Головуючий у 1 інстанції - Скочій Г.Д.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
Україна
16 квітня 2009 року справа № 2-а-54/09/1220
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого
Сіваченка І.В.
суддів
Дяченко С.П., Нікуліна О.А.
розглянувши в порядку
письмового провадження
апеляційну скаргу
Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області
на постанову
Первомайського міського суду Луганської області
від
16 січня 2009 року
у справі
№ 2-а-54/09
за позовом
ОСОБА_1
до
Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області
про
оскарження дій, стягнення суми, -
01.12.2008 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Постановою Первомайського міського суду Луганської області від 16 січня 2009 року у справі № 2-а-54/09 позов задоволено. Зобов'язано відповідача нарахувати та сплатити позивачу одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2007 та 2008 роки в сумі 3865,30 грн.
Суд першої інстанції при розгляді справи встановив, що позивач є учасником бойових дій та перебуває на обліку у відповідача, тому у відповідності до ч.5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на щорічну грошову допомогу до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права.
Особи, які беруть участь у справі, заявили письмові клопотання про вирішення справи за їхньої відсутності, тому відповідно до ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Суд апеляційної інстанції при розгляді справи встановив, що позивач є учасником бойових дій, у зв'язку з чим та відповідно до вимог ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання щорічної грошової допомоги до 9 травня (яка повинна виплачуватися до 5 травня) в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Фактично позивач отримав від Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області в 2007 році - 280 грн., в 2008 році - 310 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. за № 6-рп ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якою встановлювався розмір щорічної разової допомоги до 05 травня у розмірах менших, ніж передбачено Законом визнано такою, що не відповідає Конституції України.
Положення п.п. «б» п.п. 2 пункту 20 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», згідно якого розмір допомоги до 5 травня визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України" визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від № 10-рп від 22.05.2008 р.
Крім того, згідно з ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір мінімальної пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму визначеного законом для осіб, що втратили працездатність. Станом на 05.05.2007 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (Закон від 19.12.2006 р. № 489-У зі змінами, внесеними Законом від 15.03.2007 р. № 749-У) становив 406 грн., а для визначення мінімального розміру пенсії він повинен збільшуватися на один відсоток, мінімальний розмір пенсії за віком станом на 01.04.2008 року - 481 гривня.
Таким чином, неправомірність дій відповідача про нарахування ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 9 травня протягом 2007 року в розмірі 280 гривень, встановлених Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік», та протягом 2008 року в розмірі 310 гривень, встановлених Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік», згідно ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 р. із змінами та доповненнями є очевидною.
Тобто з відповідача на користь позивача підлягає стягненню:
- за 2007 рік - (410,06 х 5 - 280) = 1770,30 грн.
- за 2008 рік - (481 х 5 - 310) = 2095 грн.
Всього недоплата складає 3865,30 грн.
Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області - залишити без задоволення.
Постанову Первомайського міського суду Луганської області від 16 січня 2009 року у справі № 2-а-54/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області «про оскарження дій, стягнення суми» - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: С.П.Дяченко
О.А.Нікулін