20 вересня 2013 р. Справа № 804/11247/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Луніна О.С.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська про визнання протиправними дії, -
В серпні 2013р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська, в якому просить:
- визнати протиправними дії Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції щодо не включення в довідку для перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 року суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально- побутових питань працюючого державного службовця відповідної посади і рангу з яких справляються страхові внески на державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська щодо вилучення зі складу середньомісячної заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових витань з яких справляються страхові внески на державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
- зобов'язати Дніпродзержинську об'єднану державну податкову інспекцію, в терміни визначені судом, надати Управлінню Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська уточнюючу довідку для перерахунку пенсії станом 01.02.2008 року з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань працюючого державного службовця відповідної посади і рангу з яких справляються страхові внески на державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування для обчислення розміру пенсії державного службовця.
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська, в терміни, визначені судом, перерахувати розмір пенсії з урахуванням розміру матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з моменту останнього перерахунку (станом на 01.02.2008р.), згідно уточненої довідки наданою Дніпродзержинською ОДПІ.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що дії відповідача щодо не врахування у складі заробітку позивача для призначення і перерахунку пенсії та матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, з яких справляються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є діями протиправними. Також зазначає, що бездіяльність Пенсійного фонду за наявності законного права на затребування необхідних документів вказує на порушення ним прав позивача.
Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області подала заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначає, що при видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_3 як пенсіонеру із числа колишніх державних службовців, станом на 01.02.2008р. бухгалтерія ДПІ у м. Дніпродзержинську керувалася статтею 37-1 «Порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців», Законом України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» із змінами та доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 16.01.2003р. № 432-IV та Закон України від 17.11.2005р. №3108-IV, якими законодавець визначив, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Довідка про заробітну плату станом на 01.02.2008р. для перерахунку пенсії, як пенсіонеру із числа колишніх державних службовців, видана відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення виконання розмірів заробітку для обчислення пенсії» ( із змінами та доповненнями), якою не передбачено включення в довідку про зарплату для перерахунку пенсій матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та не визначено порядок розрахунку суми матеріальної допомоги.
Крім цього, позивач наполягає на видачі довідки станом на 01.02.2008р. з урахуванням усіх виплат, які отримував державний службовець на час виходу на пенсію, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що суперечить п.2, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення виконання розмірів заробітку для обчислення пенсії», згідно якої заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська надало до суду клопотання в якому зазначає, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам, підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, перерахунку, та інших пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Як вбачається з копії позовної заяви предметом спору є визнання дій суб'єктів владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, пов'язані з перерахунком пенсії. З огляду на те, що предметом спору ОСОБА_3 є визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії суб'єкта владних повноважень з приводу призначення та перерахунку та здійснення пенсійних виплат, відповідно адміністративний позов ОСОБА_3 до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії не підсудний Дніпропетровському окружному адміністративному суду і підлягає передачі справи на розгляд до Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська за місцем мешкання позивача, або до Заводського районного суду м. Дніпродзержинська за місцем знаходження відповідачів.
Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська надали клопотання про розгляд справи без участі представників.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає за необхідне задовольнити позов повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, інвалід 2 групи, працювала у Дніпродзержинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області на посаді старшого державного податкового інспектора відділу податкування фізичних осіб Державної податкової інспекції м. Дніпродзержинська.
01 березня 2002р. ОСОБА_3 вийшла на пенсію державного службовця.
Для призначення пенсії позивачем була подана до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська довідка державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинські в якій зазначено, що на момент звільнення позивачка отримала матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 1208 грн. 00 коп., які не були враховані при призначенні пенсії.
09 квітня 2013 р. ОСОБА_3 звернулась з заявою до начальника Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції з проханням надати уточнюючу довідку станом на 01.02.2008р. для перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат ( матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань) відповідного працюючого державного службовця Державної податкової інспекції.
Листом від 22.04.2013 р. № 89/10/05-40 Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією відмовлено у видачі уточнюючої довідки станом на 01.02.2008р. з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань відповідного працюючого державного службовця.
26.07.2013р. ОСОБА_3 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському м. Дніпродзержинська з заявою в якій просила переглянути пенсійну справу та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням у склад заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально-побутових питань.
Листом від 07.08.2013 р. № К-101/7 Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська відмовлено в перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім того, п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Слід враховувати, що розмір виплат, що включені в заробітну плату, приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримують такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Таким чином, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дії Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції щодо не включення в довідку щодо перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 року суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань працюючого державного службовця відповідної посади і рангу та зобов'язання Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції надати позивачу довідку для перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 року з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань працюючого державного службовця відповідної посади і рангу є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Крім того з огляду на вищевикладене, підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська перерахувати та виплатити розмір пенсії позивачу з урахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та допомогу на вирішення соціально-побутових питань з моменту останнього перерахунку, згідно довідки для перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 року наданої Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань працюючого державного службовця відповідної посади і рангу.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного рішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача щодо визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 86, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо не включення в довідку для перерахунку пенсії станом на 01.02.2008р. суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань працюючого державного службовця відповідної посади і рангу.
Зобов'язати Дніпродзержинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області надати ОСОБА_3 довідку для перерахунку пенсії станом на 01.02.2008р. з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань працюючого державного службовця відповідної осади і рангу.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська перерахувати та виплатити розмір пенсії ОСОБА_3 з урахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань з моменту останнього перерахунку, згідно довідки для перерахунку пенсії станом на 01.02.2008р. наданою Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань працюючого державного службовця відповідної посади і рангу.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя З О.С. Луніна