Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 грудня 2013 р. Справа № 805/17389/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С.
розглянув в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Донецькмобресурси» про визнання протиправними та скасування постанов
Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до відкритого акціонерного товариства «Донецькмобресурси» про стягнення коштів в сумі 2 040,00 грн. згідно постанов про накладення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 21 серпня 2013 року № 464-ДО-1-Е, № 465-ДО-1-Е, № 466-ДО-1-Е. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив несплату відповідачем у встановлені законодавством строки штрафних санкцій, застосованих за вчинені порушення на ринку цінних паперів.
До судового засідання представник позивача не з'явився, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за відсутності представника управління.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату місце та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Враховуючи наведене, на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Дослідивши викладені доводи в заяві та наявні в матеріалах справи документи, суд,-
Відповідач - відкрите акціонерне товариство «Донецькмобресурси» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за кодом 01551423.
01 липня 2013 року уповноваженою особою Комісії, Якуб Тамарою Миколаївною, яка діє на підставі рішення Комісії № 1239 від 11 вересня 2012 року «Про надання повноважень уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку посадовим особам Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку» та на підставі доручення № 01/13-ДО від 02 січня 2013 року у відношенні відповідача винесено постанови про порушення справ про правопорушення на ринку цінних паперів (арк. справи 17-19). Зазначеними постановами встановлено порушення відповідачем статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу Положення № 1591, а саме: постановою за вих. № 03/01/5/2729 встановлено, що відповідач не розміщував в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярну річну інформацію за 2012 рік, подання якої здійснюється не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, постановою за вих. № 03/01/5/2730 - відповідач не опубліковував у офіційному друкованому виданні річну інформацію за 2012 рік, опублікування якої здійснюється не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, постановою за вих. № 03/01/5/2731 - відповідач не подавав до Комісії регулярну річну інформацію за 2012 рік, подання якої здійснюється не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
До того ж, зазначеними постановами керівника або іншого повноважного представника підприємства відповідача зобов'язано з'явитися у Комісію для підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень 24 липня 2013 року.
24 липня 2013 року уповноваженою особою - начальником Донбаського територіального управління Комісії складені акти № 464-ДО-1-Е, № 465-ДО-1-Е, № 466-ДО-1-Е (арк. справи 13, 14, 15), в яких зазначено про порушення відповідачем приписів статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу ІІ "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого рішенням Комісії № 1591 від 19 грудня 2006 року. Розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначений на 21 серпня 2013 року, про що прийняті відповідні постанови (арк. справи 9, 10, 11). Наведені акти та постанови направлені на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується списком на відправлення поштової кореспонденції (арк. справи 16).
За результатами розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів та на підставі зазначених актів перевірки уповноваженою особою Комісії прийняті постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 21 серпня 2013 року № 464-ДО-1-Е, № 465-ДО-1-Е та № 466-ДО-1-Е у розмірі 680,00 грн. відповідно до кожної з постанов. Таким чином, загальна сума застосованої штрафної санкції складає 2 040,00 грн. (арк. справи 5-7).
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (надалі за текстом Закон).
Згідно з пунктом 14 статті 8 цього Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно статті 6 Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи
Пунктами 8, 10, 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» до повноважень комісії віднесені, зокрема, повноваження щодо здійснення контролю за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; надсилання емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкових для виконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладення адміністративних стягнень, штрафних та інших санкцій за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Перший звітний період емітента може бути меншим, ніж 12 місяців, та обчислюється: для акціонерних товариств - з дня державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно; для емітентів цінних паперів (крім акцій) - з дня реєстрації випуску цінних паперів до 31 грудня звітного року включно. Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Відповідно до п. 6 зазначеної статті строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу V Положення № 1591 розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Проте, відповідачем всупереч зазначеним вище нормам не було подано, не опубліковано та не розміщено в загальнодоступній інформаційній базі регулярну річну інформацію за 2012 рік.
Статтею 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначені повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Так, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 вказаного Закону, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Згідно з пунктами 5, 6, 7 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», національна комісія з цінних паперів та фондового ринку за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації; нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних папері; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з застосовує до юридичних осіб фінансові санкції - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне з порушень.
Відповідно до статті 12 згаданого Закону, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16 жовтня 2012 року.
Згідно пункту 2 розділу ХVІІІ Правил штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови.
Постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 21 серпня 2013 року надіслані відповідачу 22 серпня 2013 року, що підтверджується списком на відправлення рекомендованої кореспонденції (арк. справи 12).
Документи, які б свідчили про оскарження зазначеної постанови або сплати застосованих нею санкцій в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи вищевикладене, а також звертаючи увагу на ненадання відповідачем доказів оскарження постанов про накладення фінансових санкцій або сплати штрафних санкцій в добровільному порядку, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Під час судового розгляду справи свідки не залучалися і судові експертизи не проводились, а отже витрати даного характеру відсутні.
Разом з тим, звертаючись до суду з позовом, позивачем не був сплачений судовий збір, в зв'язку з чим позивач заявляв клопотання про його відстрочення до ухвалення судового рішення. Ухвалою суду від 6 грудня 2013 року клопотання позивача задоволено та відстрочено сплату судового збору до ухвалення судом судового рішення.
За таких обставин, на час ухвалення судового рішення з позивача є необхідним стягнути несплачений ним судовий збір у розмірі - 172,05 грн.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16 жовтня 2012 року, Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19 грудня 2006 року та на підставі ст. ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Донецькмобресурси» про стягнення коштів в сумі 2 040,00 грн. згідно постанов про накладення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 21 серпня 2013 року № 464-ДО-1-Е, № 465-ДО-1-Е, № 466-ДО-1-Е, - задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Донецькмобресурси» кошти згідно постанов про накладення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 21 серпня 2013 року № 464-ДО-1-Е, № 465-ДО-1-Е, № 466-ДО-1-Е в сумі 2 040,00 грн. (дві тисячі сорок гривень 00 коп.) грн.
Стягнути з Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку судовий збір в сумі 172,05 грн. (сто сімдесят дві гривні 05 копійок) за наступними реквізитами сплати отримувач: Держбюджет Калінінського р-ну м. Донецька, р/р 31217206784005, банк отримувач: ГУКСУ у Донецькій області, МФО банку: 834016, ЄДРПОУ отримувача: 38034015.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 17 грудня 2013 року.
Суддя Михайлик А.С.