до суду першої інстанції не надавалось ніяких заперечень стосовно заявленого позову, разом з тим, відповідно до принципів адміністративного судочинства, розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, що передбачено ст.11 КАС України.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову.
При розгляді справи судом правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідають чинному законодавству. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки базуються на невірному трактуванні відповідачем фактичних обставин і норм матеріального права.
За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ч. 1 ст. 195, ст.196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206 ч. 5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_1- залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Херсонської області від 24 вересня 2007 року по адміністративній справі за позовом Регіонального управління Департаменту Контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області до приватного підприємця ОСОБА_1про стягнення 13903 грн. 70 коп. - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.
Повний текст ухвали суду виготовлено 19 травня 2009 року.
Головуючий:
/підпис/
Л.П. Шеметенко
Суддя:
/підпис/
І.П. Косцова
Суддя:
/підпис/
О.І. Шляхтицький