Постанова від 03.03.2009 по справі 2-а-12466/09

Справа № 2-а-12466/09

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2009 року м. Полтава

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Єресько Л.О.

При секретарі - Мушук В.В.

За участю:

представника позивача - ОСОБА_1.;

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві, про зобов'язання перерахувати пенсію по інвалідності, пов'язаної із захворюванням внаслідок Чорнобильської катастрофи, -

ВСТАНОВИВ:

28 листопада 2008 року ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві (надалі - відповідач), про зобов'язання перерахувати пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, що складає 2466 грн. (411 х 6 ) , з 01.06.2007 р. - щомісячну додаткову пенсію у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, що складає 203 грн. (406 х 50%).

Позовні вимоги ОСОБА_3 обґрунтовує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідом ІІІ групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, тому має право на отримання державної пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком згідно із ст. 50 Закону. Відповідачем нараховано пенсію в порушення вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у заяві про перерахунок пенсії позивачу відмовлено.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивач з 20.01.2006 року одержує пенсію по ІІІ групі інвалідності в розмірі фактичних збитків, призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розрахунок розміру державної і додаткової пенсії позивача здійснено виходячи з розміру 19,91 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 р. № 1293 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», № 831 від 26.07.1996 р.

З 01.01.2008 року позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким внесено зміни до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Після визнання зазначених змін неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп. розмір пенсії позивачу обчислено згідно із постановами Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих громадян» та № 654 від 16.07.2008 р. «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008 року N 654. Таким чином, відповідач вважає, що розмір державної і додаткової пенсії позивача визначено згідно вимог чинного законодавства і позовні вимоги щодо перерахунку пенсії безпідставні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом IІІ групи захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № НОМЕР_1, виданим Полтавською обласною державною адміністрацією 02.07.2004 року, довідкою МСЕК НОМЕР_2.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (надалі - Закон).

Згідно з ч. 4 ст. 54 Закону в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів IIІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ст. 50 Закону України особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам IIІ групи призначається також щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було змінено та встановлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: по IIІ групі інвалідності - 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Статтю 50 Закону також викладено в новій редакції, і визначено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам IIІ групи - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно із ст. 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Тому рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визнано неконституційними.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, з 22.05.2008 року діяли норми статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими встановлено, що розмір пенсій для інвалідів IIІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, становить 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що на момент звернення до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 24.09.2007 р., позивач мав право на отримання пенсії у розмірі не менше, ніж 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідач листом від 01.10.2007 року № 252/Г-12 відмовив позивачу у перерахунку пенсії згідно ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посилаючись на те, що розмір державної і додаткової пенсії позивача обчислено виходячи з розміру 19,91 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 р. № 1293 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Із змісту Постанови КМУ від 03.01.2002 р. № 1 вбачається, що в ній не визначено поняття мінімального розміру пенсії за віком, натомість встановлено розрахункову величину в сумі 19.91 грн., тим самим істотно звужено зміст та обсяг існуючих прав осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлених законами України, що суперечить ст. 22 Конституції України. Зазначена постанова була скасована Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008 р. № 654.

Статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. .

Разом з тим, надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, відмова Управління Пенсійного фонду України Октябрського району від 01.10.2007 року № 252/Г -12 у перерахунку державної пенсії позивача відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була неправомірною.

З 01.01.2008 року Управлінням Пенсійного фонду Октябрського району в м. Полтаві було здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким було змінено ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Оскільки зміни визнано неконституційними Рішенням Конституційного Суду України лише 22.05.2008, суд приходить до висновку, що з 01.01.2008 року до 21.05.2008 року Управління Пенсійного фонду Октябрського району в м. Полтаві нараховувало пенсію позивачу згідно чинного законодавства.

Натомість, з 22.05.2008 року замість нарахування позивачу державної пенсії у розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, Управлінням Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві здійснено нарахування пенсії позивачу відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 та від 16.07.2008 року № 654, які істотно звужують права позивача у порівнянні з нормами Закону. Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 визначено, що розмір пенсії для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче 870 гривень, а Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 з 01 липня 2008 року передбачено доплату учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році інвалідам IІІ групи з тим, щоб їх пенсії досягали 980 грн.

Тому, беручи до уваги рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що позивач у 2008 році мав право на отримання державної пенсії у розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії з 22 травня 2008 року.

Відповідно до вимог статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» під час визначення розміру пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та додаткової пенсії за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Положення частини 3 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, суд не вважає перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком. А відсутність іншого визначення мінімального розміру пенсії за віком не може бути підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та додаткової пенсії відповідно до статей 50, 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи те, що мінімальний розмір пенсії за віком згідно ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розрахунок державної і додаткової пенсії ОСОБА_3. повинен здійснюватися із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-V у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивач подав заяву про перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до управління Пенсійного фонду 24.09.2007 року. У зв'язку з цим, враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про право позивача на перерахунок розміру державної пенсії у 2007 році з 24.09.2007 р. по 31.12.2007 р. та у 2008 році з 22 травня 2008 року з урахуванням розміру прожиткового мінімуму, який діяв на той час.

Із заявою про перерахунок додаткової пенсії згідно ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач до Управління Пенсійного фонду не звертався. Проте, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тому у 2007 році та з 22 травня 2008 року, Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві повинно було нараховувати додаткову пенсію позивачу в розмірі, встановленому ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Разом з тим, беручи до уваги межі позовних вимог, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про перерахунок йому додаткової пенсії з 01.06.2007 року. Але у 2008 році додаткова пенсія позивача підлягає перерахунку тільки з 22.05.2008 року.

Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України» та здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання ОСОБА_3 є Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві. Враховуючи це, суд вважає Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві належним відповідачем по даній справі.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві здійснити перерахунок ОСОБА_3, державної пенсії за 2007 рік з 24 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року, за 2008 рік - 22 травня 2008 року і додаткової пенсії за 2007 рік з 01 червня 2007 року по 31 грудня 2007 року, за 2008 рік - 22 травня 2008 року відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати.

Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та, задовольняючи позов в цій частині, визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві у нарахуванні державної пенсії ОСОБА_3. в розмірі, передбаченому ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .

Позовні вимоги ОСОБА_3 щодо зобов'язання відповідного управління Пенсійного фонду України призначити пенсію у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії, покладену законодавством на відповідний орган.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 64 Конституції України, ст.ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, ч. 3 ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про зобов'язання перерахувати пенсію по інвалідності, пов'язаної із захворюванням внаслідок Чорнобильської катастрофи задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві у нарахуванні пенсії ОСОБА_3 в розмірі, передбаченому ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до ч.4 ст.54 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2007 рік з 24 вересня 2007 року по 31 грудня 2007 року, за 2008 рік з 22 травня 2008 року та провести відповідні виплати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві провести перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком за 2007 рік з 01 червня 2007 року по 31 грудня 2007 року за 2008 рік з 22 травня 2008 року та провести відповідні виплати.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено «10» березня 2009 року.

Суддя Л.О.Єресько