ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
17 лютого 2014 року Справа № 913/302/14
Провадження №19пд/913/302/14
За позовом прокурора міста Луганська, м.Луганськ
в інтересах держави в особі:
позивача Луганської міської ради, м.Луганськ
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД, смт Станиця Луганська Луганської області
про внесення змін до договору оренди землі від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 за № 040740200169
Суддя господарського суду Луганської області Косенко Т.В.
Секретар судового засідання Дрожанова О.В.
У засіданні брали участь:
від заявника - Голоденко К.О. - прокурор відділу прокуратури м.Луганська, службове посвідчення № 020155 від 03.09.2013;
від позивача - Шинкарьова О.А. - начальник відділу претензійно-позовної роботи та роботи по взаємодії з органами виконавчого провадження, довіреність № И01/03-31/5159/0/2-13 від 20.08.2013;
від відповідача - Кучерова О.О. - юрист, довіреність № 26 від 07.04.2012.
Прокурором міста Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради заявлено вимогу про внесення змін до договору оренди землі від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 за № 040740200169, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД, відносно земельної ділянки площею 0,1108 га під будівництво та розміщення прибудови до будівлі, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, вул.Коцюбинського, 15а, а саме: доповнити п.4 розділу "Об'єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 за № 040740200169, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 1025808 (один мільйон двадцять п'ять тисяч вісімсот вісім) грн 56 коп."; викласти п.8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнта 3"; доповнити п.16 розділу "Орендна плата" вказаного договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 № 040740200169, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 30774 (тридцять тисяч сімсот сімдесят чотири) грн 26 коп.".
Ухвалою господарського суду Луганської області від 31.01.2014 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 17.02.2014.
Відповідач відзивом № 202 від 17.02.2014 вимоги позову відхилив, посилаючись на те, що рішенням Луганської міської ради від 27.11.2012 № 30/142 "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 за № 040740200169, зі змінами до нього, який укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД", яке винесене на підставі заяви відповідача від 15.10.2012, було вирішено внести необхідні зміни у договір, але через зміни у законодавстві та зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі зі сторони Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів вказана додаткова угода до договору оренди землі в місячний термін укладена не була; що спору між сторонами немає, тому провадження у справі слід припинити на підставі п.11 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України. Крім того, відповідач просив звільнити його від сплати судового збору, оскільки вина з його боку в тому, що між сторонами своєчасно не було укладено додаткову угоду про внесення до договору оренди землі, відсутня.
У судовому засіданні 17.02.2014 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників заявника та сторін, господарський суд
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.
Статтею 361 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Підставою звернення прокурора міста Луганська з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, оскільки невнесення змін до договору оренди землі тягне за собою недоотримання коштів до міського бюджету та є порушенням вимог діючого законодавства.
Рішенням Луганської міської ради від 13.12.2005 № 37/162 вирішено передати Товариству з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 0,1108 га, під будівництво та розміщення прибудови до будівлі, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, вул.Коцюбинського, №15а.
На виконання вказаного рішення між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД було укладено договір оренди землі від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 за № 040740200169.
Згідно п.4 договору на момент укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки (без застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки) становить 191750 (сто дев'яносто одна тисяча сімсот п'ятдесят) гривні 48 коп.
Відповідно до п.8 договору річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка розрахунку розмірів земельного податку (річного) додається до договору та є його невід'ємною частиною).
В п.16 договору сторони встановили, що на момент укладення договору розмір орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, визначеної рішенням Луганської міської ради від 17.12.2006 № 12/148 складає 11984 (одинадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят чотири) грн 58 копійок.
Згідно з п.34 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, нотаріально посвідчується та підлягає державній реєстрації у встановленому законодавством порядку. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
З набранням з 01.01.2011 чинності Податковим кодексом України було змінено розмір орендної плати та встановлений її мінімальний та максимальний розміри.
Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі позивача з даним позовом до суду.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Обґрунтованою суд вважає вимогу прокурора про викладення п.8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнта 3", та частково обґрунтованими вимоги про доповнення п.4 розділу "Об'єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 за № 040740200169, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 1025808 (один мільйон двадцять п'ять тисяч вісімсот вісім) грн 56 коп." та доповнення п.16 розділу "Орендна плата" вказаного договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 за № 040740200169, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 30774 (тридцять тисяч сімсот сімдесят чотири) грн 26 коп.", з огляду на наступне.
Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011, зокрема, встановлено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14), а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14).
Згідно ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст.290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Рішенням Луганської міської ради 9/12 від 27.05.2011 "Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м.Луганську" встановлено, що при прийнятті Луганською міською радою рішень про передачу фізичним та юридичним особам в оренду земельних ділянок та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати, розмір річної орендної плати за земельну ділянку встановлюється у цих рішеннях та у договорах оренди землі у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту залежно від мети використання земельної ділянки. В абзаці 3 п.1 цього рішення зазначено, що у разі передачі земельної ділянки в оренду під декілька цілей використання без визначення площ земельних ділянок, які (площі) будуть використовуватися під певну мету, та які (площі) є складовими загальної площі земельної ділянки, яка передається в оренду, при визначені, згідно додатку до даного рішення, договірного коефіцієнту, відносно загальної площі вказаної земельної ділянки, застосовується максимальний договірний коефіцієнт земельної ділянки під які (цілі) вона передається. У додатку до цього рішення зазначено, що якщо земельна ділянка використовується під інші об'єкти ніж зазначені у ньому, застосовується договірний коефіцієнт 3.
Відповідно до абзацу 1 п.п.2.19. п.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
В даному випадку відповідно до п.17 договору метою використання земельної ділянки визначено під будівництво та розміщення прибудови до будівлі, тобто прокурор правомірно просить застосувати договірний коефіцієнт 3.
Згідно із ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Можливість внесення змін до договору оренди земельної ділянки передбачена чинним земельним законодавством та умовами договору оренди (п.34 договору).
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки визначений в п.4 договору і згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 31.01.2013 № 4-2-05/00040, виданого управлінням Держкомзему у м.Луганськ Луганської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1108 га, яка розташована за адресою: м.Луганськ, вул.Коцюбинського, 15а, складає 1025808 грн 56 коп.
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. З огляду на це викладення в п.4 розділу "Об'єкт оренди" та п.16 розділу "Орендна плата" договору оренди землі слова "...укладення цього договору про ..." є зайвими та не підлягають включенню у текст договору.
Доводи відповідача, викладені у відзиві на позову заяву в частині того, що провадження у справі підлягає припиненню у зв'язку з відсутністю предмету спору суд вважає необґрунтованими, враховуючи наступне.
Відповідно до абзацу 4 п.п.3.12 п.3 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Абзацом 1 п.п.4.4 п.4 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" передбачено, що господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 11 частини першої статті 80 ГПК), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань
Враховуюче викладене, суд зазначає, що провадження у справі може бути припинено за п.11 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України у разі укладення між сторонами після порушення провадження у справі в установленому законодавством порядку додаткової угоди про внесення змін у договір оренди землі, але між сторонами такої угоди укладено не було, а отже предмет спору у даній справі наразі наявний.
Таким чином, вимоги прокурора міста Луганська про внесення змін до договору оренди землі від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 за № 040740200169, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД, підлягають задоволенню частково.
Судовий збір покладається на позивача та відповідача порівну, враховуючи приписи ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи наступне.
Відповідно до ч.1 ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ч.2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача з листом від 16.08.2012 № 01/03-13/4810/0/2-12, до якого було додано всього один примірник договору про внесення змін до договору оренди землі.
В подальшому заявою від 15.10.2012 відповідач просив позивача видати рішення про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 за № 040740200169.
На підставі зазначеної заяви відповідача Луганською міською радою було прийнято рішення від 27.11.2012 № 30/142 "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 за № 040740200169, зі змінами до нього, який укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД, яким зокрема, зобов'язано відповідача звернутися у місячний термін до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів для укладення договору про внесення змін до договору оренди землі.
Господарським судом береться до уваги, що ані позивачем, ані відповідачем не були вчинені послідовні кроки, спрямовані на внесення змін у спірний договір у позасудовому порядку. Зокрема позивачем не вжиті заходи щодо реєстрації права на земельну ділянку, яка є предметом договору, не надіслано відповідачеві повідомлень про прибуття до нотаріуса для укладання додаткової угоди про внесення змін у договір.
Крім того, вирішуючи питання розподілу судового збору, господарський суд виходить із того, що позов задовольняється частково.
Керуючись ст.ст.49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД задовольнити частково.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 за № 040740200169, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД, відносно земельної ділянки площею 0,1108 га під будівництво та розміщення прибудови до будівлі, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, вул.Коцюбинського, №15а, доповнивши п.4 розділу "Об'єкт оренди" договору абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 № 040740200169, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 1025808 (один мільйон двадцять п'ять тисяч вісімсот вісім) грн 56 коп."; виклавши п.8 розділу "Орендна плата" договору у наступній редакції: "8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнта 3"; доповнивши п.16 розділу "Орендна плата" вказаного договору абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 20.03.2007, державна реєстрація від 24.07.2007 № 040740200169, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 30774 (тридцять тисяч сімсот сімдесят чотири) грн 26 коп.".
3. В решті позову відмовити.
4. Стягнути з Луганської міської ради, вул.Коцюбинського, б.14, м.Луганськ, ідентифікаційний код 26070794, в доход державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Луганській області, одержувач - УДКСУ у м.Луганську, МФО 804013, код за ЄДРПОУ 37991503, код класифікації доходів (ККД): 22030001, назва "Судовий збір" (Державна судова адміністрація України, 050); символ звітності банку: 206, судовий збір у сумі 609 грн. 00 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили Ленінській об'єднаній Державній податковій інспекції у м.Луганську Головного управління Міндоходів у Луганській області.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "ЛІА" ЛТД, вул.Леніна, б.53, смт.Станиця Луганська Луганської області, ідентифікаційний код 20163224, в доход державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Луганській області, одержувач - УДКСУ у м.Луганську, МФО 804013, код за ЄДРПОУ 37991503, код класифікації доходів (ККД): 22030001, назва "Судовий збір" (Державна судова адміністрація України, 050); символ звітності банку: 206, судовий збір у сумі 609 грн. 00 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили Державній податковій інспекції у Станично-Луганському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 24.02.2014.
Суддя Т.В. Косенко