15 год. 10 хв. Справа № 2а-1199/09/2370
16 квітня 2009р.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Новікової Т.В.
при секретарі Комишній О.М.
за участю представника позивача (за дов. від НОМЕР_1ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області до Фонду ІНФОРМАЦІЯ_1, третя особа Черкаська районна державна адміністрація Черкаської області в особі Державного реєстратора про припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством,
Державна податкова інспекція у Черкаському районі Черкаської області звернулася до суду з позовною заявою від НОМЕР_1 в якій просить скасувати державну реєстрацію Фонду ІНФОРМАЦІЯ_1, мотивуючи позов неподанням відповідачем протягом року, тобто з 01.01.2006 року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності, що є порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-ІV (далі Закон № 755-ІV), пп. 4.1.4. п.4.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, згідно довідкового листа до справи, за наявною у матеріалах справи адресою.
Виходячи з положень ч.8 ст.35, ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, не повідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Фонд ІНФОРМАЦІЯ_1, як суб'єкт підприємницької діяльності зареєстрований виконавчим комітетом Черкаської районної Ради народних депутатів, Черкаської області ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію, ідентифікаційний код НОМЕР_90
За даними ДПІ у Черкаському районі відповідач взятий на облік як платник податків з 06.11.1997р. за № 1246, що підтверджується довідкою від 10.09.2007р. № Б/Н /29-012, тому повинен звітуватись до податкового органу, відповідно до вимог податкового законодавства.
Як вбачається із довідки ДПІ у Черкаському районі від НОМЕР_90 відповідач, як суб'єкт господарювання, не подає до ДПІ у Черкаському районі декларацію про доходи, чим порушує податкове законодавство. Зокрема, станом на 02.02.2009р. відповідач не має заборгованості зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету, згідно довідки відНОМЕР_90 (а.с.10).
Позов мотивований, неподанням відповідачем до податкових органів протягом року декларації, що є підставою для припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно положень Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ (далі Закон №1251-ХІІ) та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ відповідач зобов'язаний подавати до органів державної податкової служби та інших контролюючих органів податкові декларації та розрахунки (далі-податкові декларації) у строки встановлені законодавством, на підставі яких здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Стаття 9 Закону №1251-ХІІ передбачає, що платники податків та інших обов'язкових платежів зобов'язані: а) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені чинним законодавством; б) подавати до державних податкових інспекцій та інших державних органів відповідно до законодавства декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та інших обов'язкових платежів; в) сплачувати належні суми податків та інших обов'язкових платежів у встановлені законодавством терміни.
Відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме п.п. 4.1.4 ст. 4 - податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового кварталу (півріччя);
в) календарного року, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податків на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно ч. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” є підставою для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством, та скасування державної реєстрації за п озовом органів державної податкової служби (п. 17 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”).
Як вбачається з матеріалів справи, остання звітність до ДПІ у Черкаському районі подана відповідачем 06.02.2006р., а саме: звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями за січень-грудень 2005р., що є порушенням податкового законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ДПІ у Черкаському районі Черкаської області підлягають задоволенню .
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.04.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 21.04.2009р., про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, ч.3 ст.121, 122, ч.2 ст. 128, ст.ст.158-159, ст.ст. 161-163 КАС України, ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», п.п. 4.1.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осі та фізичних осіб-підприємців», суд, -
1. Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області до Фонду ІНФОРМАЦІЯ_1, третя особа Черкаська районна державна адміністрація Черкаської області в особі Державного реєстратора про припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством задоволити повністю.
2. Припинити юридичну особу Фонд ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрованого виконавчим комітетом Черкаської районної Ради народних депутатів, Черкаської області, свідоцтво про державну реєстрацію видане ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер суб'єкта підприємницької діяльності в Державному реєстрі підприємств та організацій України -НОМЕР_90місцезнаходження:АДРЕСА_1
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Т.В. Новікова
Повний текст постанови виготовлено 23.04.2009р.