Справа № 2-а-12526/09
24 березня 2009 року м. Полтава
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Єресько Л.О.
При секретарі - Олійник Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Котелевської районної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про стягнення одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, -
16 грудня 2008 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Котелевської районної державної адміністрації (надалі - відповідач) про стягнення одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, в розмірі 13 800 грн.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилалася на те, що є інвалідом ІІІ групи, захворювання якого пов'язане з Чорнобильською катастрофою, тому відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання одноразової компенсації в розмірі 30 мінімальних заробітних плат. З урахуванням розміру мінімальної заробітної плати на дату встановлення інвалідності - 09.10.2007 року сума компенсації становить 13 800 грн. Натомість відповідачем у виплаті одноразової компенсації неправомірно відмовлено.
Позивач в судове засідання не з'явилася, надала суду клопотання, яким позовні вимоги підтримала та просила справу розглядати у її відсутність.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Котелевської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, хоча у матеріалах справи наявні докази про те, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Надіслав суду заяву, в якій просив розгляд справи провести без участі управління.
У письмових запереченнях просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що управління праці та соціального захисту населення не є головним розпорядником коштів по виплаті компенсації та інших видів соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та самостійно відповідних виплат не проводить.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2008 року в якості другого відповідача було залучено Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
Представник Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в судове засідання не з'явився, хоча у матеріалах справи наявні докази про те, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Про причини неявки суд не повідомив.
Надіслав заперечення, в яких посилався на те, що відповідно до Типового положення про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Центр здійснює підготовку виплатних документів на виплату усіх видів соціальної допомоги, і до його компетенції не належить визначення права та розміру такої допомоги. Зазначав, що виплату одноразової компенсації ОСОБА_1 не проведено, оскільки документи щодо нарахування їй вказаної допомоги до Центру не надходили. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач має статус потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1, інвалідом IІІ групи захворювання, пов'язаного з дією іонізуючих та інших факторів внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 138031 с, виданим Полтавською обласною державною адміністрацією 13.12.2007 року, довідкою МСЕК № 0343923.
24 жовтня 2008 року позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Котелевської районної державної адміністрації із заявою про виплату одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, у задоволенні якої управлінням було відмовлено, про що повідомлено позивача листом № 04-3000 від 30.10.2008 року. Відмову у виплаті зазначеної компенсації обґрунтовано тим, що кошторисними призначеннями на 2008 рік такі виплати не передбачено.
У зв'язку з цим позивач звернулася до суду про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Котелевської районної державної адміністрації вказаної компенсації.
Частиною 1 статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII ( в редакції Закону від 09.07.2007 року) одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, виплачується в таких розмірах: інвалідам I групи - 60 мінімальних заробітних плат; інвалідам II групи - 45 мінімальних заробітних плат; інвалідам III групи - 30 мінімальних заробітних плат; дітям-інвалідам - 10 мінімальних заробітних плат; сім'ям, які втратили годувальника, - 60 мінімальних заробітних плат; батькам померлого - 30 мінімальних заробітних плат.
Згідно із п. 1 статті 9 зазначеного Закону учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - це громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Позивач відповідно до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 138031 с, є потерпілою внаслідок аварії на ЧАЕС.
Пунктом 2 статті 9 Закону визначено, що потерпілі від Чорнобильської катастрофи - це громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З ч. 1 ст. 48 Закону вбачається, що одноразова компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачена не для всіх осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а лише для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також сімей, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Виплата такої компенсації потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС Законом не передбачена.
З огляду на те, що позивач ОСОБА_1 має статус потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС, і, як з'ясовано судом, не належить до сімей, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, вона не має права на отримання одноразової компенсації, передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, не ґрунтуються на положеннях Закону і не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, ст.ст. 9, 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, ч. 3 ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Котелевської районної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про стягнення одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено «31» березня 2009 року.
Суддя Л.О.Єресько