ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
30 грудня 2013 року 14:30 № 826/17670/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
провизнання протиправними дії та рішення в частині, скасування рішення в частині, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 (надалі - позивач) з позовом до Київської міської державної адміністрації (надалі - відповідач), в якому просить:
- визнати дії Київської міської державної адміністрації в частині зміни складу осіб, які мають заключати попередні договори на отримання житла, які визначені протоколом загальних зборів об'єднання громадян (громадської організації) «Збори потерпілих від діяльності групи будівельних компаній «Еліта-Центр» по земельній ділянці на АДРЕСА_1» при прийнятті рішення на засіданні комісії з вирішення проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр» від 24.09.2013 року (Протокол №4) - неправомірними;
- визнати недійсним та скасувати пункт 1.1 Протоколу №4 від 24.09.2013 року засідання комісії з вирішення проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр» в частині не включення ОСОБА_1 до списку осіб, з якими вирішено укласти попередні договори про переуступку права вимоги та поновлення права потерпілого від злочинної діяльності групи будівельних компаній «Еліта-Центр» на отримання житла з інвесторами по АДРЕСА_1, включивши ОСОБА_1 до цього списку;
- визнати недійсним та скасувати пункт 1.3 Протоколу №4 від 24.09.2013 року засідання комісії з вирішення проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр» в частині, що стосується ОСОБА_1.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що в порушення черговості укладення попередніх договорів з потерпілими від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр» оскаржуваним протоколом №4 від 24.09.2013 року не було вирішено укласти такий договір з ОСОБА_1
У судове засідання 17.12.2013 року з'явився позивач, який позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, відповідно до вимог ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), що підтверджується наявною у матеріалах справи розпискою. Разом з тим, від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Крім того, у матеріалах справи містяться письмові заперечення проти позову, в яких представник відповідача зазначає, що посилання позивача на протокол комісії щодо визначення черговості укладення попередніх договорів з потерпілими від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр» №11 від 15.06.2010 року є необґрунтованим, оскільки лише рішенням Київської міської ради №508/5320 від 28.12.2010 року внесено зміни до п. 4.3 Порядку відшкодування відповідно до законодавства вартості інвестицій, внесених постраждалими громадянами для будівництва житла групою будівельних компаній «Еліта-Центр», затвердженого рішенням Київської міської ради від 16.10.2008 року №498/498, яким запроваджено новий порядок визначення черговості укладення договорів про участь у будівництві житла для потерпілих від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр» саме шляхом визначення зборами потерпілих по кожній земельній ділянці групи будівельних компаній «Еліта-Центр».
Так, рішенням Київської міської ради від 28.12.2010 року №508/5320 «Про деякі питання надання житла у власність потерпілим громадянам від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр» п. 4.3 розділу 4 Порядку відшкодування викладено у редакції, що була зазначена вище. Разом з тим, у редакції до 28.10.2010 року п. 4.3 розділу 4 Порядку відшкодування виглядав наступним чином: «Черговість укладання попередніх договорів з потерпілими визначає виконавчий орган Київради (Київська міська державна адміністрація). В першу чергу, укладаються попередні договори з потерпілими, які повністю сплатили вартість квартири, потрапили в скрутне матеріальне становище і згідно з законодавством мають право на першочергове забезпечення житлом».
Суд у судовому засіданні 17.12.2013 року на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, враховуючи неприбуття належним чином повідомленого відповідача та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, прийняв рішення перейти до розгляду справи у порядку письмового провадження на основі наявних у суду матеріалів..
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, протоколом №4 засідання комісії з вирішення проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр» від 24.09.2013 року (надалі - протокол №4 від 24.09.2013 року), зокрема, зафіксовано про укладення попередніх договорів про переуступку права вимоги та поновлення права потерпілого від злочинної діяльності групи будівельних компаній «Еліта-Центр» на отримання житла з інвесторами, у тому числі по об'єкту «АДРЕСА_1», серед яких позивач не зазначений.
Разом з тим, п. 1.3 протоколу №4 від 24.09.2013 року встановлено уповноваженим представникам потерпілих по ділянках забудови, відповідно до п. 2.7 розділу 2, п. 4.1 розділу 4 Порядку відшкодування вартості інвестицій, внесених постраждалими громадянами для будівництва житла групою будівельних компаній «Еліта-Центр», при наступному розподілі квартир розглянути на загальних зборах постраждалих по кожній ділянці питання надання житла потерпілим, зокрема, ОСОБА_1 (об'єкт АДРЕСА_1).
Вважаючи оскаржуване рішення в частині, що стосується ОСОБА_1 необґрунтованим, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Указом Президента України від 03.03.2006 року №185/2006 «Про заходи щодо вдосконалення державного регулювання у сфері будівництва житла та стабілізації ситуації на первинному ринку житла» з метою гарантування захисту прав громадян, постраждалих внаслідок діяльності групи будівельних компаній «Еліта-центр», було передбачено низку заходів щодо розв'язання проблеми забезпечення житлом зазначених громадян. Виконання цих заходів, зокрема, було покладено на Київську міську державну адміністрацію.
Так, Київській міській державній адміністрації цим Указом доручено вжити заходи, спрямовані на розв'язання проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи будівельних компаній «Еліта-центр», щодо:
- створення разом з комітетом інвесторів, утвореним з числа осіб, що зазнали збитків внаслідок діяльності групи будівельних компаній «Еліта-центр», робочої групи з розв'язання проблеми за забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків, що діятиме до отримання ними житла;
- залучення до будівництва житла для зазначених інвесторів будівельних компаній, що мають досвід роботи у сфері будівництва житла не менше 5 років;
- оперативного вирішення питань, пов'язаних з виділенням земельних ділянок та оформленням дозволів на будівництво житла для зазначених інвесторів.
Згідно з Указом Президента України від 12.02.2008 року №119/2008 «Про додаткові заходи щодо розв'язання проблеми забезпечення житлом громадян, постраждалих внаслідок діяльності групи будівельних компаній «Еліта-центр», Київській міській державній адміністрації було доручено розробити за участю представників постраждалих громадян та визначити порядок відшкодування відповідно до законодавства вартості інвестицій, внесених постраждалими громадянами для будівництва житла групою будівельних компаній «Еліта-центр», визначити строки здійснення заходів з їх відшкодування.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08.02.2008 року №258-р було утворено комісію з розв'язання проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи будівельних компаній «Еліта-центр», яку очолив за посадою голова Київської міської державної адміністрації, та затверджено план першочергових заходів з виконання Указу Президента України від 04.02.2008 року №89/2008 «Про невідкладні заходи щодо розв'язання проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи будівельних компаній «Еліта-центр».
06.01.2010 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження за №140-р «Про додаткові заходи щодо комплексного розв'язання проблем інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи будівельних компаній «Еліта-центр», у якому зокрема зазначено, що відносини Київської міської державної адміністрації та інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи будівельних компаній «Еліта-центр», пов'язані із забезпеченням інвесторів житлом, регулюються актами цивільного законодавства; укладення Київською міськдержадміністрацією з інвесторами договорів про відступлення прав вимоги, згідно з якими адміністрація зобов'язується в обмін на відступлені права вимоги передати у власність інвесторів житло або відшкодувати завдані внаслідок діяльності групи будівельних компаній «Еліта-центр» збитки, надає можливість забезпечити захист житлових та інших майнових прав інвесторів.
На виконання вищезазначених актів Київською міською радою прийнято рішення від 16.10.2008 року №498/498 «Про розв'язання проблем потерпілих громадян від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр», яким затверджено Порядок відшкодування відповідно до законодавства вартості інвестицій, внесених постраждалими громадянами для будівництва житла групою будівельних компаній «Еліта-Центр» (надалі - Порядок відшкодування), у п. 1.1 якого зазначено, що цей Порядок визначає умови відшкодування відповідно до законодавства вартості інвестицій, внесених постраждалими громадянами для будівництва житла групою будівельних компаній «Еліта-Центр», за рахунок використання земельних ділянок, майна та коштів, що належали групі будівельних компаній «Еліта-Центр», а також за рахунок проведених інвестиційних конкурсів згідно з рішеннями Київради та розпорядженнями виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Приписами розділу 4 Порядку відшкодування визначено питання укладання попередніх договорів з потерпілими.
Так, попередні договори з потерпілими про переуступку права вимоги та поновлення порушених прав на отримання житла укладаються добровільно за взаємною згодою сторін в порядку та на умовах, визначених законодавством. Попередні договори укладаються з громадянами, які інвестували будівництво житлових приміщень та визнані потерпілими Головним слідчим управлінням МВС України або в судовому порядку. Попередні договори не укладаються: з громадянами, які інвестували будівництво паркінгів або нежитлових приміщень; з громадянами, які набули право вимоги в результаті переуступки їм потерпілими від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр», однак не визнані слідчими органами чи судом потерпілими в установленому порядку; з юридичними особами, які інвестували житлові приміщення, нежитлові приміщення або паркінги. Для укладення договорів громадяни повинні надати документи, які підтверджують їх право на отримання житла. При відсутності квитанцій про сплату або невідповідності номера (номерів) договору (договорів) зазначеним у них номеру (номерам) генеральних договорів про спільне будівництво житла, укладених з будівельними компаніями, які входили до групи компаній «Еліта-Центр», підтверджуючим документом вважати рішення суду або довідку слідчого, на підставі яких визнано потерпілим у справі (п. 4.1 Порядку відшкодування).
Відповідно до довідки, виданої Міністерством внутрішніх справ України за вих. №13/6-4690 від 19.05.2006 року, копія якої наявна у матеріалах справи, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 визнана потерпілою та цивільним позивачем на суму спричиненої матеріальної шкоди в рамках кримінальної справи №07-4690, порушеної 07.02.2006 року, що не заперечувалося відповідачем під час судового розгляду справи.
При цьому, положеннями п. 4.3 Порядку відшкодування (в редакції, що діяла станом на момент прийняття оскаржуваного рішення, оформленого протоколом №4 від 24.09.2013 року) передбачено, що черговість укладення попередніх договорів з потерпілими та черговість укладення договорів про участь у будівництві житла для потерпілих від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-центр» визначається зборами потерпілих по кожній земельній ділянці групи будівельних компаній «Еліта-центр». Водночас, рекомендувати зборам потерпілих по кожній ділянці забудови формувати чергу укладання попередніх договорів про переуступку права вимоги відповідно до дати підписання договору з групою будівельних компаній «Еліта-Центр» незалежно від відсотка сплати вартості квартири, надаючи перевагу: громадянам, які проживають у м. Києві та перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов або мають правові підстави для зарахування на такий облік; громадянам, які втратили власне житло та не мають іншого постійного місця проживання; громадянам, які в установленому порядку визнані інвалідами, або сім'ям інвалідів; громадянам, які в установленому порядку визнані постраждалими внаслідок Чорнобильської катастрофи, та громадянам, які в установленому порядку визнані учасниками бойових дій.
В контексті з вищевикладеним, щодо вимоги позивача про визнання дій Київської міської державної адміністрації в частині зміни складу осіб, які мають заключати попередні договори на отримання житла, які визначені протоколом загальних зборів об'єднання громадян (громадської організації) "Збори потерпілих від діяльності групи будівельних компаній "Еліта-Центр" по земельній ділянці на АДРЕСА_1" при прийнятті рішення на засіданні комісії з вирішення проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній "Еліта-Центр" від 24.09.2013 року (Протокол №4) - неправомірними суд зазначає наступне.
Як вбачається з позовної заяви та підтверджено позивачем в судовому засіданні, позивач наголошує на тому, що КМДА було внесено зміни до складу осіб, які мають заключати попередні договори на отримання житла, які визначені протоколом загальних зборів об'єднання громадян (громадської організації) "Збори потерпілих від діяльності групи будівельних компаній "Еліта-Центр" по земельній ділянці на АДРЕСА_1" від 24.09.2013 року (Протокол №4).
Разом з тим, з п.1.1. Протоколу №4 вбачається, що 24.09.2013 року на засіданні комісії з вирішення проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній "Еліта-Центр" було прийнято рішення про укладення договорів про переуступку права вимоги та поновлення права потерпілого від злочинної діяльності групи будівельних компаній «Еліта-Центр» на отримання житла з інвесторами перелік яких наведено в цьому рішенні. Разом з тим, належних та допустимих доказів щодо прийняття КМДА рішення щодо зміни складу осіб, які мають заключати попередні договори на отримання житла, які визначені протоколом загальних зборів об'єднання громадян (громадської організації) "Збори потерпілих від діяльності групи будівельних компаній "Еліта-Центр" по земельній ділянці на АДРЕСА_1" сторонами на час розгляду справи судом не надано.
При цьому, позивач наголошував, що останнього включено до списку черговості укладення попередніх договорів з потерпілими, які затверджені протоколом №11 від 15.06.2010 року засідання комісії щодо визначення черговості укладення попередніх договорів з потерпілими від діяльності групи будівельних компаній "Еліта-центр", що також вбачається з протоколу загальних зборів №5 від 29.10.2011 року "Збори потерпілих від діяльності групи будівельних компаній "Еліта-центр" по земельній ділянці на АДРЕСА_1", яким узгоджено та передано до КМДА список осіб, які мають заключити попередні договори на отримання житла, у тому числі й ОСОБА_1
Разом з тим, в обґрунтування зазначеного вище, позивачем надано суду копію документа, що за його твердженням встановлює факт черговості укладення попередніх договорів з потерпілими, зокрема, з ОСОБА_1 (а.с. 19-22 том 1). Проте, з копії наданого позивачем вищезазначеного документу, наявної у матеріалах справи, вбачається, що назва останнього "ЧЕРГОВІСТЬ УКЛ… з потерпілими по об*єкту АДРЕСА_1 намір укласти попередній договір …права потерпілого…" за підписом "Уповноважні представники, згідно… зборів від 02.06.2008р. та 22.09.2…". Таким чином, з наданої позивачем наявної у матеріалах справи копії не вбачається за можливе встановлення всіх реквізитів вказаного документу та його автентичності, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що на час розгляду справи, позивачем, належними та допустимими доказами суду не доведено обставин на які він посилається, а саме, що його було включено до списку черговості укладення попередніх договорів з потерпілими, у встановленому законодавством порядку. З огляду на що, суд приходить до висновку про необґрунтованість вищенаведеної вимоги позивача.
Щодо вимоги позивача визнати недійсним та скасувати пункт 1.1 Протоколу №4 від 24.09.2013 року засідання комісії з вирішення проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній "Еліта-Центр" в частині не включення ОСОБА_1 до списку осіб, з якими вирішено укласти попередні договори про переуступку права вимоги та поновлення права потерпілого від злочинної діяльності групи будівельних компаній "Еліта-Центр" на отримання житла з інвесторами по АДРЕСА_1, включивши ОСОБА_1 до цього списку суд зазначає про наступне.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України).
Так, з оскаржуваного пункту Протоколу №4 від 24.09.2013 року засідання комісії з вирішення проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній "Еліта-Центр", який позивач просить визнати недійсним та скасувати, включивши позивача до цього списку, не вбачається, що зазначеним пунктом рішення порушені права, свободи або інтереси саме позивача, прізвище якого відсутнє в наведеному переліку інвесторів, які зазначені в цьому пункті.
Водночас, зі змісту вказаного пункту (1.1) Протоколу №4 не вбачається, що позивач виключений зі списку осіб, з якими вирішено укласти попередні договори про переуступку права вимоги та поновлення права потерпілого від злочинної діяльності групи будівельних компаній "Еліта-Центр" на отримання житла з інвесторами по АДРЕСА_1 або позбавлений права включення його до такого списку.
Протилежного суду на час розгляду справи належними та допустимими доказами позивачем не доведено.
Щодо вимоги про визнання недійсним та скасування пункту 1.3 Протоколу №4 від 24.09.2013 року засідання комісії з вирішення проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній "Еліта-Центр" в частині, що стосується ОСОБА_1 суд зазначає про наступне.
Як вбачається з зазначеного пункту Протоколу, останнім затверджено уповноваженим представникам потерпілих по ділянках забудови, відповідно до пункту 2.7. розподілу 2. пункту 4.1. розділу 4 Порядку при наступному розподілі квартир розглянути на загальних зборах постраждалих по кожній ділянці питання надання житла потерпілим, зокрема, ОСОБА_1
В позовній заяві, позивач не погоджується та вважає неправомірними, вчиненими з перевищенням повноважень наданих суб'єкту владних повноважень та такими, що порушують її права на отримання житла у визначеній черговості.
Беручи до уваги усе наведене вище, зокрема, висновки суду щодо вимог позивача про визнання дій Київської міської державної адміністрації в частині зміни складу осіб, які мають заключати попередні договори на отримання житла, які визначені протоколом загальних зборів об'єднання громадян (громадської організації) "Збори потерпілих від діяльності групи будівельних компаній "Еліта-Центр" по земельній ділянці на АДРЕСА_1" при прийнятті рішення на засіданні комісії з вирішення проблеми забезпечення житлом інвесторів, які зазнали збитків внаслідок діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній "Еліта-Центр" від 24.09.2013 року (Протокол №4) - неправомірними, а також те, що п.1.3 Протоколу №4 зобов'язує уповноважених представників потерпілих по ділянках забудови розглянути на загальних зборах постраждалих по кожній ділянці питання надання житла, зокрема, потерпілій ОСОБА_1, суд дійшов висновку про відсутність підстав стверджувати, що вказаний пункт протоколу є таким, що порушує права позивача, а відтак таким, що підлягає скасуванню. Інші доводи позивача суд не бере до уваги як такі, що не спростовують вищезазначених висновків суду та не доводять протилежне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а, відтак таими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, ч. 6 ст. 128, ст.ст. 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок