"07" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/32836/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Білуги С.В.,
суддів Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Приватної фірми "МИС" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 28 липня 2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2012 року у справі за позовом Приватної фірми "МИС" до Управління промисловості та розвитку інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, -
встановила:
У червні 2011 року Приватної фірми "МИС" звернулась до суду з позовом до Управління промисловості та розвитку інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення про проведення від 24 червня 2011 конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 28 липня 2011 року в задоволенні позову Приватної фірми "МИС" відмовлено.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2012 року апеляційну скаргу Приватної фірми "МИС" залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Приватна фірма "МИС" подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 28 липня 2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2012 року скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225- 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Для врегулювання правовідносин з приводу призначення, підготовки та проведення конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування застосовуються положення Закону України "Про транспорт" від 10.11.1994 №232/94-ВР, Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III, Порядку конкурсу та Порядку паспорту.
Судами встановлено, що ПФ "Мис" є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Херсонської міської ради 20.05.1997. Відповідно до копії витягу є Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців одним із видів його діяльності за КВЕД зазначено "63.21.2 Функціонування інфраструктури автомобільного та міського транспорту", має відповідну ліцензію на надання послуг пасажирського перевезення автомобільним транспортом.
Законом України «Про автомобільний транспорт» визначено, що організація пасажирських перевезень на внутрішньообласних маршрутах покладається на Раду міністрів АРК чи обласні держадміністрації. До обов'язків організаторів перевезень включають, зокрема, затвердження паспортів маршрутів, організацію та проведення конкурсів на пасажирські перевезення та укладання відповідних договорів з перевізниками.
Відповідно до Положення про управління промисловості та розвитку інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації, затвердженої розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 04.06.2010р. №487, Управління промисловості та розвитку інфраструктури Херсонської обласної є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, на якого покладено, в тому числі, функції організатора перевезень відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт».
25 травня 2011 року Управління промисловості та розвитку інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації оголошено про проведення 24 червня 2011 року конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування. Вказане оголошення з умовами конкурсу надруковане у газеті «Наддніпрянська Правда» №40 від 25.05.2011. На конкурс було винесено 242 автобусних маршрутів, які проходять в 11 районах Херсонської області.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог Приватної фірми «Мис» суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що при прийнятті рішення про проведення 24.06.2011 конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом Управління діяло в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а позивачем не надано доказів порушення його прав.
Колегія суддів погоджується з таким висновками судів з огляду на наступне.
Відповідно до статті 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). При цьому, на конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.
Під паспортом маршруту розуміють документ, що містить схему маршруту, розклад руху, таблицю вартості проїзду, графіки режимів праці та відпочинку водіїв тощо. Паспорт автобусного маршруту регулярних перевезень оформляється на строк дії договору про організацію перевезень чи дозволу на перевезення пасажирів.
З копії угоди №77 вбачається, що 15.11.2007 між Управлінням промисловості та розвитку інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації та Приватною фірмою «Мис» укладено договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських та міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування терміном на три роки до проведення нового конкурсу на перевезення у 2010 році. Термін вказаної угоди пролонговано сторонами до проведення нового конкурсу на перевезення у 2011 році.
Виходячи з цього, термін дії паспортів маршрутів також був продовжений, а тому на момент оголошення конкурсу паспорти маршрутів були затвердженими та чинними. Крім того, оскільки термін закінчення зазначеної угоди визначено терміном проведення конкурсу, а конкурс вважається проведеним з моменту оголошення його переможця та укладення з ним договору на перевезення, до цього часу є чинним договір з попереднім перевізником та паспорт маршруту, на підставі якого він діяв.
Відповідно до статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» Управлінням промисловості та розвитку інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації встановлена умова перед перевізниками про забезпечення перевезення пільгових категорій громадян згідно із діючим законодавством, за угодою у управлінням праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації.
Відповідно до пункту 28 постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування»організатор публікує в офіційних друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс.
Судами встановлено, що оголошення про проведення 24.06.2011 конкурсу опубліковане в засобах масової інформації 25.05.2011.
Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Таким чином 30- денний строк розпочався 26.05.2011, а закінчився 24.06.2011, тобто у день проведення конкурсу, що свідчить про відсутність порушення відповідачем передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №1081 строку проведення конкурсу навіть на 1 календарний день.
Крім того, згідно копії заяв від Приватної фірми "Мис" на участь у Конкурсі, відповідно до змісту яких до них додано всі необхідні документи, подання яких визначено законодавством як обов'язкове для участі у конкурсі на перевезення пасажирів вказано, що заявник ознайомлений з умовами конкурсу, згоден взяти участь у конкурсі відповідно до умов, визначених організатором. Заяви датовані 08.06.2011, тобто 12-тим календарним днем після публікації оголошення. Таким чином, позивач допущений Управлінням для участі у конкурсі, при подачі документів у нього не виникало жодних питань та зауважень щодо правомірності конкурсної процедури, він є рівним у своїх правах та обов'язках стосовно інших перевізників, що на тих же підставах та за тими ж конкурсними умовами і строками беруть участь у Конкурсі.
Враховуючи вищенаведене, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що Управління промисловості та розвитку інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації, під час підготовки до проведення Конкурсу діяло у межах своєї компетенції з використанням своїх повноважень за метою, для якої вони йому надані. Будь-яких дискримінаційних чи інших протиправних дій, в тому числі у формі рішень про відмову у допущенні для участі у конкурсі, стосовно позивача ним не вчинено.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були доведені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ухвалила:
Касаційну скаргу Приватної фірми "МИС" залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 28 липня 2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2012 року у справі за позовом Приватної фірми "МИС" до Управління промисловості та розвитку інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Білуга
Судді О.І. Гаманко
А.Ф. Загородній