"19" листопада 2013 р. м. Київ К/800/8997/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючий суддя:Вербицька О.В.
Судді: Маринчак Н.Є.
Муравйов О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження
касаційну скаргу Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2013 р.
у справі № 2а-776/10/1570
за позовом Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4
третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Гейм Центр»
за участю Прокуратури Одеської області
про застосування та стягнення фінансової санкції у вигляді штрафу,
Білгород-Дністровська об'єднана державна податкова інспекція (далі - позивач, Білгород-Дністровська ОДПІ) звернулась до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_4.) про застосування та стягнення фінансової санкції у вигляді штрафу.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2012 р. позов задоволено. Застосовано до ФОП ОСОБА_4 фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 5040000 грн. з конфіскацією грального обладнання. Стягнуто з ФОП ОСОБА_4 фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 5040000 грн. з конфіскацією грального обладнання.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2013 р. постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2012 р. скасовано. Прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі Білгород-Дністровська ОДПІ, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2013 р. та залишити в силі постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2012 р.
Відповідач письмових заперечень на касаційну скаргу позивача не надав.
Крім того, відповідно до заяви, поданої до Вищого адміністративного суду України 06.09.2013 р., Прокуратура Одеської області приєдналась до касаційної скарги Білгород-Дністровської ОДПІ.
З урахуванням неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, та які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.
Співробітниками відділу податкової міліції Білгород-Дністровської ОДПІ 29.07.2009 р. проведено оперативно-профілактичне відпрацювання щодо протидії незаконному гральному бізнесу в ігровому залі «Жокер», який розташований за адресою: міні-ринок «Перемога» по вул. Перемоги, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, діяльність якого здійснює ФОП ОСОБА_4 в приміщенні, що передано за договором оренди та надання послуг №34 від 01.02.2007 року, б/н від 01.01.2009 року між МПП «Перемога» та ФОП ОСОБА_4
Перевірку проведено в присутності охоронця ігрового залу «Жокер» ОСОБА_5 та понятих ОСОБА_6 та ОСОБА_7
За результатами перевірки законності здійснення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_4 складено протокол огляду місця події від 29.07.2009 р., яким зафіксовано, що в ігровому залі «Жокер» виявлено 11 гральних автоматів «Джокер», два з яких на момент проведення перевірки були у робочому стані, на них проводилась гра та ігровий автомат «Містер Твістер» з купюроприймачем та відсіком для отримання виграшу, які після огляду були вилучені у відповідача.
На підставі протоколу огляду місця події від 29.07.2009 р., працівниками ВПМ Білгород-Дністровської ОДПІ зроблено висновок, що відповідач в порушення Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» здійснював заборонений гральний бізнес.
Суд першої інстанції визнав обґрунтованими такі висновки податкового органу, з чим погоджується суд касаційної інстанції, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що між Філіалом №1 ТОВ «Гейм Центр» та ФОП ОСОБА_4 укладено договір оренди обладнання від 01.06.2009 р., згідно якого відповідачу передано в експлуатацію гральне обладнання у кількості 11 гральних автоматів на загальну суму 16500 грн. строком до 31.05.2010 р.
Також судом першої інстанції встановлено, що здійснення ФОП ОСОБА_4 грального бізнесу підтверджено поясненнями понятих та охоронця, в присутності яких проведено перевірку, фотознімками ігрового залу під час проведення гри та договором оренди обладнання від 01.06.2009 р., який діяв строком до 31.05.2010 р.
Крім того, Білгород-Дністровським МВ ГУМВС України в Одеській області проведено перевірку в порядку ст. 97 КПК України за матеріалами щодо вилучення ігрових автаматів у ФОП ОСОБА_4, за результатами якої відмовлено в порушенні кримінальної справи за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 203 КК України, оскільки ФОП ОСОБА_4 не надано пояснень по факту забороненої діяльності.
Разом з тим, як встановлено судом першої інстанції, постанову від 20.09.2009 р. про відмову у порушенні кримінальної справи скасовано органами прокуратури та направлено для проведення додаткової перевірки.
Законом України «Про заборону грального бізнесу в Україні» №1334-VI 15.05.2009 р., який набрав чинності 25.06.2009 р., запроваджено обмеження щодо здійснення грального бізнесу в Україні, виходячи з конституційних принципів пріоритету прав і свобод людини і громадянина, захисту моральності та здоров'я населення, заборони використання власності на шкоду людині і суспільству.
Статтею 2 Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» передбачено заборону в Україні грального бізнесу та участь в азартних іграх.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» до суб'єктів господарювання, які організовують і проводять на території України азартні ігри, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі вісім тисяч мінімальних заробітних плат з конфіскацією грального обладнання, а прибуток (дохід) від проведення такої азартної гри підлягає перерахуванню до Державного бюджету України.
Відповідно до п.п. 20.1.36 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатись у випадках, передбачених законом до суду щодо застосування санкцій, пов'язаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України.
Таким чином, саме за вищевказаних обставин справи, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, з яким погоджується колегія суддів касаційної інстанції, щодо обґрунтованості заявлених позивачем вимог.
За таких обставин, постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2013 р. підлягає скасуванню, а постанова Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2012 р. має бути залишена в силі, як така, що помилково скасована.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Касаційну скаргу Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби задовольнити.
2.Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2013 р. скасувати.
3.Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2012 р. залишити в силі.
4.Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.В. Вербицька
Судді Н.Є. Маринчак
О.В. Муравйов