25 грудня 2013 р. справа № 824/2660/13-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Чернівецького міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
Чернівецький міський центр зайнятості (далі - позивач або ЧМЦЗ) звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить стягнути з ОСОБА_1 (далі відповідач або ОСОБА_1) заборгованість у сумі 6836,10 грн.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Від відповідача до суду надійшла заява відповідно до змісту якої він позовні вимоги визнає у повному обсязі та просить розглянути справу у порядку письмового провадження. Враховуючи зазначене, керуючись ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд визнав за можливим розглянути справу у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до змісту позовної зави та додатків до неї вимоги позивача обґрунтовуються наступними обставинами. Так, до ЧМЦЗ звернувся відповідач із заявою про надання статусу безробітного до вирішення питання його працевлаштування. Наказом позивача відповідачу присвоєно статус безробітного, в той же день його ознайомлено з правами та обов'язками, які він має у зв'язку із наданням такого статусу. Крім цього, йому призначено виплату державної соціальної допомоги у зв'язку із безробіттям. У період часу з квітня по вересень 2013 р. ОСОБА_1 отримав допомоги у зв'язку із безробіттям у сумі 6771,36 грн. Під час перебування на обліку ОСОБА_1 виявив бажання пройти навчання ( підвищення кваліфікації за навчальною програмою "повторна перевірка знань операторів котелень"), як наслідок його було направлено на професійне навчання до комунального закладу "Чернівецький обласний навчально-курсовий комбінат житлово-комунального господарства" з метою подальшого працевлаштування. 21.08.2013 р. між ЧМЦЗ та відповідачем укладено договір про професійне навчання, відповідно до якого ОСОБА_1 зобов'язався приступити до занять у визначений строк, пройти повний курс навчання, оволодіти професійними знаннями та навиками, передбаченими планами та програмами, скласти кваліфікаційні іспити або інші форми контролю знань, виконувати правила внутрішнього розпорядку навчального закладу. Термін навчання за договором становив з 27.08.2013 р. по 02.09.2013 р. Сума витрат на професійне навчання безробітнього ОСОБА_1 складає 64,74 грн. Відповідно до акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним від 20.09.2013 р., № 182 (далі - акт, акт перевірки) встановлено, що відповідач протягом перебування на обліку у ЧМЦЗ, належав до категорії фізичних осіб-підприємців, тобто був зайнятою людиною. Листами-вимогами №25-13/4020 від 24.09.2013 р. та №25-13/4453 від 01.11.2013 р. відповідачу запропоновано добровільно повернути зазначені кошти протягом п'ятнадцяти календарних днів від дня поштового відправлення. Однак, на момент подачі позову сума боргу відповідачем не погашена. Виходячи з цього позивач просить стягнути суму боргу на користь ЧМЦЗ.
Відповідач позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Дослідивши наявні документи та матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі виходячи з наступного.
Законами України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 №5067-VІ (далі - Закон №5067) та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533-ІІІ) встановлено правовий статус центрів зайнятості, безробітних, умови надання статусу безробітного та їх соціальний захист.
Згідно із ст. 12 Закону № 1533-ІІІ виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Пунктом 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62 (далі - Порядок), обов'язок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення виконують районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття. Таким чином, з вищевикладеного слідує, що Чернівецький МЦЗ має право проводити перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, приймати відповідні рішення за результатами перевірок та звертатись до адміністративного суду з позовом про повернення коштів матеріального забезпечення.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №5067 безробітним є особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до робот.;
Згідно із ст. 6 Закону № 1533-ІІІ право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі по тексту - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних. Порядок реєстрації осіб як безробітних та умови надання їм забезпечення встановлені розділом V Закону № 1533-ІІІ.
ОСОБА_1 17.04.2013 р. звернувся до Чернівецького МЦЗ із заявою, відповідно до змісту якої просив до вирішення питання щодо його працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Крім цього, у зазначеній заяві відповідач підтвердив те, що на той момент не мав постійного або тимчасового заробітку, в т.ч. за договорами цивільно-правового характеру, права на пенсію за віком, у т.ч. на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років або інших передбачених законодавством доходів, не зареєстрований як фізична особа-підприємець, не належить до громадян, які забезпечують себе роботою самостійно. Допомогу по безробіттю просив виплачувати один/два рази на місяць.
Наказом ЧМЦЗ відповідачу присвоєно статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю. Окрім того, під час перебування на обліку, ОСОБА_1 виявив бажання пройти навчання ( підвищення кваліфікації за навчальною програмою "повторна перевірка знань операторів котелень"), як наслідок його було направлено на професійне навчання до комунального закладу "Чернівецький обласний навчально-курсовий комбінат житлово-комунального господарства" з метою подальшого працевлаштування. 21.08.2013 року між ЧМЦЗ та відповідачем укладено договір про професійне навчання, відповідно до якого ОСОБА_1 зобов'язався приступити до занять у визначений строк, пройти повний курс навчання, оволодіти професійними знаннями та навиками, передбаченими планами та програмами, скласти кваліфікаційні іспити або інші форми контролю знань, виконувати правила внутрішнього розпорядку навчального закладу. Термін навчання за договором становив з 27.08.2013р. по 02.09.2013 р. Сума витрат на професійне навчання безробітного ОСОБА_1 складає 64,74 грн..
20.09.2013 р. припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості. Відповідач перебував на обліку у державній службі зайнятості та отримував допомогу по безробіттю протягом періоду часу з 24.04.2013 р. по 03.09.2013 р. на загальну суму 6771,36 грн.
Виходячи з законодавчого визначення безробітної особи, що наведене вище, та ст. 22 Закону № 1533-ІІІ, рішення про присвоєння правового статусу безробітного та призначення йому допомоги по безробіттю може прийматись органами державної служби зайнятості у випадку, якщо особа, що звертається із відповідною заявою, відповідає наступним вимогам: є працездатним громадянином працездатного віку; через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів; зареєстрована в службі зайнятості як така, що шукає роботу, готова та здатна приступити до підходящої роботи; страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Так, відповідно до копії персональної картки ОСОБА_1, наявної у матеріалах справи, відповідач є громадянином України та особою працездатного віку. Протягом останніх 12 місяців перебував у трудових відносинах 43 тижня та сплачував страхові внески. Таким чином, на момент звернення до Чернівецького МЦЗ для надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідач відповідав визначеним для цього законом умовам та мав відповідно право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі.
Згідно із ст. 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Виходячи з того, що ст. 31 цього ж Закону працевлаштування безробітного визначено як підставу припинення виплати допомоги по безробіттю, дана обставина є такою, що впливає на умови виплати матеріального забезпечення, а тому безробітний зобов'язаний повідомляти державну службу зайнятості про своє працевлаштування. Разом з цим, відповідно до поданих матеріалів ЧМЦЗ, ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем. Проте, відповідач не повідомив ЧМЦЗ, чим порушив свій обов'язок своєчасно повідомляти службу зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення.
Відповідно до ч. 3, ст. 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно із Порядком, у випадку, якщо до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації, він повинен провести розслідування достовірності настання страхового випадку щодо такої особи. Результати перевірки оформлюються актом.
20.09.2013 р. ЧМЦЗ проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" стосовно ОСОБА_1 За результатами перевірки складено акт № 182, відповідно до висновків якого виявлено порушення з боку відповідача, що полягає у перебуванні його на обліку у ЧМЦЗ у статусі безробітного в той час, коли він був фізичною особою-підприємцем.
Відповідно до п. 7 Порядку протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Зазначені повідомлення направлені відповідачу 24.09.2013 р. та 01.11.2013 р. які направлені рекомендованими повідомленнями, однак відповідачем неправомірно отримані кошти фонду не повернуті.
Таким чином, враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що позов Чернівецького міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів матеріального забезпечення у сумі 6836,10 грн. підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов Чернівецького міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Чернівецького міського центру зайнятості кошти незаконно виплаченого матеріального забезпечення у сумі 6836 (шість тисяч вісімсот тридцять шість ) грн. 10 коп., в тому числі 6771 (шість тисяч сімсот сімдесят одна ) грн. 36 коп. на рахунок 37178032000051 в ГУДКСУ в Чернівецькій області, МФО 856135, код ЄДРПОУ 21415538 та 64 ( шістдесят чотири ) грн. 74 коп. на рахунок Чернівецького обласного центру зайнятості 37171032100000 в ГУДКСУ у Чернівецькій області, МФО 856135, код 05392708.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Анісімов