"15" листопада 2013 р.Справа № 921/899/13-г/10
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Півторака М.Є.
За участю секретаря судового засідання Клим Т.П.
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Комунального підприємства "Тернопільводоканал", м. Тернопіль, вул. Танцорова, 7
до відповідача: Кооперативу "Союз", м. Тернопіль, вул. Нечая, 25
За участю представників:
позивача: Чорненький В.В. - представника, довіреність №2276/13 від 30.09.2013р.
відповідача: не прибув;
В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи:
Комунальне підприємство "Тернопільводоканал" м. Тернопіль, надалі позивач, звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до Кооперативу "Союз", м. Тернопіль надалі відповідач, про стягнення плати за неподання інформації щодо якісного складу стічної води в сумі 9 229 грн. 65 коп.; відшкодування понесених судових витрат просить покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог посилається на умови Договорів №3175 від 20.02.2008 р., №3175 від 27.04.2011р. та №3175 від 29.06.2011р. про надання послуг водопостачання та водовідведення; рахунок за неподання інформації щодо якісного складу стічної води №3175/3 від 09.08.2013р.
Вказує, що відповідач не забезпечив належне виконання умов Договорів та дотримання вимог місцевих Правил приймання стічних вод у комунальну каналізацію м. Тернопіль, зокрема, відповідач зобов'язаний систематично подавати позивачу інформацію про об'єми та якісний склад стічних вод, які скидаються ним до міської каналізації. За неподання такої інформації застосовано відповідальність визначену п. 3.10.1 правил приймання стічних вод у комунальну каналізацію м. Тернопіль із застосуванням коефіцієнту кратності Кк=5 за весь період звітності, що становить за квітня 2011р. до червня 2012р. та просить суд стягнути з відповідача заборгованість за неподання інформації щодо якісного складу стічної води в розмірі 9 229,65 грн.
Ухвалою господарського суду від 04 вересня 2013 року порушено провадження у справі та призначено судове засідання за участю представників сторін о 10 год. 15 хв. 20 вересня 2013 року.
В порядку статті 77 ГПК України розгляд справи відкладався до 10 год. 15 хв. 04 жовтня 2013 року; до 10 год. 30 хвилин 15 листопада 2013 року та в судовому засіданні оголошувалася перерва до 14 год. 15 хв. 22 жовтня 2013 року та 12 годин 30 хвилин 04 листопада 2013 року.
Відповідач у відзиві на позов №151 від 20.09.2013р., підтриманому його повноважним представником в судових засіданнях, в обґрунтування своїх заперечень посилається на Акт технічного обстеження водоканалізаційних мереж від 19.09.2012р., який складено за участю інспектора КП "Тернопільводоканал", та яким встановлено, що виробничі стоки у міську каналізацію не попадають (виробничих стоків немає). А також, довідку №406/02-1 від 23.02.2012р. ДЗ "Тернопільська міська санітарно - епідеміологічна станція", в якій зазначено, що у виробничих процесах з виготовлення пластикових виробів використовуються термопластавтомати. Охолодження мастил, бункерів та пресформ в них здійснюється за допомогою замкнутих систем охолодження, які не під'єднані до систем централізованого водопостачання та каналізування.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги повністю.
Згідно клопотання від 04.11.2013 року представника кооперативу "Союз" розгляд спору було продовжено на 15 днів в порядку ч. третьої статті 69 ГПК України.
В судовому засіданні 15.11.2013 року було оголошено вступну та резолютивну частину рішення в порядку статті 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, господарський суд встановив наступне:
Згідно ст. ст. 1,2 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності.
В силу ст. 11 ЦК України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина 1 ст. 202 ЦК України).
Договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги".
Так, відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Згідно ст. 1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" централізоване водовідведення - господарська діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов'язаних єдиним технологічним процесом.
За змістом ст. 5 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" об'єктами правового регулювання у сфері питної води та питного водопостачання є суспільні відносини з питань господарської діяльності з централізованого та нецентралізованого водопостачання і водовідведення.
Згідно ст. 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" від 10.01.2002 р. N 2918-III, послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів. Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті. Порядок надання споживачам послуг з питного водопостачання встановлюється центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
В судовому засіданні встановлено, що 20.02.2008р., 27.04.2011р. та 29.06.2011р. між Комунальним підприємством "Тернопільводоканал" (Виробник) та Кооперативом "Союз" (Споживач), укладено Договори №445 та №3175 про надання послуг з водопостачання та водовідведення, у відповідності до умов якого Виробник зобов'язується здійснювати забезпечення Споживача питною водою до межі розмежування (п. 3.1. Договору), згідно затвердженого уповноваженим органом добового графіку подачі води, а також забезпечення відведення стічної води з меж розмежування, за винятками, передбаченими цим Договором та чинним законодавством.
Відповідно до п. 1.2. Договору Споживач зобов'язується: своєчасно і повністю оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення; належно експлуатувати водопровідні і каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, а також забезпечувати доступ представників Виробника до даних мереж, пристроїв та приладів на них; відповідати за справний стан і збереження водолічильників, водомірних вузлів та пломб, за санітарний стан приміщення водомірного вузла; виконувати у встановлені терміни усі вказівки, рекомендації та приписи Виробника; мати двохдобовий запас води для забезпечення власних потреб на випадок аварії на комунальному водопроводі.
Пунктом 5.1. Договору, Сторони погодили, що Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє протягом одного року, а в частині своєчасно не виконаних зобов'язань - до моменту їх повного виконання.
Договір вважається щорічно продовженим на тих самих умовах, якщо за один місяць до закінчення терміну його дії жодна із Сторін не направить іншій Стороні письмової заяви про припинення дії договору (п. 5.2. Договору).
На час розгляду справи Договір є діючим та не заперечується сторонами в судовому порядку як недійсний чи неукладений.
Згідно з пунктом 1.3. Договору Сторони зобов'язуються належно виконувати умови даного Договору, вимоги Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу України № 190 від 27.06.2008 року, Правил приймання стічних вод у комунальну каналізацію м. Тернопіль, затверджених рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 650 від 14.07.2004 року, а також інших нормативно-правових актів, які регулюють відносини, що становлять предмет цього Договору.
В свою чергу, за умовами п. п. 1.4. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу України № 190 від 27.06.2008р. (далі по тексту - Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення №190) приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 N 37 (далі по тексту - Правила приймання стічних вод № 37), зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.2002 за N 420/6708, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.
Відповідно до п. п. 3.6. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення №190 в населених пунктах України оплата споживачами за скид промислових стічних вод здійснюється згідно з Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженою наказом Держбуду від 19.02.2002 за N37, зареєстрованою в Мін'юсті 26.04.2002 за N 28-у/2002 (далі по тексту - Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод № 37).
Пунктом 1.2 Правил приймання стічних вод № 37 встановлено, що ці Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в систему каналізації населених пунктів.
П. п. 1.5 Правил приймання стічних вод № 37 визначено, що на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод № 37 Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
Місцеві правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві правила приймання є обов'язковими для всіх підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради. Водоканали встановлюють кожному конкретному підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України (п. п. 1.6. 1.7. Правил приймання стічних вод № 37).
При цьому Правила приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя затвердженні Рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 650 від 14.07.2004р. погоджені з місцевими органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України та введені в дію з 09.08.2004р. (далі по тексту - місцеві Правила приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя).
Відповідно до п. 1.2. місцевих Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя, останні є обов'язковими для Абонентів усіх видів власності, що відводять стічні води в систему каналізації м. Тернопіль.
Згідно п. п. 7.2. Правил приймання стічних вод України № 37 підприємства зобов'язані систематично (відповідно до місцевих Правил приймання) подавати до Водоканалу інформацію про об'єми та якісний склад стічних вод, які вони скидають до міської каналізації. Інформацію підписують керівник Підприємства та особа, відповідальна за водовідведення. Керівник Підприємства несе відповідальність за достовірність інформації.
Також, відповідно до п. п. 2.4. місцевих Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя, абоненти зобов'язані: - виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; - дотримуватись встановлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Абонента; сплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників; здійснювати регулярний лабораторний контроль за якістю, кількістю, режимом скиду стічних вод та на вимогу Водоканалу надавати відповідні звітні дані.
Пунктом 6.2. місцевих Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя (у редакції чинній на час їх прийняття) передбачено, що абоненти зобов'язані систематично (відповідно до цих Правил приймання) подавати до Водоканалу інформацію про об'єми та якісний склад стічних вод, які вони скидають до міської каналізації. Інформацію підписують керівник Абонента та особа, відповідальна за водовідведення. Керівник Абонента несе відповідальність за достовірність інформації.
18.06.2010р. рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 1030 внесено зміни та доповнення до Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя, затверджені рішенням виконавчого комітету міської ради від 14.07.2004р. № 650 доповнивши Правила пунктами 3.6.10 та 3.6.11. наступного змісту:
"3.6.10. Норматив плати за скид понаднормових забруднень у систему каналізації на 2010р. встановити в розмірі 1,72 грн. за 1 куб. метр стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин; 3.6.11. Водоканал, до моменту затвердження уповноваженим органом нового розміру нормативу плати, вправі застосовувати розмір нормативу плати, встановлений для Водоканалу на попередній рік (п. 1 рішення).
Пунктом 2 даного рішення пункт 6.2. Правил приймання викладено у наступній редакції "6.2. Абоненти зобов'язані систематично, не рідше одного разу на три місяці, подавати до Водоканалу письмову інформацію про об'єми та якісний склад стічних вод, які вони скидають до міської каналізації. Інформацію підписують керівник Абонента та особа, відповідальна за водовідведення. Керівник Абонента несе відповідальність за достовірність інформації.
Також доповнено пункт 3.10. Правил приймання пунктом 3.10.1. наступного змісту: "3.10.1. У випадку порушення Абонентом п 6.2. даних Правил стосовно неподання або несвоєчасного подання інформації щодо якісного складу стічної води, до такого Абонента Водоканал застосовує коефіцієнт кратності Кк=5 за весь період звітності".
Отже, як вбачається із змісту місцевих Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя ними визначено порядок надання Абонентами Водоканалу інформації про об'єми та якісний склад стічних вод, які вони скидають до міської каналізації. А також визначено певну відповідальність Абонента за неподання чи несвоєчасне подання Водоканалу інформації щодо якісного складу стічної води у вигляді нарахування йому коефіцієнта Кк=5.
Згідно п.п. 1.6. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення №190 Місцеві правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України.
Відповідно до ч.6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Згідно з ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Відповідно до рішень Тернопільської міської ради від 02.10.2009р.№5/29/57 та від 24.02.2011р.№6/6/10 міська рада вирішувала надати статус офіційного видання Тернопільської міської ради газеті "Тернопіль вечірній".
Рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради 18.06.2010р. № 1030 "Про внесення змін та доповнень до Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя, затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради від 14.07.2004р. № 650" було опубліковане 07.07.2010р. у офіційному виданні Тернопільської міської ради газеті "Тернопіль вечірній" № 28.
Відповідно вказані зміни до місцевих Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя є такими, що набрали чинності та вважаються доведеними до відома населення та суб'єктів господарської діяльності міста.
При цьому умовами укладеного між позивачем та відповідачем додаткового договору не передбачено обов'язку Водоканалу доводити до відома відповідача про усі зміни, які вносяться у нормативні акти зазначені у п. п. 1.3 Договору.
Щодо заперечення відповідача та посилань на лист Кооперативу "Сою" №178 від 14.11.2011р. направлений на адресу КП "Тернопільводоканал", останній використовує воду яка циркулює в замкненій системі охолодження, а тому перевищення допуску показників стічних вод не існує в природі; лист ДЗ "Тернопільська міська санітарно-епідеміологічна станція" №406/02-1 від 23.03.2012р., в якому вказано, що виробничі процеси в кооперативі "Союз" містять замкнутий цикл щодо використання води та Акт технічного обстеження водоканалізаційних мереж від 19.09.2012р. підписаний представником Водоканалу та Представником Споживача, про те, що на момент обстеження, представником КП "Тернопільводоканал", з'ясовано, що виробничі стоки з вищевказаного об'єкта в міську фекальну каналізацію не попадають (виробничих стоків немає), в каналізацію потрапляють лише побутові стоки з туалетів та уми вальків даного об'єкта,то суд має за необхідне відмітити, наступне.
Відповідно до п. 1.4 Правил приймання стічних вод України № 37 встановлено, що стічні води підприємства - усі види стічних вод, що утворилися внаслідок їхньої діяльності після використання води в усіх системах водопостачання (господарсько-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі та дощові води з території Підприємства (з урахуванням субабонентів).
При цьому як уже зазначалось судом згідно пункту 6.2. місцевих Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя відповідно до внесених у них змін Абоненти зобов'язані систематично, не рідше одного разу на три місяці, подавати до Водоканалу письмову інформацію про об'єми та якісний склад стічних вод, які вони скидають до міської каналізації. Інформацію підписують керівник Абонента та особа, відповідальна за водовідведення. Керівник Абонента несе відповідальність за достовірність інформації.
В свою чергу п. п. 3.10.1. місцевих Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя відповідно до внесених у них змін визначено, що у випадку порушення Абонентом п 6.2. даних Правил стосовно неподання або несвоєчасного подання інформації щодо якісного складу стічної води, до такого Абонента Водоканал застосовує коефіцієнт кратності Кк=5 за весь період звітності.
Враховуючи зазначене суд вважає, що місцевими Правилами приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя передбачено право Водоканалу застосувати за неподання чи несвоєчасне подання інформації щодо якісного складу стічної води коефіцієнт Кк=5 як певний вид відповідальності за неподання інформації.
У зв'язку з цим, позивачем - КП "Тернопільводоканал" нарахував відповідачу - Кооперативу "Союз" за період 2011р. до червня 2012р. плату за неподання інформації щодо якісного складу стічної води та вистави рахунок №3175/3 від 09.08.2013р.на загальну суму 9 229,65 грн., який підлягає до оплати упродовж 7-ми днів. Даний рахунок із супровідним листом №1874/13 від 09.08.2013р. було направлено на адресу відповідача
Згідно п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Статтею 175 Господарського кодексу України встановлено, в силу майново-господарських зобов'язань, що виникають між учасниками господарських відносин, одна сторона повинна вчинити дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку,
Враховуючи зазначене, суд вважає доведеним позивачем порушення відповідачем правил приймання стічних вод у міську каналізаційну встановлених чинним законодавством зокрема і місцевих Правил приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м. Тернополя в частині неподання ним інформації щодо якісного складу стічних вод.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно зі ст. 43 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.
Судовий збір покладається на відповідача, згідно приписів ст.ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 22, 32-34, 43, 44, 49, 69, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Кооперативу "Союз", м. Тернопіль, вул. Д.Нечая, 25, ідентифікаційний код 06957532 на користь Комунального підприємства "Тернопільводоканал", м. Тернопіль, вул. Танцорова, 7, ідентифікаційний код 03353845 - 9 229,65 грн. плати за неподання інформації щодо якісного складу стічної води, 1 720,50 грн. в повернення сплаченого судового збору. Видати наказ.
3.Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).
4. Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання, через місцевий господарський суд.
5.Повне рішення складене та підписане 18 листопада 2013 року.
Суддя М.Є. Півторак