29.11.2013р. Справа № 9104/30342/10
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Левицької Н.Г.,
судді Попка Я.С.,
судді Хобор Р.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Рівне (правонаступник - Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області), м.Рівне
на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 14.05.2010р. у справі №2а-113/10/1770
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кантар", м.Рівне
до Державної податкової інспекції в м.Рівне (правонаступник - Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області), м.Рівне
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
13.01.2010р. виробниче товариство з обмеженою відповідальністю "Кантар" звернулось з адміністративним позовом про скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ у м.Рівне №0003972342/0 від 31.08.2009р., №0003972342/1 від 24.09.2009р. про донарахування податку на прибуток підприємств в сумі 168699,00грн., в т.ч. 125357,00грн. - основного платежу та 43342,00грн. - застосованих штрафних санкцій, №0003982342/0 від 31.08.2009р., №0003982342/1 від 24.09.2009р. про донарахування податку на додану вартість в сумі 161324,00грн., в т.ч. 107549,00грн. - основного платежу та 53775,00грн. - застосованих штрафних санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що податковим органом було необґрунтовано визнано договори, вчинені ВТОВ "Кантар" з ТОВ "Рівне-метал" та ПП "Компанія Лора" нікчемними. Дані правочини відповідають ст.ст.638-643 Цивільного кодексу України та ст.181 Господарського кодексу України. Їх виконання підтверджується належним чином оформленими первинними документами. В обгрунтування позову ТзОВ "Кантар" стверджує, що ним не вчинялося порушення п.5.1 пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 та пп.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994р. №334/94-ВР. Також, щодо завищення податкового кредиту вказує на те, що Законом України "Про податок на додану вартість" визначено, що не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми, які не підтверджені належним чином оформленими податковими накладними (або іншими подібними документами). Враховуючи той факт, що під час проведення перевірки ревізорам було надано податкові накладні на підтвердження правомірності формування податкового кредиту, висновки акту перевірки щодо його завищення є необґрунтованими та не відповідають фактичним обставинам справи.
Судом першої інстанції адміністративний позов задоволено в повному обсязі. Задоволюючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що підставою для формування бухгалтерського обліку та, відповідно, податкового обліку є наявність у підприємства первинних документів, що засвідчують факт здійснення господарських операцій. З аналізу норм податкового законодавства вбачається, що підставою для формування валових витрат та податкового кредиту є наявність первинного документа та податкової накладної, що підтверджують понесені підприємством валові витрати та сформований податковий кредит. При цьому слід враховувати, що в податковому обліку відображаються виключно господарські операції, вчиненні підприємством в рамках господарської діяльності та спрямовані на отримання в майбутньому прибутку. Суд першої інстанції, дослідивши усі документи первинного бухгалтерського обліку, прийшов до висновку, що такі в повному обсязі підтверджують реальність господарських операцій, що були визнані податковим органом нікчемними. Також суд зазначає, що в даному випадку відсутні передбачені Цивільним кодексом України підстави для того, щоб вважати спірні правочини нікчемними.
Не погодившись із такою постановою суду, Державна податкова інспекція у м.Рівне оскаржила її в апеляційному порядку, вважає, що така постанова винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню в апеляційному порядку. Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, посилається на те, що під час проведення перевірки ТзОВ "Кантар" було встановлено вчинення останнім господарських операцій з ТзОВ "Рівне-метал" та ПП "Компанія Лора". Згідно з інформацією, отриманою ДПІ у м.Рівне від слідчого ОВС СВ ОЗ СУ УМВС України в Рівненській області, вказані контрагенти носять ознаки фіктивності. У кожного з них відсутні трудові та адміністративно-господарські можливості для виконання укладених з ВТзОВ "Кантар" договорів. Таким чином, на думку посадових осіб податкового органу, правочини ВТзОВ "Кантар" з ТОВ "Рівне-метал" та ПП "Компанія Лора" є нікчемними в силу вимог ст.ст.203, 215, 228 Цивільного кодексу України. Враховуючи нікчемність правочинів, валові витрати та податковий кредит позивача, сформовані по вказаних господарських операціях, не підтверджуються належними первинними документами в порушення пп.5.2.1 п.5.2 пп.5.3.9 п.5.3 ст.5, пп.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та пп.7.2.1 п.7.2 та пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, тому колегія суддів, керуючись вимогами ст.197 КАС України, вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, оскаржувану постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, з огляду на наступне:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 14.07.2009р. було підписано Акт №1058/23-100/21096866 про результати планової виїзної перевірки ТзОВ "Кантар" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.03.2009р. З висновків акту перевірки вбачається, що під час її проведення було встановлено порушення пп.5.2.1 п.5.2 пп.5.3.9 п.5.3 ст.5, пп.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та пп.7.2.1 п.7.2 та пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".
На підставі Акту перевірки №1058/23-100/21096866 від 14.07.2009р. заступником начальника ДПІ у м.Рівне було прийнято податкове повідомлення-рішення №0003972342/0 від 31.08.2009р. про донарахування податку на прибуток підприємств в сумі 168699,00грн. в т.ч. 125357,00грн. основного платежу та 43342,00грн. застосованих штрафних санкцій та податкове повідомлення-рішення №0003982342/0 від 31.08.2009р., про донарахування податку на додану вартість в сумі 161324,00грн. в т.ч. 107549,00грн. основного платежу та 53775,00грн. застосованих штрафних санкцій.
Вказані податкові повідомлення-рішення було оскаржено в адміністративному порядку. За наслідками розгляду первинна скарга залишена без задоволення та прийнято податкові повідомлення-рішення зі значком "1" на аналогічні суми.
Як вбачається з матеріалів справи, ТзОВ "Кантар" було укладено договір №30/10 від 30.10.2008р. з ТОВ "Рівне-Метал", відповідно до якого постачальник зобов'язаний поставити: поворот затвірний VFY-WH.Ду 200/065В7358 в кількості дев'ять штук на суму 10080,00грн., в т.ч. ПДВ., метеликовий клапан Silax D 250 з ручним приводом 149G41210 в кількості сім штук на суму 33060,00грн, в т.ч. ПДВ., метеликовий клапан Silax D 250 з ручним приводом 149G41210 в кількості дві штуки і на суму 10800,00грн., в т.ч. ПДВ.
Загальна сума за даним договором становить 53940,00грн. Поставка здійснюється на умовах відгрузки. Пунктом поставки за даним договором є м.Рівне. Термін відвантаження: протягом 5 днів з моменту оплати.
Крім цього, під час проведення перевірки було надано накладні та податкові накладні від ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар", що підтверджують поставку товарно-матеріальних цінностей, а саме: №РН-013101 від 31.01.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РН/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (коліно, американка ,ніпель, кріплення/трійник, редукція перехід, труби, муфта, ізоляція) на загальну суму 2912,44грн. в т.ч. ПДВ - 485,41грн.; №0063001 від 30.06.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РН/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (компенсатор сифонний 219/315 в кількості 2 шт.) на загальну суму 23652,00грн. в т.ч. ПДВ - 3942,00грн.; №051204 від 28.05.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (кисень в балонах в кількості 50шт.) на загальну суму 1800,00грн. в т.ч. ПДВ - 300,00грн.; №051203 від 25.05.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (ізоляція, рубероїд) на загальну суму 1812,36грн. в т.ч. ПДВ - 302,06грн.; №042502 від 25.04.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (коліно, кріплення, трійник, труби, муфта, радіатори та інше) на загальну суму 7282,58грн. в т.ч. ПДВ - 1213,76грн.; №042501 від 25.04.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (фільтри, крани, клапан) на загальну суму 1080,91грн. в т.ч. ПДВ - 180,15грн.; №014001 від 14.04.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (установка водопідготовки ФК-1044-Сав 1шт.) на загальну суму 8520,00грн.; №0005001 від 05.04.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору № РМ/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (пересувна зварювальна установка KDE 180EW) на загальну суму 29500,00грн. в т.ч. ПДВ - 4916,67грн.; №РН-09405 від 25.09.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (труби, відвід, перехід, крани, з'єднання та інше) на загальну суму 17018,41грн., ПДВ - 2836,40грн.; №РН-9407 від 30.09.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (регулятор, датчики, карта клапани, електропривід, лічильники) на загальну суму 33600,65грн. в т.ч. ПДВ - 5600,11грн.; №РН-09408 від 30.09.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (поворот затвір) на загальну суму 6060,00грн. в т.ч. ПДВ - 1010,00грн.; №РН-09407 від 25.09.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ/000013 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (шафова установка, крани, різьба, згон, муфта, перехід та інше) на загальну суму 24351,00грн., в т.ч. ПДВ 4058,50грн.; №09403 від 25.09.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (люк, кільце, блоки бетонні, пісок, рубероїд та інше) на загальну суму 8975,98грн., в т.ч. ПДВ - 1496,00грн.; №071501 від 15.07.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ/0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (радіатори, крани, коліно, труби, кріплення, муфти та інше) на загальну суму 79598,09грн., в т.ч. ПДВ - 13266,35грн.; №073101 від 31.07.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ-0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (пересувна зварювальна установка KDE 180EW) на загальну суму 23652,00грн., в т.ч. ПДВ - 3942,00грн.; №3010003 від 30.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ-0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (відвід, фланець, перехід, фільтр, крани, згіни, муфти, контргайка, різьба та інше) на загальну суму 27965,40грн. в т.ч. ПДВ - 4660,90грн.; №301005 від 30.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ-0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (відвід, труба пряма, комплект ізоляції) на загальну суму 28663,20грн. в т.ч. ПДВ - 4777,20грн.; №301004 від 30.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ-0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (відвід, перехід, муфта, згон, та інше) на загальну суму 2646,00грн., в т.ч. ПДВ - 441,00грн.; №301002 від 30.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ-0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (фільтр аквілон) на загальну суму 19200,00грн., в т.ч. ПДВ - 3200,00грн.; №101002 від 10.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для згідно договору №РМ-0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (борт з гайкою, відвід, електроди, згін, крани та інше) на загальну суму 7404,01грн., в т.ч. ПДВ -1234,00грн.; №РН-09406 від 01.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ-0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (труби, клапан, муфта, згон, та інше) на загальну суму 1108,45грн., в т.ч. ПДВ - 184,74грн.; №102701 від 27.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ-0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (клапани, регулюючий блок, імпульсивна трубка, електропривід, панель, датчики температури, регулятори ) на загальну суму 212251,20грн., в т.ч. ПДВ - 35375,20грн.; №112702 від 19.11.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ-0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (поворот затвірний VFY-WH.Ду 200/06537368 в кількості девять штук, метеликовий клапан Silax D 250 з ручним приводом 1 в кількості сім штук, метеликовий клапан Silax D 250 з ручним приводом 14941211 в кількості дві штуки) на загальну суму 53940,00грн., в т.ч. ПДВ - 8990,00грн.; №311203 від 31.12.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ-0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (поворот затвірний VFY-WH.Ду 200/065В7358 в кількості 3 шт.) на загальну суму 3360,00грн., в т.ч. ПДВ - 560,00грн.
Вартість отриманих ТзОВ "Кантар" від ТОВ "Рівне-Метал" товарно-матеріальних цінностей в сумі 477668,40грн. без ПДВ в повному обсязі ТзОВ "Кантар" віднесено до складу валових витрат в 2008р., в тому числі: I кв. 2008р. - 2427,03грн.; II кв. 2008р. - 36789,88грн.; ІІІ кв. 2008р. - 141336,27грн.; IV кв. 2008р. - 297115,22грн.
Вартість отриманої ТзОВ "Кантар" від ТОВ "Рівне-Метал" пересувної зварювальної установки на суму 24583,33грн. без ПДВ, згідно акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів типової форми №03-1, дата введення в експлуатацію 05.04.2008р., віднесено до 2 групи основних засобів, про що свідчить кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку.
Вартість отриманої ТзОВ "Кантар" від ТОВ "Рівне-Метал" пересувної варювальної установки на суму 19710,00грн. без ПДВ, згідно акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів типової форми №ОЗ-1, дата введення в експлуатацію 31.07.2008р., віднесено до 2 групи основних засобів, про що свідчить кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку Д-т 104 К-т 1521.
Крім цього, надані оформлені документи стосовно поставки ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей, відповідно до яких ТзОВ "Кантар" включено в 2008р. до складу податкового кредиту суми ПДВ, а саме: №13101 від 31.01.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (коліно, американка, ніпель, кріплення, трійник, редукція перехід, труби, муфта, ізоляція) на загальну суму 2912,44грн., в т.ч. ПДВ - 485,41грн.; №63001 від 30.06.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (компенсатор сифонний 219/315 в кількості 1,35175шт. на загальну суму 15985,81грн., в т.ч. ПДВ - 2664,31грн.; №53102 від 31.05.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (компенсатор сифонний 219/315 в кількості 0,64822шт.) на загальну суму 7665,90грн., в т.ч. ПДВ - 1277,69грн.; №51204 від 28.05.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (кисень в балонах в кількості 50шт.), на загальну суму 1800,00грн., в т.ч. ПДВ - 300,00грн.; №51203 від 25.05.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (ізоляція, руберойд), на загальну суму 1812,36грн., в т.ч. ПДВ - 302,06грн.; №42502 від 25.04.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (коліно, кріплення, трійник, труби, муфта, радіатори та інше), на загальну суму 7282,58грн., в т.ч. ПДВ - 1213,76грн.; №42501 від 25.04.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (фільтри, крани, клапан) на загальну суму 1080,91грн., в т.ч. ПДВ - 180,15грн.; №14001 від 14.04.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (установка водопідготовки ФК-1044-Сав 1шт.), на загальну суму 8520,00грн., в т.ч. ПДВ - 1420,00грн.; №5001 від 05.04.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (пересувна зварювальна установка KDE 180ЕW) на загальну суму 13357,99грн., в т.ч. ПДВ - 2226,34грн.; №26002 від 26.02.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (пересувна зварювальна установка KDE 180ЕW) на загальну суму 16141,84грн., в т.ч. ПДВ - 2690,33грн.; №9405 від 25.09.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (труби, відвід, перехід, крани, з'єднання та інше) на загальну суму 17018,41грн., в т.ч. ПДВ - 2836,40грн.; №9407 від 30.09.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (регулятор, датчики, карта клапани, електропривід, лічильники) на загальну суму 33600,65грн., в т.ч. ПДВ - 5600,11грн; №408 від 30.09.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (поворот затвір) на загальну суму 6060,00грн., в т.ч. ПДВ - 1010,00грн.; №9409 від 25.09.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (шафова установка, крани, різьба, згон, муфта, перехід та інше) на загальну суму 24351,00грн., в т.ч. ПДВ - 4058,50грн.; №9403 від 25.09.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (люк, кільце, блоки бетонні, пісок, рубероїд та інше) на загальну суму 8975,98грн., в т.ч. ПДВ - 1496,00грн.; №71501 від 15.07.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (радіатори, крани, коліно, труби, кріплення, муфти та інше.) ПДВ - 13266,35грн., на загальну суму 79598,09грн.; №73101 від 31.07.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (пересувна зварювальна установка KDE 180ЕW) ПДВ - 3942,00грн., на загальну суму 23652,00грн.; №301003 від 30.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (відвід, фланець, перехід, фільтр, крани, згіни, муфти, контргайка, різьба та інше) ПДВ - 4660,90грн., на загальну суму 27965,40грн.; №301006 від 30.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (поворот затвір 9шт., метеликовий Silax D 250 з ручним приводом 1 в кількості 5 штук, метеликовий клапан Silax D 250 з ручним приводом 14941211 в кількості дві штуки) ПДВ - 7388,11грн, на загальну суму 44328,66грн.; №301005 від 30.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (відвід,труба пряма, комплект ізоляції) ПДВ - 4777,20грн., на загальну суму 28663,20грн.; №301004 від 30.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (відвід, перехід, муфта, згон, та інше) ПДВ - 441,00грн., на загальну суму 2646,00грн.; №301002 від 30.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" згідно договору №РМ-0000133 від 19.11.2007р. товарно-матеріальних цінностей (фільтр аквілон) ПДВ - 3200,00грн., на загальну суму 19200,00грн.; №101002 від 10.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (борт з гайкою, відвід, електроди, згін, крани та інше) ПДВ -1234,00грн., на загальну суму 7404,01грн.; №9406 від 01.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (труби, клапан, муфта, згон, та інше) ПДВ -184,74грн., на загальну суму 1108,45грн.; №2701 від 27.10.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (клапани, регулюючий блок, імпульсивна трубка, електропривід, панель, датчики температури, регулятори) ПДВ - 35375,20грн., на загальну суму 212251,20грн.; №112702 від 19.11.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (метеликовий клапан Silax D 250 з ручним приводом 1 в кількості сім штук, метеликовий клапан Silax D 250 з ручним приводом 14941211 в кількості дві штуки) ПДВ - 1601,89грн., на загальну суму 9611,32грн.; №311203 від 31.12.2008р. на поставку ТОВ "Рівне-Метал" для ТзОВ "Кантар" товарно-матеріальних цінностей (поворот затвірний VFY-WH.Ду 200/065В7358 в кількості 3шт.) ПДВ - 560,00грн., на загальну суму 3360,00грн.
Вищевказані документи відображені ТзОВ "Кантар" в реєстрі отриманих податкових накладних за січень 2008р. в сумі 485,41грн.; квітень 2008р. в сумі 4110,34грн.; травень 2008р. в сумі 4222,31грн.; червень 2008р. в сумі 3942,00грн.; липень 2008р. в сумі 17208,35грн.; вересень 2008р. в сумі 15001,01грн.; жовтень 2008р. в сумі 57261,15грн.; грудень 2008р. в сумі 2161,89грн. та суми ПДВ включено до складу податкового кредиту.
ТзОВ "Кантар" перераховано грошові кошти на розрахунковий рахунок ТОВ "Рівне-Метал" в РФ ВАТ "Кредобанк" на загальну суму 591125,24грн., а саме: №965 від 18.02.2008р. 2912,44грн.; №3 від 21.02.2008р. 4000,00грн.; №26 від 26.02.2008р. 12142,00грн.; №993 від 14.04.2008р. 8520,00грн.; №1001 від 18.04.2008р. 1080,91грн.; №1002 від 18.04.2008р. 17419,09грн.; №1032 від 19.05.2008р. 14500,00грн.; №1122 від 16.07.2008р. 24000,00грн.; №100 від 16.07.2008р. 16000,00грн.; №1140 від 23.07.2008р. 12500,00грн.; №4 від 25.07.2008р. 15300,00грн.; №24 від 07.08.2008р. 4350,00грн.; №70 від 28.08.2008р. 8104,34грн.; №79 від 19.09.2008р. 25200,00грн.; №84 від 29.09.2008р. 11000,00грн.; №87 від 03.10.2008р. 11000,00грн.; №1231 від 08.10.2008р. 24351,00грн.; №100 від 15.10.2008р. 200263,00грн.; №101 від 15.07.2008р. 22600,65грн.; №156 від 28.10.2008р. 24422,41грн.; №1278 від 31.10.2008р. 44328,68грн.; №1284 від 04.11.2008р. 6060,00грн.; №1282 від 04.11.2008р. 9611,32грн.; №1283 від 04.11.2008р. 22848,00грн.; №1296 від 06.11.2008р. 30611,40грн.; №1318 від 13.11.2008р. 5000,00грн.; №1337 від 18.11.2008р. 3000,00грн.; №1342 від 19.11.2008р. 10000,00грн.
Станом на 01.01.2008р., згідно з даними бухгалтерського обліку сальдо взаєморозрахунків між ТзОВ "Кантар" та ТОВ "Рівне-Метал" відсутнє.
Крім того, під час проведення перевірки та під час розгляду справи було досліджено первинні документи на підтвердження виконання господарських операцій з ПП "Компанія "Лора", а саме наданий оформлений документ №оу-0000027 стосовно здачі-прийняття робіт (надання послуг) по договору №ДГ-1 від 01.07.2008р. від 31.07.2008р., затверджений директором ПП "Компанія "Лора" Лещук В.Ф та директором ТзОВ "Кантар" Тимошицьким О.В., що підтверджує надання послуг будівельною технікою та машинами - 15783,88грн. без ПДВ, ПДВ - 3156,78грн., загальна вартість послуг складає 18940,66грн.
До даного документа додаються копії товарно-транспортних накладних, а саме: без номера за 01-04.07.2008р. про надання послуг краном КС045-89РО по вул.Буковинській в м.Рівне; без номера за 08-10.07.2008р. про надання послуг екскаватором 015-22АС по вул.Буковинській в м.Рівне; без номера за 07-11.07.2008р. про надання послуг краном КС045-89РО по вул.Буковинській в м.Рівне; без номера за 22-25.07.2008р. про надання послуг КС045-89РО по вул.Буковинській в м.Рівне; без номера за 21-25.07.2008р. про надання послуг КАМАЗом 5567 АМ по вул.Буковинській в м.Рівне; без номера за 15-18.07.2008р. про надання послуг КАМАЗом 5511 №85-67 АМ по вул.Буковинській в м.Рівне; без номера за 15-17.07.2008р. про надання послуг екскаватором 015-22АС вул.Буковинській в м.Рівне.
Вартість отриманих ТзОВ "Кантар" від ПП "Компанія "Лора" послуг в повному обсязі ТзОВ "Кантар" віднесено до складу валових витрат в ІІІ кв. 2008р. - 15783,88грн.
Крім цього, надано оформлені документи стосовно надання ПП "Компанія "Лора" ТзОВ "Кантар" послуг, відповідно до яких ТзОВ "Кантар" включено в липні 2008р. до складу податкового кредиту суму ПДВ, а саме: №73105 від 31.07.2008р. на надання послуг будівельною технікою та шинами ПП "Компанія "Лора" для ТзОВ "Кантар" на суму 15783,88грн. без ПДВ, ПДВ - 3156,78грн., на загальну суму 18940,66грн.
Вищевказаний документ відображений ТзОВ "Кантар" в реєстрі отриманих податкових накладних за липень 2008р. в сумі 3156,78грн;
ТзОВ "Кантар" перераховано грошові кошти на розрахунковий рахунок ПП "Компанія "Лора" в РФ ВАТ "Кредобанк" на загальну суму 18940,66грн., що підтверджується наступними платіжними дорученнями: №1167 від 21.08.2008р. 9345,00грн.; №128 від 28.08.2008р. 6853,92грн; №69 від 28.08.2008р. 2741,74грн.
Виходячи з наведеного, колегія суддів приходить до висновку про те, що реальність спірних господарських операцій повністю підтверджується документально.
Також, колегія суддів апеляційного суду вважає, що апелянтом не було надано належних і допустимих доказів того, що спірні правочини, укладені між позивачем та його контрагентами, не були спрямовані на настання реальних правових наслідків, суперечать моральним засадам суспільства, порушують публічний порядок, є такими, що укладені з метою, яка суперечить інтересам держави і суспільства, а тому на підставі вимог ч.5 ст.203, ч.1,2 ст.215 та ст.228 Цивільного кодексу України є нікчемним.
Головною підставою вважати правочин нікчемним являється його недійсність, встановлена законом. Саме законом, а не Актами, які б факти в цьому акті не було відображено. Вказані ж в Акті висновки є суто суб'єктивною думкою державного податкового ревізора-інспектора, оскільки були зроблені за відсутності інформації, яка надається в передбаченому законодавством порядку.
Крім того, відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.2009р. було звернено увагу на наступне: "...вимога про встановлення нікчемності правочину підлягає розгляду у разі наявності відповідної суперечки. Такий позов може пред'являтися окремо, без застосування наслідків недійсності нікчемного правочину. В цьому випадку в резолютивній частині судового рішення суд вказує про нікчемність правочину або відмову в цьому. Вимога про застосування наслідків недійсності правочину може бути заявлена як одночасно з вимогою про визнання оспорюваного правочину недійсним, так і у вигляді самостійної вимоги у разі нікчемності правочину і наявності рішення суду про визнання правочину недійсним. Наслідком визнання правочину (договору) недійсним не може бути його розірвання, оскільки це взаємовиключні вимоги. Якщо позивач посилається на нікчемність правочину для обґрунтування іншої заявленої вимоги, суд не має права посилатися на відсутність судового рішення про встановлення нікчемності правочину, а повинен дати оцінку таким аргументам позивача. Відповідно до вимог ст.ст.215 і 216 ЦК України, вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним і про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину можуть бути заявлені як однією із сторін правочину, так і іншою зацікавленою особою, права і законні інтереси якої порушені здійсненням правочину".
Таким чином, навіть за наявності ознак нікчемності правочину податкові органи мають право лише звертатися до судів з позовами про стягнення в доход держави коштів, отриманих по правочинах, здійснених з метою, що свідомо суперечить інтересам держави і суспільства, посилаючись на їх нікчемність.
У зв'язку з цим слід зазначити, що одним з основних завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю дотримання податкового законодавства і надання роз'яснень законодавства з питань оподаткування платникам податків. Жодним законом не передбачено право органу державної податкової служби самостійно, в позасудовому порядку, визнавати нікчемними правочини і дані, вказані платником податків в податкових деклараціях.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, відповідно до вимог ч.1 ст.207 Господарського кодексу України, господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Зазначена норма недійсність господарського зобов'язання пов'язує з наступним: невідповідністю його змісту вимогам закону; наявністю мети, що за відомо суперечить інтересам держави і суспільства; укладенням учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним із них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності).
За вимогами цивільного законодавства, існує презумпція правомірності правочину (ст.204 ЦК України). Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до вимог ст.228 ЦК України, правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.
У складі цивільного правопорушення, передбаченого ст.228 ЦК України, міститься обов'язкова ознака - специфічна мета - порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Наявність мети, включеної до складу правопорушення підлягає обов'язковому доведенню.
Мета юридичної особи має бути доведена через мету відповідного керівника - фізичної особи, яка на момент укладання угоди виконувала представницькі функції за статутом (положенням) або за довіреністю. Слід зазначити, що наявність мети, зазначеної в диспозиції ст.228 ЦК України, у фізичної особи тягне кримінальну відповідальність за відповідними статтями кримінального кодексу України за скоєний злочин, замах на злочин або готування до злочину.
Відповідачем не надано доказів, а так само не було встановлено судами попередніх інстанцій фактів порушення конституційних прав чи свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконного володіння ним внаслідок укладання та виконання позивачем та його контрагентами спірних правочинів.
Таким чином, відповідачем не доведено, а судом першої інстанції не встановлено наявності мети, завідомо суперечної інтересам держави і суспільства, а також існування умислу у позивача чи його контрагента, як обов'язкової ознаки для визнання правочину недійсним та застосування адміністративно-господарських санкцій. Хоча факт порушення публічного порядку повинен бути доведеним певними засобами доказування.
Крім того, необхідно зазначити, що можливий захист порушеного права шляхом звернення до суду із позовом про визнання нікчемного правочину дійсним стосується лише нікчемних правочинів з дефектом форми та правочинів без необхідного схвалення (параграф 2 глави 16 ЦК України).
Відповідачем також не було обґрунтовано належним чином і доведено у встановленому законом порядку, що угоди порушують публічний порядок, суперечать моральним засадам суспільства та спрямовані на заволодіння майном держави.
Відповідачем лише зазначено, без відповідних доказів, про відсутність реальності поставок товарів (робіт, послуг), які економічно необхідні для виконання такого постачання або здійснення діяльності тощо, що може свідчити про відсутність необхідних умов для здійснення відповідної господарської, економічної діяльності як позивачем, так і його контрагентом - є тільки припущенням.
Крім того, посилання відповідача на частини 1, 5 ст.203, частини 1, 2 ст.215, ст.216 ЦК України є безпідставним, так як зазначені норми можуть використовуватися лише при визнанні правочинів недійсними в судовому порядку.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що відповідачем було неправомірно визнано спірні правочини нікчемними. Також, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що з аналізу наявних в матеріалах справи документів первинного бухгалтерського обліку вбачається, що позивачем при формуванні сум податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств не було порушено приписів податкового чи бухгалтерського законодавства.
Згідно із вимогами ч.2 ст.3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до вимог ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"б підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно із вимогами п.5.1 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Відповідно до вимог пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", до складу валових витрат включається сума будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, спродажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.
Згідно із вимонами пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Положення Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" узгоджуються з приписами Закону України "Про податок на додану вартість".
Відповідно до вимог пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.6.1 ст.6 та ст.81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до вимог пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Відповідно до вимог ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та постановив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Керуючись вимогами ст.ст.160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, -
1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Рівне (правонаступник - Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області), м.Рівне на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 14.05.2010р. у справі №2а-113/10/1770 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кантар", м.Рівне до Державної податкової інспекції в м.Рівне (правонаступник - Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області), м.Рівне про скасування податкових повідомлень-рішень, - залишити без задоволення.
2. Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 14.05.2010р. у справі №2а-113/10/1770 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кантар", м.Рівне до Державної податкової інспекції в м.Рівне (правонаступник - Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області), м.Рівне про скасування податкових повідомлень-рішень, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Н.Г. Левицька
Суддя Я.С. Попко
Суддя Р.Б. Хобор