Постанова від 12.05.2009 по справі 2а-1126/09/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 год. 05 хв. м. Черкаси

10 квітня 2009 р.

Справа № 2а-1126/09/2370

За позовом

фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до

начальника територіального управління Головавтоінспекції у Черкаській області Прядка Миколи Івановича, Головної державної інспекції на автомобільному транспорті

про

визнання дій протиправними та скасування постанови

Суддя Новікова Т.В.

Секретар Комишна О.М.

Судове засідання проведено за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1 (за дов. від ІНФОРМАЦІЯ_1.),

відповідача - ОСОБА_2(за дов. відІНФОРМАЦІЯ_1.).

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3. звернувся до суду з адміністративним позовом від 09.02.2009р., в якій просить скасувати постанову начальника управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області від НОМЕР_1про застосування фінансових санкцій у розмірі 1700 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач, з посиланням на ст.ст. 48, 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001р. № 2344-ІІІ, Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000р. № 124/345, не погодився з оспорюванню постановою від НОМЕР_1за відсутності порушень з боку позивача.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та надав суду доповнення до позовної заяви від 09.04.2009р., в якому наголошує на тому, що у відповідача відсутні докази факту перевезення позивачем пасажирів, а отже немає підстав для винесення постанови та накладання штрафних санкцій.

Відповідач не погодився з позовними вимогами та надав до суду заперечення проти адміністративного позову, яке мотивоване порушеннями позивача вимог автомобільного законодавства, а саме надання послуг з нерегулярних перевезень пасажирів на маршруті «Одеса-Черкаси» без оформлення документів, визначених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001р. № 2344-ІІІ.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке .

ОСОБА_1, зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Черкаської міської ради 30.11.1995р. за номером НОМЕР_1

Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області 07.05.2008р. здійснена перевірка транспортного засобу ПП ОСОБА_3., в результаті якої виявлено порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт та складено акт від 07.05.2008р. №048851 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом і винесено постанову від НОМЕР_1про застосування фінансових санкцій у сумі 1700 грн. за підписом начальника територіального управління в особі ОСОБА_4 Перевіркою встановлено, що ПП ОСОБА_3., який керував транспортним засобом Мерседес-Бенц 312 D д.н. 95765 МА, надавав послуги з нерегулярних перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: ліцензійної картки; дорожнього листа з відмітками лікаря про перевірку стану здоров'я водія та механіка з висновком щодо технічного стану транспортного засобу; договору із замовником транспортних послуг; документу, що засвідчує оплату транспортних послуг; інші документи, передбачені законодавством України. Крім того, ПП ОСОБА_3. здійснював нерегулярні перевезення пасажирів без оформлення узгодження на надання даного виду послуг, чим порушив наказ Міністерства транспорту та зв'язку України і Міністерства внутрішніх справ України «Про Основні вимоги щодо забезпечення безпечного перевезення пасажирів під час здійснення нерегулярних пасажирських перевезень» від 25.05.2007 року.

На адресу позивача направлено лист Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області від ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому повідомлялося про розгляд справи щодо виявлених під час перевірки 07.05.2008р. правопорушень. Листом від 12.06.2008 року за № 042378 ПП ОСОБА_3. було надіслано для ознайомлення постанову №НОМЕР_1 та наголошено на тому, що у 15-денний термін з дня одержання постанови відповідача необхідно сплатити фінансові санкції та пред'явити квитанції про сплату.

З врахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову з огляду на таке.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 23.02.2006р. № 3492-ІV (далі - Закон № 3492-ІV), центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює: державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Головна державна інспекція на автомобільному транспорті згідно ст. 6 Закону № 3492-ІV, є урядовим органом державного управління у складі Міністерства транспорту та зв'язку і згідно покладених завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування. Територіальні управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в областях є структурними підрозділами Головної державної інспекції на автомобільному транспорті.

Законом України «Про автомобільний транспорт» №3492-ІV та п.145 Правил, передбачено, що автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та вантажів, забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут, забезпечити проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв (ст.34).

Відповідно до вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» (ст.34), автомобільний перевізник повинен:

виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів;

утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону;

забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут;

забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв;

організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання першої медичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод;

забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства;

забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань автомобільного транспорту;

забезпечувати безпеку дорожнього руху.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт» від 23.02.2006р. № 3492-ІV, автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Зокрема, для нерегулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.

Відповідно до п.5.1. наказу Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000р. № 124/345 «Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів» щозмінний передрейсовий медичний огляд проводиться для водіїв транспортних засобів до їх виїзду на зміну. Результат проведення щозмінного передрейсового та післярейсового медичного огляду фіксується в журналі щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв, після чого в шляховому листі ставиться штамп з висновком про придатність до керування транспортом. На момент перевірки посадовими особами позивача, дорожній лист з відміткою лікаря про передрейсовий медичний огляд водія відсутній.

Крім того, до переліку документів, передбачених для автомобільного самозайнятого перевізника належать: ліцензія, ліцензійна картка, посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, сервісна книжка, медична довідка (ст. 39 Закону № 3492-ІV).

Позивач у доповненні до позовної заяви від 09.04.2009 року наголосив на тому, що видом його підприємницької діяльності є торгівля, згідно копії патенту Державної податкової адміністрації України, копія якої надана в судовому засіданні. (серія НОМЕР_1). Але згідно копій документів, наданих суду відповідачем, приватному підприємцю ОСОБА_3 була видана ліцензія серії НОМЕР_1 на здійснення внутрішніх перевезень пасажирів, строк дії якої закінчився 09.03.2007 року.

Щодо позовних вимог з приводу законності проведення відповідачем Головавтоінспекцією у Черкаській області перевірки, за результатами якої складено акт № НОМЕР_1 та винесено постанову від НОМЕР_1про застосування фінансових санкцій в розмірі 1700грн.00коп. за порушення позивачем законодавства на автомобільному транспорті, спростовується порушеннями, які допущені позивачем та зазначені у акті перевірки від 07.05.2008р. Тому посилання позивача на безпідставність винесеної постанови від 09.06.2008р. є необґрунтованими.

Отже, судом встановлено порушення позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт, а саме відсутність необхідних для здійснення нерегулярних пасажирських перевезень документів, тому згідно ст. 60 Закону № 2344-ІІІ відповідачем до автомобільного перевізника ПП ОСОБА_3. правомірно застосовано фінансову санкцію у розмірі 1 700 грн.00коп.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем порушено вимоги законодавства про автомобільний транспорт, а позовні вимоги є необґрунтованими, тому суд вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 10.04.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 16.04.2009р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з врахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України.

Доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач суду не надав.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до начальника територіального управління Головавтоінспекції у Черкаській області ОСОБА_4(18006, м. Черкаси, бул. Шевченка, 389) та Головної державної інспекції на автомобільному транспорті (АДРЕСА_1 про визнання дій протиправними та скасування постанови від НОМЕР_1про застосування фінансових санкцій у розмірі 1700грн., відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Т.В. Новікова

Повний текст постанови виготовлений 15.04.2009 року