Постанова від 23.12.2013 по справі 805/16084/13-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2013 р. Справа №805/16084/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14 год. 29 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Лазарєва В.В.,

за участю секретаря судового засідання Кан О.А.

представника позивача Пащенка С.В.,

представника відповідача Хіневич О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька до державного підприємства «Донецький науково-дослідний вугільний інститут» про стягнення витрат на виплату різниці між сумою пенсій, призначених як науковим працівникам та сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 61964,75 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства «Донецький науково-дослідний вугільний інститут» про стягнення витрат на виплату різниці між сумою пенсій, призначених як науковим працівникам та сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 61964,75 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач зареєстрований в Управлінні ПФУ у якості платника страхових внесків. Згідно п. 2 ч. 5 ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004р., якою затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, державні не бюджетні підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму різниці, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісячно до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмір пенсії, призначеної в минулому та поточному роках. Оскільки відповідач не сплатив суму різниці, визначену у повідомленнях, позивач просив її стягнути у розмірі 61 964,75 грн.

Представник позивача надав заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до якої просив суд стягнути заборгованість у розмірі 34 537,67 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Надав заперечення на позов в яких зазначив наступне.

Відповідно до ч. 6 ст. 24 ЗУ "Про наукову і науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету.

ДП «ДОНВУГІ» з 1946 року по 1988 рік було державним підприємством з 100 бюджетним фінансуванням.

Таким чином, як зазначає представник відповідача, для наукових співробітників, які працювали на ДП «ДОНВУГІ» в період з 1946 року по 1988 рік, фінансування різниці у розмірі пенсії має здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету пропорційне зарахованому за цей період науковому стажу роботи для призначення пенсії. А за період наукового стажу роботи після 1988 року для цих працівників ДП «ДОНВУГІ» фінансування різниці у розмірі пенсії має здійснюватися: 50 відсотків різниці у розмірі пенсії - за рахунок коштів державного бюджету та 50 відсотків різниці у розмірі пенсії - за рахунок коштів ДП «ДОНВУГІ».

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані матеріали та докази, суд встановив наступне.

Так, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України (далі за текстом - Положення), затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення.

Згідно з пунктами 1, 3 Положення, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр).

Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України (далі - Міністерство), іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; внесення пропозицій Міністру щодо формування державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; виконання інших завдань, визначених законами України та покладених на Пенсійний фонд України Президентом України.

Згідно п. 7 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідач - державне підприємство «Донецький науково-дослідний вугільний інститут» є юридичною особою, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Науковим працівникам пенсії призначаються згідно ст. 24 Закону України «Про науково і науково-технічну діяльність».

У відповідності до ст. 24 вказаного Закону, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Згідно Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.

Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Як вбачається з матеріалів справи, в списку осіб, які мають стаж наукової роботи, відсутні особи, які вийшли на пенсію до припинення фінансування підприємства за рахунок коштів державного бюджету.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, відповідно до повідомлень про суму витрат пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у період з 01.05.2013 року по 29.08.2013 року відповідач повинен був сплатити позивачу різницю між сумою пенсій, призначених як науковим працівникам та сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, у загальному розмірі 61 964,75 грн.

Позивачем направлялися на адресу відповідача повідомлення про 50 % різницю між розміром пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та пенсій, обчислених відповідно інших законодавчих актів, яку відповідач має сплатити, на загальну суму 61 964,75 грн., однак вказані витрати відповідачем відшкодовані не були.

Як вбачається з картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам державного небюджетного підприємства встановлено, що вказані у повідомленнях суми витрат відповідач позивачу не вносив, у зв'язку з чим станом на 16.12.2013 року мається заборгованість, яка складає 34 537,67 грн.

Разом з тим, позивачем заявлено до суми відшкодування фактичних витрат на виплату пенсії ОСОБА_3 на суму 929,54 грн. відповідно до розрахунку від 11 січня 2013 року № 232/02-13. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2013 року по справі № 805/6627/13-а зазначений розрахунок скасовано.

Приймаючи до уваги, що розрахунок на підставі якого заявлено суму, що підлягає відшкодуванню за травень 2013 року на виплату пенсії ОСОБА_3 скасовано, суд вважає, що в цій частині позов не підлягає задоволенню.

Таким чином, заборгованість на виплату та доставку наукових пенсій за період з 01.05.2013 року по 29.08.2013 року становить 33 608,13 грн.

З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги УПФ є обґрунтованість та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька до державного підприємства «Донецький науково-дослідний вугільний інститут» про стягнення витрат на виплату різниці між сумою пенсій, призначених як науковим працівникам та сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, - задовольнити частково.

Стягнути з державного підприємства «Донецький науково-дослідний вугільний інститут» на користь Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька заборгованість на виплату та доставку наукових пенсій за період з 01.05.2013 року по 29.08.2013 року у розмірі 33 608 (тридцять три тисячі шістсот вісім) грн. 13 коп.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена її вступну та резолютивну частини 23 грудня 2013 року.

Постанова виготовлена у повному обсязі 27 грудня 2013 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лазарєв В.В.