Ухвала від 19.12.2013 по справі 435/10595/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Татарінова О.А.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2013 року справа №435/10595/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Шишова О.О., Сіваченка І.В., Жаботинської С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська на постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 30 жовтня 2013 року у справі № 435/10595/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська про призначення пенсії державного службовця, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Жовтневого районного суду м.Луганська задоволені частково позовні вимоги позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про призначення пенсії державного службовця, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Визнані неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Луганська щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2, починаючи з 27.09.2013 року.

Зобов?язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця зі збереженням встановленого процентного співвідношення до суми заробітної плати, починаючи з 27.09.2013 року, з урахуванням фактично нарахованих та виплачених за період з 01.07.2007 року по 30.06.2009 року згідно з довідкою №01/156 від 03.09.2013 року, яку було видано Регіональною комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Луганській області, сум, що включають в себе індексацію в сумі 997,79 грн., допомогу на оздоровлення в сумі 2824 грн.

З рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою у якій вказав, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначив, що пенсію позивачу було призначено з урахуванням положень ст. ст. 33, 37 ЗУ «Про державну службу». Заробітна плата держслужбовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки змін до ЗУ «Про держслужбу» та постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» не вносилися, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії держслужбовця включаються складові заробітної плати, передбачені цими нормативними актами. Просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_2 є пенсіонером за віком з 30.07.2009 року, перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська та отримує пенсію як державний службовець згідно ЗУ «Про державну службу».

Згідно довідки №01/156 від 03.09.2013 року, яку було видано Регіональною комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Луганській області (а. с. 7), до заробітної плати ОСОБА_2 входили: надбавка за високі досягнення у праці, щомісячні премії, інші виплати, які включають в себе індексацію в сумі 997,79 грн., допомогу на оздоровлення в сумі 2824 грн.

На всі виплати нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

27.09.2013 року ОСОБА_2 звернулася з заявою до УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська (а. с. 22), в якій просила здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації за період з 01.07.2007 року по 30.06.2009 року згідно довідки №01/156 від 03.09.2013 року, яку було видано Регіональною комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Луганській області, яку було додано до заяви.

30.09.2013 року за вих. № 253/П-7 УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська було надано відповідь ОСОБА_2 (а. с. 8) на її звернення, в якій їй було відмовлено у проведенні перерахунку її пенсії з посиланням на положення ст. 33 ЗУ «Про державну службу». Увагу ОСОБА_2 було звернуто на те, що зміни до ЗУ «Про державну службу» та постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносилися, і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно - правовими актами.

Відповідно до ст. 65 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ч. 7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно постанови КМУ від 9 березня 2006 р. N 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» складовими заробітної плати вказаної категорії службовців є

- посадовий оклад;

- надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи;

- надбавка за ранг державного службовця;

- надбавка за вислугу років;

- премії працівникам відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році;

- матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки

- надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови;

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності;

- надбавка за почесне звання "заслужений".

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, яку було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за №210/18948, було затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Вказана довідка повинна містити, зокрема, графу «Інші виплати», які повинні бути розшифровані.

Згідно Інструкції зі статистики заробітної плати, яку було затверджено наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713 фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До складу фонду додаткової заробітної плати входять, зокрема, премії та винагороди, у тому числі за вислугу років, що мають систематичний характер, незалежно від джерел фінансування /п.2.2.2/; суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників /п.2.2.7/; суми компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати /п. 2.2.8/; компенсації у разі невикористання щорічних (основної та додаткових) відпусток та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, у розмірах, передбачених законодавством / п.2.2.12/.

Згідно п. 2.3 інші заохочувальні та компенсаційні виплати включають винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. До них належать, зокрема, одноразові заохочення, не пов'язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам'ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі); грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків; матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

Виходячи з наведеного, дослідивши усі надані суду докази у їх сукупності, перевіривши відповідність позовних вимог діючому законодавству України, суд першої інстанції дійшов висновку про часткову обґрунтованість уточненого позову ОСОБА_2, оскільки протягом розгляду справи було встановлено, що ОСОБА_2 дійсно є пенсіонером за віком. Пенсію їй було призначено з урахуванням відомостей, які містили довідки, що були надані позивачем в УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська при оформлення пенсії.

Доказів, що вказані довідка в установленому діючим законодавством України порядку визнані недійсними повністю або частково суду надано не було. Клопотань про витребування додаткових доказів не заявлялося.

Тобто порушень пенсійних прав позивача на отримання пенсії у належному обсязі з урахуванням складових заробітної плати, що отримувалася нею за місцем роботи, з боку відповідача УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська, починаючи з дня призначення пенсії - до моменту звернення позивача з заявою про проведення перерахунку з надання відповідної довідки встановленого зразку 27.09.2013 року, на думку суду, не вбачається.

Саме 27.09.2013 року позивач ОСОБА_2 звернулася до УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська з заявою про перерахунок їй пенсії, надавши довідку, форма якої визначена Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, що була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за №210/18948.

Відповідачем УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська було неправомірно відмовлено ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з урахуванням довідки №01/156 від 03.09.2013 року, яку було видано Регіональною комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Луганській області / а. с. II, згідно якої до заробітної плати ОСОБА_2 входили: надбавка за високі досягнення у праці, щомісячні премії, інші виплати, які включають в себе індексацію в сумі 997,79 грн., допомогу на оздоровлення в сумі 2824 грн., на які нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, оскільки, згідно з вищенаведеними нормами діючого законодавства України розрахунок пенсії позивача повинен містити всі складові її заробітної плати, зокрема, індексацію доходів, винагороду за ранг та вислугу років, матеріальну винагороду на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань.

Беручи до уваги вищевикладене, враховуючи, що протягом розгляду справи було встановлено, що ОСОБА_2 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок їй пенсії, додавши до неї належну довідку про складові заробітної плати, з яких сплачувалися внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, 27.09.2013 року, що суд першої інстанції вважав за необхідне з метою відновлення порушених прав позивача зобов'язати відповідача УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська провести позивачу перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця зі збереженням встановленого процентного співвідношення до суми заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум за довідкою №01/156 від 03.09.2013 року, яку було видано Регіональною комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Луганській області, за період з 01.07.2007 року по 30.06.2009 року, які включають в себе індексацію в сумі 997,79 грн., допомогу на оздоровлення в сумі 2824 грн., починаючи з 27.09.2013 року.

З вказаними висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська на постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 30 жовтня 2013 року у справі № 435/10595/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 30 жовтня 2013 року у справі № 435/10595/13-а - залишити без змін.

Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.

Колегія суддів: О.О.Шишов

І.В.Сіваченко

С.В.Жаботинська