Ухвала від 17.03.2009 по справі 22-а-6999

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2009 року

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Джабурія О.В.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

при секретарі - Безсмертній О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Суворовського районного суду м. Одеси від 29.02.2008 року про відмову у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3 до УЖКГ виконкому Одеської міської ради, третя особа - ОСОБА_4, про визнання розпорядження та свідоцтва недійсними,

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2008 року ОСОБА_2., ОСОБА_1., ОСОБА_3. звернулися до суду з адміністративним позовом до УЖКГ виконкому Одеської міської ради, третя особа - ОСОБА_4, про визнання розпорядження та свідоцтва недійсними.

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 29.02.2008 року відмовлено у відкритті провадження за вищенаведеним адміністративний позовом.

ОСОБА_1. на вищезазначене судове рішення подав апеляційну скаргу, в якій вказується, що ухвала Суворовського районного суду м. Одеси від 29.02.2008 року про відмову у відкритті провадження винесена з порушенням норм процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.

Згідно з вимогами п.1 ч.1 ст. 3 КАС України - справа адміністративної юрисдикції це - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до вимог до п.1 ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно до вимог п.1 ч.1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Вимогами ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Виходячи з положень зазначених вище законів, Кодексу та з контексту Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, у тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що між сторонами відсутній публічно-правовий спір, а в дійсності має місце спір про право цивільне, а тому позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Проте з висновком суду першої інстанції щодо відмови позивачеві у відкритті провадження у справі погодитися не можна, оскільки, згідно чинного законодавства, зазначений позов є публічно-правовим та підсудний саме Суворовському районному суду м. Одеси.

Судова колегія приймає до уваги доводи апеляційної скарги про те, що наведений позов повинен розглядатися саме в порядку адміністративного судочинства, та ухвала Суворовського районного суду м. Одеси від 29.02.2008 року підлягає скасуванню.

Виходячи з наведеного, судова колегія приходить до висновку, що при вирішені спірного питання судом першої інстанції допущено порушення норм процесуального права (п.1 ч.1 ст. 3, п.3 ч.1 ст. 17 КАС України), що призвело до неправильного вирішення питання.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановленням нової ухвали про направлення справи до Суворовського районного суду м. Одеси для продовження розгляду.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.3 ч.1 ст. 199; п.4 ч.1 ст. 202; п.3 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, ухвалу Суворовського районного суду м. Одеси від 29.02.2008 року скасувати, постановити по справі нову ухвалу, якою направити справу для продовження розгляду по суті до Суворовського районного суду м. Одеси.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Повний текст судового рішення виготовлений 20.03.2009 року.

Головуючий:

Суддя:

Суддя: