24 грудня 2013 р. Справа № 804/16365/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Горбалінського В.В.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративний позов Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в розмірі 22956,80 грн., -
02.12.2013 року Криворізька центральна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в розмірі 22956,80 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем не сплачено у встановлені законом строки узгоджені податкові зобов'язання в розмірі 22956,80 грн., що призвело до виникнення заборгованості перед бюджетом.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, але надав до суду клопотання, в якому просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та розглянути справу без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, відповідач про дату час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Заперечень проти позову до суду не надав
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Отже, враховуючи зазначені вище підстави, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи та письмові докази в ній суд встановив.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрований виконавчим комітетом Криворізької міської ради 30.05.2008 року та з 02.06.2008 року перебуває на податковому обліку в Криворізькій центральній ОДПІ.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Пунктом 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України передбачено, що він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. п. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п.36.1-36.3 ст.36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Як передбачено у пункті 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Податковим боргом відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визнається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем подавались до податкового органу податкові декларації з податку на додану вартість, а саме: № 22373 від 20.05.2010 року, № 40253 від 06.08.2010 року, № 60324 від 05.11.2010 року, № 51737 від 19.09.2011 року, № 9009115365 від 19.10.2011 року, № 9011768061 від 21.11.2011 року, № 64117 від 20.12.2011 року, № 9013994196 від 19.01.2012 року, уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ згідно наказу № 213 № 9005198724 за 01.12.2012 року від 08.02.2012 року, уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ згідно наказу № 213 № 9005198724 за 01.12.2012 року від 08.02.2012 року, в яких самостійно було визначено суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість, проте не було сплачено в повному обсязі. Нарховано по вказаним деклараціям грошових зобов'язань на суму 29750 грн., проте сплачено лише 12 426,87 грн., заборгованість склала 17 323, 13 грн.
08.10.2012 року працівниками Криворізької центральної МДПІ проведено камеральну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання термінів подання декларацій з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт № 2865/171/НОМЕР_1
Вказаною перевіркою виявлено, що відповідачем не було подано, у строки визначені Податковим кодексом України податкові декларації за лютий, березень та квітень 2012 року, що є порушенням пп.49.18.1, п.49.18 ст.49 ПК України. На підставі виявлених порушень, до відповідача застосовано штрафні санкції передбачені п.120.1 ст. 120 ПК України та 27.11.2012 року винесено податкове повідомлення-рішення № 0051311701, яким визначено суму штрафної санкції в розмірі 510 грн.
30.12.2010 року працівниками Криворізької центральної МДПІ складено акт про результати документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог діючого податкового законодавства за період з 02.06.2008 року по 30.09.2010 року, за результатами якої складено акт № 5417/173/НОМЕР_1 Вказаним актом встановлені такі порушення:
1. пп.7.4.5 п.7.4, пп.7.7. 1 п.7.7 ст.7, абз.4 п.9.6 ст. 9 ЗУ «Про податок на додану вартість», чим занижено ПДВ в ІІІ кварталі 2008 року на суму 2027,87 грн.
2. п. 3 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору затвердженого Постановою КМУ від 01.03.1999 року № 303, чим занижено суму збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2010 року на суму 35,23 грн.
3. абз. «а» пп.4.2.2 п.4.2, абз. «б» пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» несвоєчасно надано до інспекції розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за І півріччя 2009 року.
4. за несвоєчасну сплату єдиного податку відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено застосування штрафної санкції за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань перед бюджетом та державними цільовими фондами у сумі 299,59 грн.
На підставі вищевикладених висновків, податковим органом винесено податкові повідомлення - рішення від 14.01.2011 року № 0000021703/0, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2534,84 грн., № 0000031703/0 про збільшення грошового зобов'язання в розмірі 214,04 грн. та № 0000081703/0 про збільшення грошового зобов'язання з єдиного податку в розмірі 1300,00 грн. Вказані податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем 14.01.2011 року, що підтверджується матеріалами справи.
Окрім того, відповідачем було подано до податкового органу податкову декларацію про майновий стан та доходи № 78439 від 09.02.2012 року, в якій самостійно визначено суму грошового зобов'язання в розмірі 2493,38 грн., проте як вбачається з розрахунку податкового боргу, сплачено було лише 2253,07 грн., заборгованість скала 240,31 грн.
Відповідач, будучи платником єдиного податку, згідно свідоцтва про сплату єдиного податку Серії НОМЕР_2 з 01.01.2010 року не сплатив у повному обсязі суму єдиного податку, що призвело до виникнення заборгованості в розмірі 1458,52 грн.
Також відповідачем не в повному обсязі сплачено суму грошових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, що призвело до виникнення заборгованості по вказаному платежу в розмірі 340,73 грн.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що відповідач має податковий боргу в загальному розмірі 22956,80 грн., який складається з узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 20917,24 грн., з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 240,31 грн., з єдиного податку в розмірі 1458,52 грн. та збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 340,73 грн.
Відповідно до п.п. 59.1, 59.3 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
До набрання чинності Податковим кодексом України, порядок надсилання та стягнення податкового боргу регулювався Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Згідно пп.6.2.1. п.6.2 ст. 6 зазначеного Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
У зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених податкових зобов'язань, податковим органом 30.08.2010 року було винесено першу податкову вимогу № 1/1389 на суму 6786,68 грн. Вказана вимога була отримана відповідачем особисто 31.08.2010 року та не є відкликаною.
У відповідності до п. 95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст.95 цього Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Статтею 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в розмірі 22956,80 грн. - задовольнити.
Стягнути фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до бюджету податковий борг на загальну суму 22956,80 грн. (двадцять дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят шість гривень 80 коп.).
Копію постанови направити сторонам.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Горбалінський