Ухвала від 05.12.2013 по справі К/9991/56955/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" грудня 2013 р. м. Київ К/9991/56955/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А.

СуддівЗайця В.С.

Сороки М.О.

провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Личаківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Головного управління Державного казначейства у Львівській області про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за касаційною скаргою Личаківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (далі - Личаківський ВСЗ УСЗ департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради) на постанову Личаківського районного суду м. Львова від 11 листопада 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Львівської області від 18 липня 2011 року

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2009 року ОСОБА_4 у Личаківському районному суді

м. Львова пред'явила позов до Личаківського ВСЗ УСЗ департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Головного управління Державного казначейства у Львівській області про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Вимоги обґрунтовувала тим, що вона є матір'ю дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, на утримання якого одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Вважає, що державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй виплачувалася не у встановленому Законом розмірі.

Просила поновити строк позовної давності, визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо виплати їй заборгованості по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року та зобов'язати виплатити їй заборгованість по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за зазначений період в сумі 4127,24 грн.

Постановою Личаківського районного суду м. Львова від 11 листопада 2009 року, залишеною без зміни ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 18 липня 2011 року, позов ОСОБА_4 задоволено частково.

Поновлено строк позовної давності.

Визнано неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 09 липня 2007року по 31 грудня 2007 року.

Зобов'язано відповідача провести нарахування та виплату ОСОБА_4 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007року відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" виходячи із розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на вказаний період.

В решті позовні вимоги відхилено за безпідставністю.

Не погоджуючись з судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Личаківський ВСЗ УСЗ департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради подав касаційну скаргу. Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів та постановити у справі нове рішення про відмову задоволенні позову ОСОБА_4

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 є матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Личаківському ВСЗ УСЗ департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується їй у меншому розмірі ніж встановлено Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначеного Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

При нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Тобто, з часу прийняття цього рішення у позивача відновилось право на отримання допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 01 січня - 434,00 гривень, з 01 квітня - 463,00 гривень, з 01 жовтня - 470,00 гривень.

Однак, Личаківським ВСЗ УСЗ департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради у 2007 році нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку було здійснено позивачу в меншому розмірі ніж це передбачено статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Отже, вірним є висновок судів першої та апеляційної інстанцій, що дії, Личаківського ВСЗ УСЗ департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради по нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року є протиправними, а тому недоотримана допомога за цей період підлягає стягненню з відповідача.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення судів залишити без змін, оскільки вони прийняті з додержанням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Личаківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Личаківського районного суду м. Львова від 11 листопада 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Львівської області від 18 липня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Личаківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Головного управління Державного казначейства у Львівській області про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - без зміни.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Заяць В.С.

Сорока М.О.