Ухвала від 16.12.2013 по справі 809/3945/13-а

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про забезпечення позову

"16" грудня 2013 р. Справа № 809/3945/13-a

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Панікара І.В.,

Суддів: Кишинського М.І.,

Тимощука О.Л.,

при секретарі Щербяк В.С.

за участю сторін:

представників позивача: Ковалюка В.П., Журавльової Н.Є.,

представника відповідача: не з"явився,

представника третьої особи: Білобровки В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання про забезпечення позову по адміністративній справі

за позовом заступника прокурора Івано-Франківської області

до відповідача: Івано-Франківської обласної ради

третя особа на стороні позивача - Івано-Франківська обласна державна адміністрація

про визнання протиправним та скасування рішення Івано-Франківської обласної ради від 10 грудня 2013 року № 1139-26/2013 «Про втрату чинності рішення Івано-Франківської обласної ради народних депутатів від 11.07.1997 року «Про делегування повноважень» та створення у складі виконавчого апарату Івано-Франківської обласної ради виконавчого комітету»,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Івано-Франківської області звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної ради, третя особа на стороні позивача - Івано-Франківська обласна державна адміністрація про визнання протиправним та скасування рішення Івано-Франківської обласної ради від 10 грудня 2013 року № 1139-26/2013 «Про втрату чинності рішення Івано-Франківської обласної ради народних депутатів від 11.07.1997 року «Про делегування повноважень» та створення у складі виконавчого апарату Івано-Франківської обласної ради виконавчого комітету».

Водночас, із заявленим адміністративним позовом прокурор заявив клопотання про його забезпечення в порядку статей 117-118 Кодексу адміністративного судочинства України, у спосіб - зупинення дії оскаржуваного рішення відповідача.

Клопотання мотивоване тим, що зазначене рішення сесії винесене з порушенням норм Конституції України та чинного законодавства, реалізація якого в подальшому може призвести до негативних наслідків не тільки в діяльності Івано-Франківської обласної адміністрації, а й безпосередньо обласної ради. Остання не наділена достатніми ресурсами щодо повноцінної реалізації повноважень, які має реалізовувати.

Представники прокуратури заявлене клопотання підтримали з мотивів визначених безпосередньо у самому клопотанні.

Представник третьої особи, щодо задоволення вказаного клопотання не заперечив.

Представник відповідача, в судове засідання не з"явився, однак на адресу суду направив клопотання про відкладення розгляду адміністративної справи мотивоване неможливістю прибуття у зв"язку із участю у роботі 26 сесії обласної ради.

Відповідно до положень частини 3 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про забезпечення адміністративного позову, про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених частинами першою і другою цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.

Враховуючи викладене, а також те, що клопотання відповідача стосується відкладення розгляду справи, а не забезпечення позову, суд вважає за можливе розглянути питання щодо забезпечення позову за відсутності представника відповідача.

Розглянувши заявлене клопотання, заслухавши думку представників сторін, дослідивши наявні докази, що пов"язані з вищевказаним клопотанням, судом установлено наступне.

10 грудня 2013 року позачерговою двадцять шостою сесією Івано-Франківської обласної ради прийнято рішення № 1139-26/2013 «Про втрату чинності рішення Івано-Франківської обласної ради народних депутатів від 11.07.1997 року «Про делегування повноважень» та створення у складі виконавчого апарату Івано-Франківської обласної ради виконавчого комітету».

Оскаржуване рішення викладене в наступній редакцій:

1. Висловити від імені територіальних громад краю недовіру Івано-Франківській обласній державній адміністрації та вважати існування такої інституції недоцільним, а структуру влади, яка передбачає адміністрації на місцях, такою, що підлягає ліквідації.

2. Визнати таким, що втратило чинність, рішення Івано-Франківської обласної ради народних депутатів від 11.07.1997 р. "Про делегування повноважень".

3. Доручити постійним комісіям та виконавчому апарату Івано-Франківської обласної ради до 31 грудня 2013 року виконувати повноваження, визначені статтею 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

4. Створити у складі виконавчого апарату Івано-Франківської обласної ради виконавчий комітет, якому доручити з 1 січня 2014 року виконувати повноваження, передбачені статтею 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

5. Виконавчому апарату обласної ради до 1 січня 2014 року підготувати проект рішення "Про структуру та чисельність виконавчого апарату та управління обласної ради" та проект положення про виконавчий комітет виконавчого апарату Івано-Франківської обласної ради.

6. Доручити постійній комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій та виконавчому апарату обласної ради передбачити у проекті обласного бюджету на 2014 рік кошти, необхідні для виконання повноважень, передбачених статтею 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

7. Звернутися до Верховної Ради України з вимогою здійснити на законодавчому рівні реформування системи місцевого самоврядування, передбачивши утворення виконавчих органів обласних та районних рад.

8. Створити у складі управління майна спільної власності територіальних громад області Івано-Франківської обласної ради відділ матеріально-технічного забезпечення та доручити цьому відділу взяти на баланс усі будівлі, що належать до спільної власності територіальних громад області, які використовуються органами державної влади.

9. Управлінню майна спільної власності територіальних громад області обласної ради до 1 січня 2014 року подати на розгляд обласної ради проект рішення про використання приміщень спільної власності територіальних громад Івано-Франківської області.

10. Рекомендувати районним радам області розглянути це рішення на сесіях районних рад.

11. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради О. Левицького та заступника голови обласної ради О.Дзесу відповідно до розподілу обов'язків.

Надаючи правову оцінку обгрунтованості заявленого клопотання суд зазначає, що Інститут забезпечення адміністративного позову регламентовано статтями 117, 118 КАС України, які закріплюють підстави для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а також способи забезпечення позову в адміністративному процесі. Наявність такого інституту є однією з гарантій виконання постанови адміністративного суду і спрямовані на забезпечення принципу обов'язковості судових рішень.

Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.

Відповідно до частин першої, другої статті 117 КАС України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову. Однією з підстав для вжиття заходів забезпечення позову є очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

При вирішенні заявленого клопотання, суд виходить із наступного законодавчого регулювання діяльності органів місцевого самоврядування та органів державної виконавчої влади.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналогічне положення міститься і у частині 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та частини 2 статті 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до підпункту 27 частини 1 статті 43 та статті 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районні, обласні ради делегують відповідним місцевим адміністраціям окремі визначені законом повноваження.

Згідно з вимогами статей 14, 34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження місцевого самоврядування, делеговані їм відповідними радами. Для здійснення цих повноважень передбачено також передачу їм необхідних для цього фінансових, матеріально-технічних та інших ресурсів.

У відповідності до вимог статті 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», виконавчу владу на території відповідного району чи області в межах своїх повноважень здійснюють районні, обласні державні адміністрації, а також реалізують повноваження, що делеговані їм відповідною радою.

Положеннями статті 29 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження, делеговані їм обласними і районними радами відповідно до Конституції України в обсягах і межах, передбачених статтею 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», які носять обов'язковий характер.

При цьому, вказаним законом не передбачено можливості припинення дії рішення про делегування повноважень місцевим адміністраціям шляхом його скасування або визнання нечинним.

У розділі 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено порядок формування, організація роботи органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Зокрема, статтею 58 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» чітко визначено, що здійснення повноважень, наданих районним та обласним радам Конституцією та законами України забезпечує виконавчий апарат, який здійснює організаційне, правове, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності ради, їх органів, депутатів, сприяє здійсненню відповідною радою взаємодії і зв'язків з територіальними громадами, місцевими органами виконавчої влади, органами та посадовими особами місцевого самоврядування.

Повноважень щодо створення в структурі обласних рад виконавчих комітетів жодною нормою вищенаведеного закону та Конституції України не передбачено.

Частиною 3 статті 117 КАС України, подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.

За наведений підстав та вказаних правових норм, суд приходить до переконання, що пункти 2-6, 8-10 оскаржуваного рішення містять очевидні ознаки протиправності, а відповідно, клопотання в цій частині підлягає до задоволення.

Щодо пунктів 1, 7, 11 рішення, суд зазначає, що останні є відображенням власної громадської позиції колегіального органу територіальної громади області, носять декларативний характер, а отже не містять ознак нормативного правового акту, що виключає підстави застосування до них заходів забезпечення адміністративного позову визначених статтями 117-118 КАС України.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 117, 118 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

УХВАЛИВ:

Клопотання заступника прокурора Івано-Франківської області задовольнити частково.

Зупинити дію пунктів 2-6, 8-10 рішення Івано-Франківської обласної ради від 10 грудня 2013 року № 1139-26/2013 «Про втрату чинності рішення Івано-Франківської обласної ради народних депутатів від 11.07.1997 року «Про делегування повноважень» та створення у складі виконавчого апарату Івано-Франківської обласної ради виконавчого комітету» до набрання рішенням у вказаній адміністративній справі законнлої сили.

В задоволенні решти клопотання відмовити.

У відповідності до частини 5 статті 118 КАС України, виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому рогляду справи.

Головуючий суддя: /підпис/ Панікар І.В.

Судді: /підпис/ Кишинський М.І.

/підпис/ Тимощук О.Л.