ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
05 грудня 2013 року 14 год. 09 хв. № 826/15148/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., при секретарі судового засідання Артеменко Я.С., за участю представників: позивача - Руденка В.П. (довіреність від 03.01.2013р. б/н), відповідача - Бегларян О.Ф. (довіреність від 22.10.2013р. № 1132/9/26-59-10-19), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий комплекс «Айвазовське»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві
провизнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 11 вересня 2013 року № 0004482205, -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Приватного акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий комплекс «Айвазовське» (далі - ПрАТ «ЛОК «Айвазовське», позивач) з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві (далі - ДПІ, відповідач) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 11 вересня 2013 року № 0004482205.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» категорично не погоджується із застосованими податковим органом штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 305 350, 00 грн. на підставі висновків Акта фактичної перевірки Головного управління Міндоході в АР Крим від 02.08.2013р. № 0036/26/59/22/32425924 за порушення норм абзацу 2 п. 2.6 гл. 2 Постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті» (із змінами та доповненнями). Зокрема, позивач вважає, що висновки цього Акта перевірки є необґрунтованими, і незаконними, та такими, що не відповідають фактичним обставинам, оскільки ґрунтуються лише на припущеннях, що в свою чергу, не підтверджені належними документами. Як наслідок, штрафні (фінансові) санкції застосовані згідно спірного податкового повідомлення-рішення від 11.09.2013р. № 0004482205 на його підставі, являються неправомірними та підлягають скасуванню.
Відповідач проти позову заперечував, надавши до суду письмові заперечення від 04.11.2013р. б/н, додаткові документи (а саме: копії наказу від 23.07.2013р. № 220 «Про призначення та проведення фактичної перевірки ЗАТ ЛОК «Айвазовське» (ЄДРПОУ 32425924)», направлень на перевірку, акта фактичної перевірки від 02.08.2013р. з деякими додатками (перелік неоприбуткованих сум готівкових коштів, копії фіскального чеку та Х-звіту), акта відмови від підпису акта (довідки) фактичної перевірки, супровідного листа ГУ Міндоходів в АР Крим від 09.08.2013р. № 1988/7/22-2-26 «Про надіслання матеріалів перевірок», спірного податкового повідомлення-рішення від 11.09.2013р. № 0004482205, розрахунку штрафних санкцій по акту перевірки). В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що працівниками Головного управління Міндоході в АР Крим була проведена фактична перевірка господарської одиниці ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» (ідентифікаційний код 32425924) - ресторану Таверна», який знаходиться за адресою: АР Крим, м. Алушта, смт. Портеніт, вул. Васильченко, 1-а, - за результатами якої складений Акт від 02.08.2013р. № 0036/26/59/22/32425924. Перевіркою встановлено порушення вимог п. 2.6 гл. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637, а саме: несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в касу підприємства на загальну суму 61 070, 02 грн.
На підставі Акта фактичної перевірки та відповідно до абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. № 436/95 до ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» застосовані фінансові санкції в розмірі 305 350, 00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 11.09.2013р. № 0004482205.
В судових засіданнях по справі представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судових засіданнях заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
Протягом періоду з 24.07.2013р. по 02.08.2013р. працівниками Головного управління Міндоходів в Автономної Республіки Крим на підставі наказу від 23.07.2013р. № 220 «Про призначення та проведення фактичної перевірки ЗАТ ЛОК «Айвазовське» (ЄДРПОУ 32425924)» та направлень на перевірку від 24.07.2013р. за № 1181 і № 1182 була проведена фактична перевірка господарської одиниці ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» (ідентифікаційний код 32425924) - ресторану «Таверна», розташованого за адресою: Автономна Республіка Крим, м. Алушта, смт. Портеніт, вул. Васильченко, 1-а, - за результатами якої складений Акт від 02.08.2013р. № 0036/26/59/22/32425924 (реєстраційний номер за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання 0159/01/01/22/32425924 від 05.08.2013р.). Копія наказу від 23.07.2013р. № 220 була вручена, а направлення на перевірку від 24.07.2013р. - пред'явлені для ознайомлення посадовій особі Ресторану (бармену ОСОБА_3).
В ході проведення перевірки перевіряючими встановлено, що здійснення розрахункових операцій в ресторані позивача здійснюється з використанням зареєстрованого та належним чином опломбованого реєстратора розрахункових операцій (модель Mini-ФП6, фіскальний № 265920019), книги обліку розрахункових операцій (зареєстрованої 10.07.2012ор. на реєстратор розрахункових операцій за № 265920019 в ДПІ у Шевченківському районі м. Києва) та без використання касової книги.
При проведенні контрольної розрахункової операції із використанням реєстратора розрахункових операцій при продажу коньяку «Коктебель» (0,05 л) вартістю 13, 00 грн. - порушень не встановлено.
Сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків становить 8 088, 80 грн., що повністю відповідає сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Одночасно в п. 2.2.14 «Додаткова інформація про факти, встановлені в ході перевірки» Акта фактичної перевірки вказано, що «неоприбуткування своєчасне готівкових коштів у касу підприємства згідно додатку до акту фактичної перевірки 000076 від 02.08.2013р. на загальну суму 61 070, 02 грн.».
На підставі вище викладеного, працівники Головного управління Міндоході в АР Крим прийшли до висновків про порушення ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» вимог абзацу 2 п. 2.6 Постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті» (розд. 3 «Висновок перевірки» Акта фактичної перевірки).
11 вересня 2013 року ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві на підставі зазначеного вище Акта фактичної перевірки прийняла спірне податкове повідомлення-рішення (форми «С) за № 0004482205, яким згідно з пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, абз. 3 п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. № 436 за порушення вимог п. 2.6 гл. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637, нарахувала позивачу фінансові санкції на суму 305 350, 00 грн.
При вирішення даного спору суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 33 Закону України «Про Національний банк України» від 20 травня 1999 року № 679-XIV до повноважень Національного банку України серед інших належить визначення порядку ведення касових операцій для банків, інших фінансових установ, підприємств і організацій.
Із змісту преамбули Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджено постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 (в редакції на момент спірних правовідносин) (далі - Положення № 637), вбачається, що цей нормативно-правовий акт визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.
В розумінні Положення № 637 підприємствами визнаються, зокрема відокремлені підрозділи, тобто філії, представництва, відділення та інші структурні підрозділи, що наділяються частиною майна господарських організацій, здійснюючи щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законодавством України.
При цьому пунктом 1.2 Положення № 637, визначено, що оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
У відповідності до цього ж пункту Положення № 637 під «касою» розуміється приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів, під «касовою книгою» - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі; а під «книгою обліку розрахункових операцій» (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Згідно із п. 2.6 гл. 2 вказаного Положення № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
При цьому відповідно до приписів п. 2.7 гл. 2 Положення № 637 виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.
Підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб (п. 2.8 гл. 2 цього Положення № 637).
У відповідності до норм абз. 1 - 3 п. 4.2 гл. 4 Положення № 637 усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі (додаток 5).
Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).
Відокремлені підрозділи підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також підприємці касової книги не ведуть.
Згідно абз. 1 і 2 п. 4.3 гл. 4 Положення № 637 записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день можуть не провадитися.
Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі. Готівка, яка видана за видатковими відомостями на виплати, пов'язані з оплатою праці, відображається в касовій книзі після закінчення строків цих виплат (згідно з пунктом 2.10 цього Положення), а закриття вищезазначених документів та виписка відповідних видаткових касових ордерів здійснюються в порядку, визначеному в пункті 3.9 цього Положення.
Одночасно, в абз. 3 п. 4.3 гл. 4 цього ж Положення передбачено, що якщо бухгалтерія та касир підприємства (юридичної особи) не працюють у вихідні та святкові дні, а його відокремлений підрозділ, який використовує під час розрахунків РРО (РК), у ці дні працює, але не веде касової книги, то записи в касовій книзі юридичної особи здійснюються наступного робочого дня підприємства - юридичної особи.
Також, підприємства, що мають відокремлені підрозділи, які проводять касові операції з відображенням їх в касовій книзі і режим роботи яких не збігається з розпорядком функціонування бухгалтерії підприємства - юридичної особи, внутрішнім документом визначають порядок взаємодії відокремлених підрозділів із бухгалтерією підприємства (юридичної особи) відповідно до вимог законодавства України, зокрема визначення часу робочих змін, забезпечення бухгалтерського обліку касових операцій тощо (абз. 4 п. 4.3 гл. 4 Положення № 637).
Порядок застосування РРО при проведенні розрахункових операцій за товари (послуги) та Порядок ведення КОРО визначений Порядком реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)(далі - Порядок застосування РРО) і Порядком реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок (далі - Порядок ведення КОРО), затверджених одним наказом ДПА України від 01.12.2000р. № 614, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2001 року за № 107/5298.
Згідно розд. 1 під «Z-звітом» розуміється денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО. Для РРО, у Z-звіті яких не зазначається інформація про операції «службового внесення» або «службової видачі» сум готівки, Z-звіт означає сукупність X-звіту та Z-звіту, при цьому першим виконується X-звіт.
Пунктом 4.4 розд. 4 Порядку застосування РРО визначено, що реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
При цьому відповідно до п. 4.5 розд. 4 цього Порядку унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій.
У відповідності до п. 7.5 розд. 7 Порядку ведення КОРО використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, зокрема, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при ньому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Таким чином, з контексту вищенаведених норм вбачається, що оприбуткуванням готівки для відокремленого підрозділу позивача є саме здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО; в свою чергу, облік зазначених коштів у книзі обліку розрахункових операцій передбачає підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках такої книги та щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків.
У разі роздрукування на РРО протягом робочого дня декількох фіскальних звітних чеків усі вони підклеюються у відповідній книзі ОРО, записи в розділі 2 книги ОРО робляться за кожним фіскальним звітним чеком окремо. Якщо фіскальний звітний чек містить дані про операції «службового внесення» та «службової видачі» коштів, то графи 3 і 4 розділу 2 книги ОРО можна не заповнювати (п. 7.7 розд. 7 цього Порядку).
Нормою абзацу третього статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. № 436/95 за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування юридичними особами всіх форм власності у касах готівки передбачено застосування фінансові санкції у вигляді штрафу в п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Судом встановлено, що наявними матеріалами справи підтверджується той факт, що відокремленим підрозділом позивача (ресторан «Таверна») проведення розрахункових операцій за місцем здійснення господарської діяльності здійснюється через належним чином зареєстрований, переведеним у фіскальний режим та опломбований РРО, з видачею споживачам відповідних розрахункових документів (фіскальних чеків) та внесенням записів до зареєстрованої на такий РРО книги обліку розрахункових операцій (далі - КОРО).
Відповідно до письмових пояснень позивача від 25.11.2013р. № 552, поданих до канцелярії суду 28 листопада 2013 року, ресторан «Таверна» є відокремленим підрозділом ПрАТ «ЛОК «Айвазовське», який здійснює готівкові розрахунки із застосуванням РРО та веденням КОРО, але не проводить операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами і касової книги не веде.
Згідно до Порядку здачі виручки особами, які використовують реєстратор розрахункових операцій, розробленого на підприємстві відповідно до глави 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, та затвердженого Наказом по підприємству за № 2-1-ОД від 03.01.2013p., право ведення касової книги, оприбуткування готівки від реєстраторів розрахункових операцій та здійснення видачі готівки за касовими ордерами покладено на центральну касу підприємства.
Крім того, Наказом по підприємству за № 36-ОД від 11.03.2013р. затверджений графік роботи по окремим структурним підрозділам ПрАТ «ЛОК «Айвазовське», за яким ресторану «Таверна» було встановлено змінний графік та сумарний розрахунок робочого часу.
Враховуючи дані обставини та оскільки режим роботи відокремлених підрозділів підприємства, у тому числі ресторану «Таверна» (працює до останнього відвідувача), які використовують РРО, не збігається з розпорядком роботи центральної каси бухгалтерії підприємства - юридичної особи (працює з 8.00 до 17.00 годин), пунктом 1 Порядку здачі виручки особами, які використовують реєстратор розрахункових операцій, визначено, що для реєстраторів розрахункових операцій щоденне здійснення здачі торгівельної виручки в центральну касу підприємства через систему «Дроп-сейф» шляхом підготовки «Конверта касира» з долученням фіскального звіту (Z-звіту).
Згідно п. 3 цього внутрішнього Порядку виручка із сейфа щоденно і в перший робочий день після вихідних чи святкових днів оприбутковується центральною касою для передачі в банк або використання в господарський діяльності підприємства.
Відповідно до положень глави 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, Порядку здачі виручки особами, які використовують реєстратор розрахункових операцій, затвердженого наказом по підприємству № 2-1 -ОД від 03.01.2013 р., та режиму роботи ресторану «Таверна» оприбуткування готівкових коштів по ресторану «Таверна» за фіскальними звітами відповідно до наданого податковим органом додатку до Акту фактичної перевірки від 02.08.2013 року № 0036/26/59/22/32425924 здійснювалося центральною касою ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» за прибутковими касовими ордерами та касовою книгою за фіскальними звітами на підставі «Конверта касира», отриманого через систему «Дроп-сейф»
Також з метою спростування висновків перевіряючих про допущення рестораном ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» порушень під час оприбуткування на місці проведення розрахунків сум готівкових коштів, позивач надав до суду копії сторінок КОРО № 2659020019р, зареєстрованої на РРО Mini-ФП6, фіскальний № 2659020019, з підклеєними до них фіскальних чеків РРО; реєстраційного посвідчення від 14.04.2011р. № 2659020019, виданого ДПІ у Шевченківському районі м. Києва на РРО Mini-ФП6; довідки ДПІ у Шевченківському районі м. Києва від 14.04.2011р. № 2659020019р про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій для використання у ресторані «Таверна»; наказу В.о. генерального директора ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» від 03.01.2013р. № 2-1-ОД «Про касову дисципліну», яким затверджений Порядок здавання виручки в ПрАТ «ЛОК «Айвазовське», особами, які використовують РРО; наказу В.о. генерального директора ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» від 11.03.2013р. № 36-ОД «Про графік роботи окремих категорій співробітників»; табель обліку робочого часу ресторану «Таверна» за серпень 2013 року; Z-звітів РРО фіскальний № 2659020019 за березень-травень 2013 року; сторінок касової книги ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» за квітень-травень 2013 року; прибуткових касових ордерів ПрАТ «ЛОК «Айвазовське» та службових чеків РРО фіскальний № 2659020019 з відомостями про службову видачу сум готівкових коштів «в сейф».
Будь-яких порушень порядку застосування РРО та КОРО з боку відокремленого підрозділу позивача, розбіжностей між сумами готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій та сумами коштів, зазначених у денному звіті РРО ресторану, та перевищення лімітів готівки в касі, в ході проведення фактичної перевірки (Акт від 02.08.2013р. № 0036/26/59/22/32425924) виявлено не було.
При цьому до Акта 02.08.2013р. № 0036/26/59/22/32425924 відповідачем суду була надана копія Додатку до цього Акта фактичної перевірки на 4 арк. у вигляді рукописного переліку, підписаного одноособово одним із перевіряючих. В даному Переліку наведені лише суми і дати отримання виручки, дати оприбуткування таких сум готівки згідно певних прибуткових касових ордерів (без окреслення суб'єкта господарської діяльності, який видав такі прибуткові касові ордери).
Натомість жодних посилань на первинні та розрахункові документи на підставі яких перевіряючими було зафіксовано отримання відокремленим підрозділом позивача сум виручки а певні періоди - в тексті вказаного Акта фактичної перевірки відсутні.
Копії таких документів суб'єкта господарювання та прибутково-касових ордерів, реквізити яких містяться в зазначеному вище Переліку, відповідачем суду також не надані.
З огляду на вищенаведене та у зв'язку з ненаданням відповідачем жодних документальних доказів на обґрунтування правомірності висновків Акта фактичної перевірки, судом не вбачається наявність доведених фактів порушень позивачем вимог п. 2.6 гл. 2 Положення 637.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, а тому суд вважає на підставі ч. 2 ст. 11 та п. 1 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України за необхідне визнати протиправним та скасувати спірне по справі податкове повідомлення-рішення від 11.09.2013р. № 0004482205.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача фактично здійснені та документально підтверджені судові витрати в розмірі 2 294, 00 грн.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий комплекс «Айвазовське» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві від 11 вересня 2013 року № 0004482205.
3. Присудити з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий комплекс «Айвазовське» (місцезнаходження: 01030, м. Київ, вул. Івана Франка, буд. 40/б, ідентифікаційний код 32425924) 2 294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) грн. 00 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя О.В. Дегтярьова