"07" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/58373/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Бившевої Л.І.
Федорова М.О.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27.04.2011
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2011
у справі № 2а-639/11/16/0170
за позовом Приватного підприємства «Алка-трастстрой»
до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень- рішень
Приватне підприємство «Алка-трастстрой» (далі по тексту - позивач, ПП «Алка-трастстрой») звернулося до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим (далі по тексту - відповідач, ДПІ у м. Сімферополі АРК) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27.04.2011, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2011, позовні вимоги задоволено.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином.
В зв'язку з цим касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідачем проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 по 31.03.2010, за результатами якої складено акт від 26.08.2010 №1535/23-2/34897118.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 08.09.2010 № 0001062301/0, № 0001052301/0, якими позивачу донараховано податок на додану вартість на загальну суму 525074,00 грн. в тому числі 374920,00 грн. - основного платежу та 150154,00 грн. - штрафних (фінансових) санкцій, а також податок на прибуток на загальну сумі 440833,50 грн. в тому числі 293889,00 грн. - основного платежу, та 146944,50 - штрафних (фінансових) санкцій.
За результатами адміністративного оскарження, скарги позивача залишено без задоволення, а також прийнято податкові повідомлення-рішення: від 06.10.2010 №0001052301/1, яким позивачу донараховане податкове зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 440833,50 грн., в тому числі 293889,00 грн. - основного платежу та 146944,50 грн. - штрафних (фінансових) санкцій; від 06.10.2010 №0001062301/1, яким позивачу нараховане податкове зобов'язання по податку на прибуток у сумі 525074,00 грн., в тому числі 374920,00 грн. - основного платежу, 150154,00 грн. - штрафних (фінансових) санкцій; від 20.12.2010 №0001052301/2, яким позивачу донараховане податкове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 440833,50 грн., в тому числі 293889,00 грн. - основного платежу та 146944,50 грн. - штрафних (фінансових) санкцій; від 20.12.2010 №0001062301/1, яким нараховане податкове зобов'язання по податку на прибуток у сумі 525074,00 грн., в тому числі 374920,00 грн. - основного платежу, 150154,00 грн. - штрафних (фінансових) санкцій.
Перевіркою встановлено порушення позивачем підпункту 5.2.1 пункту 5.2, підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5 Закону України від 28.12.1994 №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі по тексту - Закон №334/94-ВР), підпунктів 7.4.1, 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону України від 03.04.1997 №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі по тексту - Закон №168/97-ВР) у зв'язку з неправомірним віднесенням до складу валових витрат та податкового кредиту з податку на додану вартість сум, сформованих за договором укладеним з ТОВ «Крим-Строй-Торг», ТОВ «Земспецпроект», ПП «Еліт Буд-2», ТОВ «Тріумф-Сервіс», ТОВ «Стройпромгаз», з підстав відсутності факту реального вчинення господарських операцій та, як наслідок, нікчемності вказаного правочину, а також порушення підпункту 4.3.25 пункту 4.3, підпункту 8.1.2 пункту 8.1 статті 8, підпункту 4.2.1 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІV від 22.05.2003, що призвело до нарахування податку з доходів фізичних осіб у сумі 290,74 грн.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Пунктом 5.1 статті 5 Закону № 334/94-ВР визначено, що валовими витратами виробництва та обігу є сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Згідно з підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону № 334/94-ВР до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.
Підпунктом 5.3.9 пункту 5.3 статті 5 Закону № 334/94-ВР передбачено, що не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Відповідно до пункту 1.7 статті 1 Закону № 168/97-ВР податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.
Згідно з підпунктом 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону № 168/97-ВР податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Підпунктом 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону № 168/97-ВР передбачено, що не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Згідно із статтею 1 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі по тексту - Закон №996-XIV) первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Таким чином, витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а також податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість мають бути фактично здійснені та підтверджені належним чином оформленими первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.
Поряд з цим, судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що фактичне виконання договорів підтверджується належним чином оформленими актами приймання виконаних підрядних робіт, платіжними документами щодо перерахування коштів, податковими накладними, виписаними на його адресу особами, які мали статус платника податку на додану вартість.
Дані документи свідчать про те, що вказані вище контрагенти позивача, діючи відповідно до умов укладених з ним договорів, надавали платнику податків в період часу, який перевірявся, послуги, виконували роботи, надавали будівельні матеріали саме для виконання ним умов договору генпідряду №1 від 28.12.2007.
Що стосується доводів податкового органу про нікчемність договорів, то відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідачем не надано документальних підтверджень відсутності фактичного виконання господарських операцій за спірними договорами, узгодженості дій позивача з контрагентами з метою незаконного отримання податкових вигод або його обізнаності з такими діями постачальників.
А тому, твердження відповідача про нікчемність договорів, укладених між позивачем та ТОВ «Крим-Строй-Торг», ТОВ «Земспецпроект», ПП «Еліт Буд-2», ТОВ «Тріумф-Сервіс», ТОВ «Стройпромгаз», є необґрунтованими належними засобами доказування припущеннями, оскільки, позиція податкового органу щодо суперечності спірної угоди інтересам держави не підкріплена належними доказами чи відповідними судовими рішеннями.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27.04.2011 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2011 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко
Судді(підпис)Л.І. Бившева
(підпис)М.О. Федоров