Рішення від 27.05.2009 по справі 14/47-ПД-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.05.2009 Справа № 14/47-ПД-09

Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Бєлій Є.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз", м. Сімферополь, до: Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз", м. Херсон, про зобов'язання до укладання договору,

за участю представників

позивача: Тітовський О.В., ю/к, дов. № 11/63 від 16.12.08 р.,

відповідача: Заремба М.В., представник, дов. № 08/31-04 від 08.01.09 р.

Позивач у позовній заяві просить зобов'язати відповідача укласти п.п. 2.2.8., 3.15., 7.3., 7.4., 7.5., 7.13. договору на транспортування природного газу № 940-ТГ-2009 від 18.12.08 р. у редакції позивача. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення ст. 638 ЦК України, ст. ст. 181, 193, 197, 198, ГК України.

Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні, відповідно до відзиву на позовну заяву, частково не визнав вимоги позивача та просив укласти Договір на умовах відповідача.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 77 ГПК України у судовому засіданні оголошувалась перерва з 10.03.09 р. до 30.03.09 р., з 15.04.09 р. до 28.04.09 р., з 28.04.09 р. до 06.05.09 р.

За клопотанням сторін даний спір вирішується у більш тривалий строк, ніж встановлено частиною першою статті 69 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні 06.05.09 р. оголошено повний текст рішення по справі.

Заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

ДАТ "Чорноморнафтогаз" 25.12.08 р. листом исх. № 04/1-4375 спрямував відповідачеві проект договору № 940-ТГ-2009 від 18.12.08 р., що був підписаний відповідачем із протоколом розбіжностей і повернутий на адресу ДАТ "Чорноморнафтогаз»26.01.09 р. листом вх. № 87/01-06.

Відповідно до ч. 7 ст. 181 ГК України якщо сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.

Згідно ст. 27 ГК України монопольним визнається домінуюче становище суб'єкта господарювання, яке дає йому можливість самостійно або разом з іншими суб'єктами обмежувати конкуренцію на ринку певного товару (робіт, послуг). Монопольним є становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку певного товару перевищує розмір, встановлений законом.

Статтею 28 ГК України передбачено, що суб'єктами природної монополії можуть бути суб'єкти господарювання будь-якої форми власності (монопольні утворення), які виробляють (реалізують) товари на ринку, що перебуває у стані природної монополії. Законом про природні монополії визначаються сфери діяльності суб'єктів природних монополій, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, інші органи, які регулюють діяльність зазначених суб'єктів, а також інші питання регулювання відносин, що виникають на товарних ринках України, які перебувають у стані природної монополії, та на суміжних ринках за участі суб'єктів природних монополій.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про природні монополії" законодавство України про природні монополії складається з цього Закону, Повітряного кодексу України, Кодексу торговельного мореплавства України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про Антимонопольний комітет України", "Про транспорт", "Про телекомунікації", "Про поштовий зв'язок", "Про трубопровідний транспорт", "Про залізничний транспорт", "Про захист від недобросовісної конкуренції", "Про електроенергетику", інших законів України, що встановлюють особливості здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій.

ДАТ "Чорноморнафтогаз", як користувач магістральних газопроводів, які є державною власністю, та ВАТ "Херсонгаз", як власник та експлуатант розподільчих газопроводів, відповідно до ст. 5 Закону України "Про трубопровідний транспорт" є суб'єктами правового регулювання відносин у галузі трубопровідного транспорту названим Законом оскільки здійснюють експлуатацію трубопроводів.

Таким чином, ДАТ "Чорноморнафтогаз" та ВАТ "Херсонгаз" є природними монополістами на ринку послуг з транспортування газу для споживачів певного регіону оскільки з технологічних причин жодна інша організація не має можливості транспортувати природний газ споживачам названого міста, що підтверджується попередніми висновками Антимонопольного комітету України по справі № 28-26.13/87-03.

Отримавши договір підписаний з протоколом розбіжностей, підготовлений ВАТ "Херсонгаз", ДАТ "Чорноморнафтогаз" не погодилось із запропонованими змінами та, керуючись приписами ч. 7 ст. 181 ГК України звернулось до суду для врегулювання спірних питань.

Приймаючи до уваги, що зазначений протокол розбіжностей до Договору № 940 -ТГ-2009 від 18.12.2009 р. ВАТ "Херсонгаз" надіслало на адресу ДАТ "Чорноморнафтогаз" 22.01.2009 р., та отримано Товариством 26.01.09 р., строк передбачений ч. 7 ст. 181 ГКУ позивачем не пропущений.

У позовній заяві позивач узгодив запропоновану відповідачем у протоколі розбіжностей редакцію п. 1.1.1. Договору.

Щодо пункту 2.2.8. спірного Договору. Позивач наводить припущення, що підключення споживачів без його згоди може призвести до техногенної катастрофи та різкого збільшення обсягу транспортування газу, що може спричинити вихід з ладу обладнання. Натомість, якщо допустити, що підключення споживачів призведе до збільшення обсягу транспортування газу, то наслідком може бути перевищення фактично протранспортованих об'ємів природного газу від планових об'ємів природного газу за Договором. У такому випадку відповідач сплачує позивачеві вартість фактично протранспортованого об'єму природного газу за умовами пункту 6.4. Договору. Крім того, відповідач не виступає споживачем перед позивачем за Договором. Для споживачів, яким проводиться підключення до газових розподільчих мереж на території Херсонської області, відповідач як газозбутове (газорозподільне) підприємство узгоджує технічну документацію для підключення до газової системи. Так, пунктом 3.3.1. Порядку доступу до газотранспортної системи, затвердженого наказом НАК "Нафтогаз України" від 26 березня 2001 p. N 79 (надалі за текстом -"Порядок доступу № 79") передбачено, що новозбудовані та реконструйовані системи газопостачання повинні відповідати проектній документації, будівельним нормам, правилам безпеки та іншим нормативним актам, які встановлюють вимоги до їх будівництва та безперебійного функціонування. Для розроблення проекту системи газопостачання споживач повинен отримати у газорозподільного підприємства технічні умови. Законодавчо не визначено необхідність погоджувати технічні вимоги при підключенні до мереж, які проходять після ГРС по Херсонській області, і перебувають в експлуатації відповідача. Таким чином, пункт 2.2.8. Договору, підлягає виключенню.

Щодо пункту 3.15. Договору. ГРС -Стрілкове перебуває на балансі позивача, а тому позивач має можливість забезпечити регулювання вихідного тиску в заданих діапазонах на такій ГРС. Тиск встановлений для газопроводів високого тиску II категорії від 0,3 до 0,6 МПа відповідно до ДБН В.2.5.-20-2001 (пункт 2.2.), а тому не може бути менше 3,0 кг/см2. Що стосується ГРС -Щасливцеве, останнє на балансі позивача не перебуває, тому позивач має можливість лише контролювати зазначений тиск в магістральному газопроводі Стрілкове - Джанкой, який дозволить забезпечити належний тиск на виході з ГРС - Щасливцеве, за умови дотримання з боку ВАТ "Херсонгаз" лімітної дисципліни розподілу газу (п. 2.1.2 даного Договору). Необхідність вказаного уточнення пов'язана з вказаними вище доповненнями до абзацу першого цього пункту та зумовлена умовами Договору про обов'язок позивача транспортувати природний газ до ГРС (п. 2.1.1.) рівномірно (п. 3.1), що може бути забезпечене лише при дотриманні позивачем технічних параметрів (зокрема, тиску) природного газу при транспортуванні до пункту передачі газу - до ГРС. Таким чином, при забезпечені позивачем необхідних технічних параметрів природного газу на вході до ГРС - Щасливцеве буде можливість забезпечити необхідні технічні параметри на виході з ГРС - Щасливцеве. Припинення газопостачання через 24 години після попередження є обґрунтованим, оскільки Порядок пооб'єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затверджений постановою КМУ від 08.12.2006 № 1687, на який посилається відповідач, визначає процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу (далі - споживач) у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань (далі - відповідний графік), а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (далі - ліміт природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу. (Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 480 ( 480-2008-п ) від 21.05.2008). Тобто зазначений порядок не регулює спірні правовідносини щодо укладання п. 3.15. Договору, за яким припинення (обмеження) застосовується "при перевитратах добової норми відбору природного газу понад обумовлені договором обсяги".

Пункт 7.3. Договору щодо відповідальності ВАТ "Херсонгаз" за нерозподілені об'єми природного газу, що прийняті на газорозподільних станціях підлягає виключенню, оскільки позивач не має відношення до розподілу природного газу після його отримання відповідачем на виході з ГРС, оскільки позивач не виступає перед відповідачем, за спірним Договором, постачальником транспортованого ним природного газу, і за умовами Договору зобов'язаний транспортувати природний газ лише до ГРС. Крім того, Положенням про порядок обліку обсягів розбалансування природного газу в газорозподільних мережах, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 25 лютого 2004 p. N 112, зареєстрованим у Мінюсті України 03.03.04 р. за № 287/8886 (на яке також послався позивач) передбачена вартісна оцінка обсягів розбалансування газу в газорозподільних мережах з 01.01.2009 р., яка здійснюється щомісяця за ціною, що відповідає граничному рівню ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання, установленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням витрат Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на реалізацію природного газу, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифу на його транспортування магістральними трубопроводами та податку на додану вартість (п. 1.4. Положення). Таким чином, при розбалансуванні природного газу після його отримання на ГРС відповідач бере відповідальність за таке розбалансування на мережах по Херсонській області саме перед власником-постачальником природного газу з яким у відповідача укладено договір на постачання природного газу і на умовах зазначеного договору.

Пункт 7.4. Договору, необхідно залишити у редакції ВАТ "Херсонгаз" із зазначенням "з вини ВАТ "Херсонгаз", оскільки відключення споживачів (припинення газопостачання) лише на підставі доручення позивача є неможливим та не відповідає законодавству. Пунктом 3.12. Договору передбачено, що ВАТ "Херсонгаз" обмежує, припиняє подачу газу споживачам по дорученню ДАТ "Чорноморнафтогаз" згідно з Порядком пооб'єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затвердженим постановою КМУ від 08.12.2006 р. № 1687 (надалі за текстом -"Порядок припинення газопостачання № 1687"). Так, відповідно до пункту 6 Порядку припинення газопостачання № 1687 передбачено, що споживач повинен бути повідомлений газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, Державною інспекцією з енергозбереження (далі - уповноважене підприємство) про припинення (обмеження) газопостачання не менш як за три доби до дати, на яку воно заплановано. На підприємствах металургійної та хімічної промисловості такий строк не може бути менший ніж п'ять діб. З цією метою уповноважене підприємство надсилає споживачеві повідомлення (за встановленою Мінпаливенерго формою), в якому зазначаються підстави та строк (дата і час) припинення (обмеження) газопостачання, і водночас про це інформує відповідний місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. Таким чином, відповідно до умов п. 3.12. Договору та п. 6 Порядку припинення газопостачання № 1687 існує можливість передбачити відповідальність за порушення відповідачем умов п. 3.12. Договору лише в разі такого порушення з його вини. При цьому наявність належного повідомлення позивачем споживача про заплановане припинення (обмеження) газопостачання передбачається Порядком припинення газопостачання № 1687, на який є посилання у даному пункті Договору.

Пункт 7.5. Договору, який передбачає відповідальність відповідача за підключення нових споживачів у вигляді штрафу в розмірі 100% вартості послуг з транспортування підлягає виключенню, за наступних підстав. Позивач необгрунтовано наполягає на необхідності такого пункту, посилаючись на можливість "покриття" його витрат по транспортуванню природного газу у разі підключення нових споживачів. Пунктами 6.1 та 6.4 Договору встановлена вартість послуг по транспортуванню за одну тисячу метрів кубічних, а також передбачена умова про обов'язок відповідача у випадку перевищення фактично протранспортованих об'ємів природного газу плановим об'ємам природного газу сплатити вартість фактично протранспортованого об'єму природного газу за цінами згідно пункту 6.1. Договору. За рахунок фактичної оплати компенсуються витрати позивача по транспортуванню природного газу незалежно від кількості споживачів.

Пункт 7.13. Договору підлягає залишенню у редакції відповідача із зазначенням "з вини ДАТ "Чорноморнафтогаз", з урахуванням положень пункту 11.2. Правил подачі і використання природного газу в народному господарстві України, затверджених наказом Державного комітету України по нафті і газу від 1 листопада 1994 р. N 355, зареєстрованих у Мінюсті України 30 листопада 1994 року за N 281/491 (надалі за текстом - "Правила подачі природного газу № 355), та загальних засад господарсько - правової відповідальності, встановлених ст. ст. 216 - 223 ГК України.

За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" (ідентифікаційний код - 03355353, адреса - 73036, місто Херсон, вул. Поповича, 3) укласти п.п. 2.2.8., 3.15., 7.3., 7.4., 7.5., 7.13. договору на транспортування природного газу № 940-ТГ-2009 від 18.12.08 р. у наступній редакції:

П. 2.2.8. Виключити.

П. 3.15. Для забезпечення нормальної роботи газоспоживаючого обладнання ДАТ "Чорноморнафтогаз" забезпечує тиск на виході з ГРС - Стрілкове до розподільчих газових мереж, які експлуатує ВАТ "Херсонгаз" не менше 1-1,15 кгс/см2 в весняно - літній період та не менше 3,5 кгс/см2 в осінньо - зимовий період, та забезпечує такий тиск в магістральному газопроводі Стрілкове - Джанкой, який дозволить забезпечити належний тиск на виході з ГРС - Щасливцеве, за умови дотримання з боку ВАТ "Херсонгаз" лімітної дисципліни розподілу газу (п. 2.1.2 даного Договору).

При перевитратах добової норми відбору природного газу понад обумовлені договором обсяги через ГРС - Стрілкове ДАТ "Чорноморнафтогаз" надається право здійснювати примусове обмеження подавання газу до встановленого добового об'єму через 24 годин з часу офіційного попередження. При цьому ДАТ "Чорноморнафтогаз" не несе відповідальності за тиск нижче вищевказаних значень.

У випадку непередбаченого зниження тиску в системі магістральних газопроводів ДАТ "Чорноморнафтогаз" зобов'язане інформувати ВАТ "Херсонгаз" з зазначенням ймовірного зниження (причин) об'єму подачі газу для прийняття останнім рішення з підтримання тиску в газових мережах. Повідомлення споживачам про несправність або повне припинення подачі газу проводиться ВАТ "Херсонгаз".

Технічні параметри при виході природного газу через ГРС - Щасливцеве встановлюються на підставі окремого договору (технічної угоди) між Херсонським ЛВУМГ "Харьківтрансгаз" ДК "Укртрансгаз" та ВАТ "Херсонгаз".

П. 7.3. Виключити.

П. 7.4. У випадку невиконання з вини ВАТ "Херсонгаз" доручення ДАТ "Чорноморнафтогаз" на відключення споживачів, які не проводять оплату за спожитий природний газ, згідно з Порядком пооб'єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затвердженим постановою КМУ від 08.12.2006 № 1687, а також у випадку відпуску природного газу понад планові об'єми (ліміти), підтверджених ОДУ ДК "Укртрансгаз", ДАТ "Чорноморнафтогаз" має право скоротити подачу газу через ГРС до рівня встановлених планових об'ємів (лімітів) і не несе відповідальності за збитки, які виникли в результаті зупинки виробничих об'єктів.

П. 7.5. Виключити.

П. 7.13. У випадку недотранспортування природного газу ДАТ "Чорноморнафтогаз" сплачує штраф в розмірі 8% (вісім процентів) від вартості транспортування недотранспортованого об'єму природного газу, якщо не доведе, що недотранспортування сталося не з його вини.

3. В задоволенні іншої частини позову відмовити.

4. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" (ідентифікаційний код - 03355353, адреса - 73036, місто Херсон, вул. Поповича, 3, р\рахунок -26001870917882 в Ощадбанку 3141 м. Генічеськ, МФО 352015) на користь Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" (ідентифікаційний код -00153117, адреса -95000, місто Сімферополь, пр. Кірова/ пров. Совнаркомовський, 52/1, р\рахунок -26000000131709 в АКБ "Чорноморський банк розвитку та реконструкції" м. Сімферополь, МФО 384577) 85грн.00коп. витрат по сплаті державного мита, 118грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України (вступна, описова, мотивувальна і резолютивна частини).

Суддя Ю.В. Гридасов

Дата оформлення та підписання рішення

відповідно до вимог ст. 84 Господарського

процесуального кодексу України "27" травня 2009 р.