Постанова від 28.04.2009 по справі 28/175-08-4971

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" квітня 2009 р.

Справа № 28/175-08-4971

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

головуючого судді Пироговського В.Т.,

суддів Картере В.І., Жекова В.І.,

секретар судового засідання Стогній С.Ю.,

за участю представників учасників процесу:

від позивача Осипенко Д.І.,

від ТОВ „Цемент” Тарасенко В.С.,

від Одеської міської ради Кіхтенко О.С.,

від ВАТ „Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту” в особі Одеської філії не з'явилися,

від Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради Дукова І.В.,

розглянула апеляційну скаргу

ТОВ „Бетон-Сервіс”

на рішення господарського суду Одеської області

від 28.01.2009р.

у справі № 28/175-08-4971

за позовом ТОВ „Бетон-Сервіс”

до ТОВ „Цемент”; Одеської міської ради,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ВАТ „Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту” в особі Одеської філії,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради

про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 17.02.2009р., яка 19.02.2009р. надіслана учасникам процесу, прийнята до провадження та призначена до розгляду на 10.03.2009р. апеляційна скарга ТОВ „Бетон-Сервіс” на рішення господарського суду Одеської області від 28.01.2009р. у справі № 28/175-08-4971.

За правилами ст.77 ГПК України в засіданні 10.03.2009р. розгляд справи в апеляційному порядку відкладено на 31.03.2009р., в засіданні 31.03.2009р. -на 14.04.2009р., в засідання від 14.04.2009р. -на 28.04.2009р.

Учасники процесу повідомлені про час і місце засідань господарського суду апеляційної інстанції, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, проте ВАТ „Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту” в особі Одеської філії не скористалось наданим приписами ст.22 ГПК України правом на участь в засіданнях апеляційного господарського суду, в зв'язку чим розгляд даної справи здійснено за відсутності його представника.

Ухвалою голови Одеського апеляційного господарського суду від 14.04.2009р. продовжено строк розгляду апеляційної скарги до 16.05.2009р.

Згідно із приписами ст.85 ГПК України в судовому засіданні 28.04.2009р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ТОВ „Бетон-Сервіс” звернулось до господарського суду Одеської області із доповненою позовною заявою про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 22.02.2008р., укладеного між Одеською міською радою та ТОВ „Цемент”, оскільки зазначений договір порушує права та законні інтереси позивача на земельну ділянку, яка є предметом оспорюваного договору.

Рішенням місцевого господарського суду від 28.01.2009р. зі справи № 28/175-08-4971 (суддя Гуляк Г.І.) у задоволенні позову відмовлено.

Судове рішення вмотивовано наступним:

- посилання позивача на приписи ст.16 Закону України „Про оренду землі” щодо обов'язковості проведення аукціону перед укладанням договору оренди судом не прийняті до уваги, т.я. Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007р. № 107-VІ внесено зміни до Земельного кодексу України, Закону України „Про оренду землі” в частині процедури набуття права оренди земель державної та комунальної власності, запровадження передачі земельних ділянок в оренду на аукціонах, але чітко не визначено до яких саме земельних відносин (які розпочалися до набуття чинності чи після набуття чинності Закону) застосовуються правові норми з набуття права оренди виключно на аукціонах;

- в матеріалах справи відсутні докази звернення до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування з проханням надати позивачу в оренду спірну земельну ділянку;

- рішення Одеської міської ради від 29.09.2005р. № 4527-ІV прийнято до внесення відповідних змін до Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі”;

- рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. визнано Закон України „Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007р. № 107-VІ неконституційним, у зв'язку з чим останній втратив чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, в той час як державна реєстрація договору оренди здійснена 18.08.2008р.;

- на спірній земельній ділянці розташовані нежитлові будівлі, які належать на праві власності ТОВ „Цемент”, про що свідчить відповідне свідоцтво, видане 15.09.2004р., а, відтак, у проведенні аукціону для набуття ТОВ „Цемент” права оренди землі взагалі не вимагається.

Не погодившись із зазначеним рішенням, ТОВ „Бетон-Сервіс” звернулось до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Одеської області від 28.01.2009р. по даній справі скасувати, позов задовольнити, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.

Так, особа, яка подала апеляційну скаргу, відзначає неврахування господарським судом першої інстанції таких фактів:

- на момент підписання договору оренди були чинними вимоги ст.16 Закону України „Про оренду землі” щодо обов'язковості проведення аукціону перед укладанням договору оренди;

- п.8 Указу Президента України „Про приватизацію та оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення для здійснення підприємницької діяльності” від 12.07.1995р. № 608/95 закріплено, що земельні ділянки несільськогосподарського призначення можуть бути передані в оренду, в т.ч. довгострокову, на конкурентних засадах через проведення земельних аукціонів, конкурсів тощо;

- на спірній ділянці розташована споруда, що належить позивачу, а саме бетонозмішувальна установка, існування якої підтверджується актами, оригінали яких знаходяться в матеріалах справи;

- підставою для визнання договору недійсним відповідно до закону також є відсутність в договорі оренди землі однієї з його істотних умов, передбачених ст.15 Закону України „Про оренду землі”, а саме в договорі оренди землі не визначено сторону, яка несе ризик випадкового знищення об'єкта оренди чи його частини.

У судовому засіданні від 28.04.2009р. представником ТОВ „Цемент” надано відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач просить рішення господарського суду Одеської області від 28.01.2009р. залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення в зв'язку з тим, що апеляційна скарга позивача є необґрунтованою, безпідставною, а доводи, викладені в ній, не відповідають фактичним обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в них докази, вислухавши пояснення представників учасників процесу, перевіривши правильність застосування господарським судом Одеської області норм процесуального і матеріального права, повноту та об'єктивність дослідження ним обставин справи, колегія суддів не вбачає підстав для зміни або скасування оскарженого судового рішення, виходячи з наступного:

Рішенням Одеської міської ради від 29.09.2005р. № 4527-IV надано ТОВ „Цемент” в довгострокову оренду терміном на 10 років земельні ділянки загальною площею 14,5021 га (землі промисловості), розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Хуторська, 70, в т.ч.: земельну ділянку площею 14,0515 га для експлуатації будівель та споруд цементного заводу; земельну ділянку площею 0,4506 га для експлуатації залізничних шляхів цементного заводу. Пунктом 3 цього рішення затверджено договір оренди земельних ділянок між Одеською міською радою та ТОВ „Цемент”.

22.02.2008р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ТОВ „Цемент” (Орендар) укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки, згідно з п.1.1 якого Орендодавець на підставі Закону України „Про оренду землі” та рішення Одеської міської ради від 29.09.2005р. № 4527-IV надає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельні ділянки загальною площею 145 021 кв.м. В п.2.2 договору зазначається, що на земельних ділянках розташовані нежитлові будівлі, які належать ТОВ „Цемент” на підставі свідоцтва про право власності, виданого 15.09.2004р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради. Згідно із п.2.3 договору нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 140 515 кв.м. становить 31 406 192,89 грн. та 671 432,75 грн. -за земельну ділянку площею 4506 кв.м. Орендна плата за земельні ділянки розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цих земельних ділянок та складає 942 185,79 грн. на рік за земельну ділянку площею 140 515 кв.м. та 20 142,98 грн. за земельну ділянку площею 4506 кв.м. (п.4.1 договору). Земельні ділянки передаються в оренду ТОВ „Цемент” для експлуатації будівель та споруд і залізничних шляхів цементного заводу (п.5.1 договору). З моменту державної реєстрації цього договору на Орендаря покладено ризик випадкового знищення або пошкодження земельних ділянок (п.10.1 договору). Договір зареєстрований у Одеській регіональній філії Центру Державного земельного кадастру 18.08.2008р. за № 040850500060.

В довідці від 16.12.2004р. № 1353/01, виданій ВАТ „Одеське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту”, зазначено, що залізничні шляхи від стрілочного переводу № 67 до стрілочного переводу № 1 належать ТОВ „Цемент” та не є власністю ВАТ „Одеське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту”.

Також відповідно до балансової довідки від 29.07.2008р. № 01/1274, виданої ТОВ „Цемент”, залізничні шляхи від стрілочного переводу № 67 до стрілочного переводу № 1 знаходяться на балансі підприємства ТОВ „Цемент” та належать останньому на праві власності.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ „Бетон-Сервіс” звернулось до господарського суду Одеської області із позовною заявою про визнання недійсним вищевказаного договору оренди земельної ділянки, посилаючись на те, що позивач мав право (та намір) на отримання в оренду частини спірної земельної ділянки, т.я. на момент підписання оспорюваного договору діяли вимоги ст.16 Закону України „Про оренду землі” від 06.10.1998р. № 161-XIV (в редакції від 01.01.2008р., чинній на момент підписання договору, тобто 22.02.2008р.) щодо обов'язковості проведення аукціону перед укладанням договору оренди. При цьому ТОВ „Бетон-Сервіс” наводить її в такій редакції: набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі).

Між тим, в даному випадку для врегулювання спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.16 Закону України „Про оренду землі” в редакції, чинній на момент прийняття рішення Одеської міської ради від 29.09.2005р. № 4527-IV, яка не передбачає проведення аукціону в обов'язковому порядку та містить можливість проведення аукціону лише в разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності.

З огляду на те, що на момент прийняття рішення Одеської міської ради від 29.09.2005р. № 4527-IV орган місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки отримав лише клопотання від ТОВ „Цемент” про надання в оренду земельної ділянки, колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду про відсутність підстав для проведення аукціону, в зв'язку з чим доводи скаржника в цій частині до уваги не приймаються.

Посилання позивача на п.8 Указу Президента України „Про приватизацію та оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення для здійснення підприємницької діяльності” від 12.07.1995р. № 608/95 є необґрунтованими, оскільки зазначений указ не передбачає обов'язкового проведення земельних аукціонів, а містить приписи стосовно можливості придбання права на оренду земельної ділянки шляхом проведення земельних аукціонів. Крім того, названий указ втратив чинність на підставі Указу Президента України від 20.07.2007р. № 650/2007, тобто до укладення спірної угоди.

Відповідно до ч.2 ст.331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Пунктами 1.3,1.5 Тимчасового положення „Про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно” встановлено, що державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації в межах визначених адміністративно-територіальних одиниць. Обов'язковій реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, у т.ч. іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а також територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування та держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном.

В матеріалах справи відсутнє свідоцтво про право власності ТОВ „Бетон-Сервіс” на бетонозмішувальну установку. Наявні акти приймання виконаних робіт не є доказом, що підтверджує право власності на зазначений об'єкт.

При цьому на спірних земельних ділянках знаходяться об'єкти нерухомості, які належать ТОВ „Цемент” на праві власності, що підтверджується свідоцтвом про право власності, виданим 15.09.2004р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради та враховано під час укладання договору оренди землі від 22.02.2008р. Наведена обставина також свідчить про відсутність у Одеської міської ради обов'язку провести аукціон, адже за правилами ст.124 Земельного кодексу України в редакції, чинній на момент підписання орендної угоди, набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Господарський суд апеляційної інстанції не приймає до уваги посилання позивача на відсутність в договорі оренди земельної ділянки такої його істотної умови як визначення сторони, яка несе ризик випадкового знищення об'єкта оренди чи його частини, оскільки зазначена умова закріплена в п.10.1 договору, відповідно до якого ризик випадкового знищення або пошкодження земельних ділянок, переданих в оренду, чи їх частини покладається на орендаря (ТОВ „Цемент”) з моменту державної реєстрації цього договору, тобто доводи скаржника в цій частині суперечать фактичним обставинам справи.

Враховуючи викладене, мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для зміни або скасування прийнятого без порушення норм українського законодавства оскарженого рішення, в зв'язку з чим останнє слід залишити без змін, апеляційну скаргу -без задоволення.

Керуючись ст.ст.77,85,99,101-105 ГПК України, колегія суддів

Постановила:

Рішення господарського суду Одеської області від 28.01.2009р. зі справи № 28/175-08-4971 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуючий суддя

В.Т. Пироговський

Судді

В.І. Картере

В.І. Жеков

Повний текст постанови підписано 29.04.2009р.