Ухвала від 07.11.2013 по справі К/9991/46554/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/46554/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Гаманка О.І.

суддів Білуги С.В.

Загороднього А.Ф.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 03 вересня 2010 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Миколаївського обласного військового комісаріату, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2009 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом до Миколаївського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій при проведенні позивачам розрахунку розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії з 01.01.2008 року. Також просили зобов'язати відповідача встановити розмір посадового окладу для нарахування пенсії з 01.01.2008 року ОСОБА_2 в розмірі 1474 грн. та ОСОБА_3 в розмірі 1377 грн.; зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат провести ОСОБА_2 розрахунок розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії з видів грошового забезпечення: посадового окладу 1474 грн., окладу за військове (спеціальне) звання 130 грн., надбавки за вислугу років 561,40 грн., надбавки за таємність 221,10 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 1082,7 грн., надбавки за кваліфікацію 162,14 грн. та премії 147,40 грн.; зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат провести ОСОБА_3 розрахунок розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії з видів грошового забезпечення: посадового окладу 1377 грн., окладу за військове (спеціальне) звання 130 грн., надбавки за вислугу років 527,45 грн., надбавки за таємність 206,55 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань 1017,23 грн. та премії 137,70 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачі посилаються на те, що відповідно до поданих ними 08.12.2008 року заяв, відповідачем не проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу»виходячи з посадового окладу командира військової частини 16613 та посадового окладу командира військової частини 29502.

Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 03 вересня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2011 року, позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Миколаївського обласного військового комісаріату при проведенні ОСОБА_2 і ОСОБА_3 розрахунку розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії з 01.01.2008 року.

Зобов'язано Миколаївський обласний військовий комісаріат провести ОСОБА_2 розрахунок розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії з 01.01.2008р. з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад 1474 грн., оклад за військове (спеціальне) звання 130 грн., надбавка за вислугу років 561,40 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 221,10 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 1082,7 грн., надбавка за кваліфікацію 162,14 грн., премія 147,40 грн.

Зобов'язано Миколаївський обласний військовий комісаріат провести ОСОБА_3 розрахунок розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії з 01.01.2008 року з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад 1377 грн., оклад за військове (спеціальне) звання 130 грн., надбавка за вислугу років 527,45 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 206,55 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 1017,23 грн., премія 137,70 грн.

В касаційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, посилаючись на неправильне застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати зазначенні судові рішення та ухвалити нове, яким відмовити позивачам у задоволенні позову.

Перевіривши доводи касаційних скарг, рішення судів першої та апеляційної інстанції щодо правильності застосування ними норм матеріального права, колегія суддів вважає, що касаційні скарги в частині позовних вимог ОСОБА_3 не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що згідно наданого Пенсійному фонду розрахунку, пенсію ОСОБА_3 обчислено з розрахунку 2765,75 грн. загального розміру грошового забезпечення (з яких: посадовий оклад - 1100 грн., оклад за військове звання - 130 грн., надбавка за вислугу років - 430,50 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 165 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 830,25 грн., премія - 110 грн.).

З 01.01.2008 позивачу здійснено перерахунок пенсії з урахуванням посадового окладу 1190,00 грн. у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007, тобто пенсія ОСОБА_3 збільшена.

ОСОБА_3 звернувся із заявою до Миколаївського обласного військового комісаріату про надання Головному управлінню Пенсійного фонду Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу командира військової частини 29502, згідно з наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377, однак йому було відмовлено.

Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку з зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» розмір посадового окладу з посади, яку обіймав позивач та який застосовується для військовослужбовців, які проходять службу, змінився, у зв'язку з чим з 01.09.2008 позивач просить її перерахувати.

Отже, зміна в сторону збільшення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, згідно Наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377, зумовлює право позивача на отримання збільшеного розміру пенсії внаслідок її обов'язкового перерахунку.

Право позивача на отримання пенсії у збільшеному розмірі, внаслідок її перерахунку за новими зміненими видами грошового забезпечення, визначається виключно на законодавчих (а не підзаконних) підставах, передбачених в статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», тому посилання відповідачів на постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 є незаконним.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року не встановлено розміру посадового окладу командира в/ч 29502, однак пунктом 8 Наказу МО № 707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу ЗСУ» встановлено, що посадові оклади заступників керівників органу військового управління, військової частини, установи, організації і заступників керівників структурних підрозділів, які не визначені КМУ та цим наказом, установлюються за штатом на 3 відсотки нижчими від посадових окладів відповідних військових керівників.

Пункт 3.1 Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ, затвердженого наказом Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001року, визначає, що посадові оклади особам офіцерського складу виплачуються за займаними посадами в розмірах, передбачених в штаті військової частини.

Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_3

Разом з тим, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про необхідність скасування судових рішень у справі в частині, що стосується позовних вимог ОСОБА_2 та закриття провадження у справі в цій частині, виходячи з наступного.

Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 14 лютого 2012 року відкрито касаційне провадження за скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 03 вересня 2010 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Миколаївського обласного військового комісаріату, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії також в частині позову ОСОБА_2

22 липня 2013 року на адресу суду від касатора надійшло клопотання про закриття провадження у справі в частині у зв'язку зі смертю позивача ОСОБА_2

Як вбачається з доданого до клопотання про закриття провадження у справі свідоцтва про смерть - 26 березня 2012 року ОСОБА_2 помер.

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.

Відповідно до частини 1 статті 228 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Колегія суддів приходить до висновку про наявність правових підстав для скасування судових рішень і закриття провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_2

Керуючись пунктом 5 статті 157, статтями 220, 222, 224, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області залишити без задоволення, а постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 03 вересня 2010 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Миколаївського обласного військового комісаріату, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог ОСОБА_3 - без змін.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про закриття в частині провадження у справі задовольнити.

Постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 03 вересня 2010 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Миколаївського обласного військового комісаріату, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог ОСОБА_2 скасувати і провадження в цій частині у справі закрити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий О.І. Гаманко

Судді С.В. Білуга

А.Ф. Загородній