Справа № 520/7842/13-а
Провадження № 2-а/520/266/13
21.10.2013 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого - судді Калініченко Л.В.
при секретарі - Голобородової В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач - ОСОБА_1 звернулась до Київського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси в якому просить суд визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси врахувати при розрахунку їй пенсії “інші” види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок її пенсії з 14.06.2013року, з урахуванням інших видів виплат, згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату № 274 від 13.06.2013 року, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про держану службу”, на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що вона отримує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, на підставі Закону України “Про державну службу”.
Позивач зазначає, що 13.06.2013року Одеським обласним військовим комісаріатом їй було видано довідку № 274 про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії, відповідно до Закону України “Про державну службу”, яку вона 14.06.2013року, а також заяву про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України “Про державну службу”, з урахуванням інших виплат надала до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси для перерахунку їй пенсії, на підставі Закону України “Про державну службу”.
Однак, як вказує позивач, 17.06.2013року вона отримала рішення Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про відмову у перерахунку пенсії та неможливість застосування при обчисленні розміру пенсії інших виплат, у зв'язку з тим, що це не передбачено ст. 33 Закону України “Про державну службу”, у зв'язку з чим, позивач звернулася до суду із відповідним позовом.
Також, позивач зазначає, що довідки про складові заробітної плати раніше видавались на підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 №19-11 “Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про державну службу”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 за № 1161/15852, якою було встановлено складові заробітної плати, що враховуються при призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою №19-11 було визначено виключний перелік складових заробітної плати, на підставі яких здійснюється призначення (перерахунок) пенсій державних службовців.
Проте, цей перелік не містив інших виплат, які виплачуються державним службовцям згідно діючого законодавства, та на які нараховувались і з яких утримувались страхові внески до Пенсійного фонду України, наприклад: матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань, тощо.
Не включення даних виплат до заробітної плати під час призначення та перерахунку пенсії порушує принцип соціального страхування.
Саме тому, позивач вказує, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2010 року №2а-4753/09/2670 Постанова №19-11 визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складу заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність Постанову №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову від 14.02.2011 №5-1 “Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670”, за якою: визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 Постанови №19-11; форма довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, затверджену Постановою №19-11. Затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”.
Таким чином, ОСОБА_1 вважає, що відповідачем відмовлено їй в здійсненні розрахунку пенсії на підставі зазначеної довідки абсолютно безпідставно, так як відповідно до постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2010 року №2а-4753/09/2670 Постанова №19-11, яка затверджувала первісну форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили в частині не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
Крім того, позивач посилається на Закон України “Про оплату праці”, Закон України “Про державну службу”, Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
У судовому засіданні 21.10.2013року позивач та представник позивача заявлені вимоги підтримали у повному обсязі, просили суд їх задовольнити.
У судовому засіданні 21.10.2013року представник відповідача просив відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування наданих заперечень представник відповідача посилається на те, що порядок та умови призначення та перерахунок пенсій державним службовцям регулюється статтею 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, яка визначає та обумовлює, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Ст. 33 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723- XII обумовлює, що плата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з: посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ч. 5 ст. 37 Закону України „Про державну службу", визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Представник відповідача вказує, що Кабінет Міністрів України з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії прийняв постанову від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії"" та постановив: П. 1. Установити, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60, тобто, встановлюється право вибору того хто звертається за ії призначенням пенсії врахування виплат, що включаються в заробіток за останні 24 календарних місяці або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови. З цієї постанови визначено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як зазначає представник відповідача, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Відповідно до ст. 5 вищевказаного Закону, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Так, представник відповідача вказує, що посилання позивача у позовній заяві на Закон України “Про оплату праці” не має правового обґрунтування, так як він не відноситься до основ законодавства України, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення державних службовців, а згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також представник відповідача вважає, що ОСОБА_1 на момент звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» подала довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в якій відсутні інші виплати. 14.06.2013 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про перерахунок пенсії державного службовця та надала нову довідку складової заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 13.06.2013 року №274 в якій зазначені інші виплати.
Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що дії управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси є правомірними та цілком відповідають вимогам чинного законодавства.
Суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом у судовому засіданні, позивач - ОСОБА_1, 1957року народження, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком на підставі Закону України “Про державну службу”.
13.07.2013року Одеським обласним військовим комісаріатом було видано довідку №274 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України “Про державну службу”.
14.06.2013року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси з зазначеною довідкою та заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України “Про державну службу”, з урахуванням інших виплат.
17.06.2013року позивачка отримала рішення № 844845 від 14.06.2013 року Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 13.06.2013 р. №274. Інші виплати (матеріальна допомога та індексація) не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно Закону України “Про держану службу” і не враховуються при обчисленні цього виду пенсії, у зв'язку з чим, для проведення перерахунку її пенсії з урахуванням інших виплат немає законних підстав.
Викладені обставини зумовили звернення ОСОБА_1 до суду із відповідним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України “Про оплату праці” заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України “Про оплату праці” визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України “Про державну службу” від 16 грудня 1993року заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та сума індексації заробітної плати включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України “Про державну службу” та Закону України “Про оплату праці”, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та ст. 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 20 лютого 2012року та в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 18 травня 2012року.
Крім того, суд зазначає, що довідки про складові заробітної плати раніше видавались на підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 №19-11 “Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про державну службу”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 за № 1161/15852, якою було встановлено складові заробітної плати, що враховуються при призначенні (перерахунку) пенсії, однак не було включено інші виплати, які виплачуються державним службовцям згідно діючого законодавства, та на які нараховувались і з яких утримувались страхові внески до Пенсійного фонду України, наприклад: матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань, тощо.
Однак, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010року за №2а-4753/09/2670, постанову правління Пенсійного фонду України “Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” від 30 жовтня 2008року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством, зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову правління Пенсійного фонду України “Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” від 30 жовтня 2008року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Так, Правлінням Пенсійного фонду України 14.02.2011року було прийнято постанову №5-1 “Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670”, відповідно до якої, визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 N 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 за №1161/15852; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затверджену Постановою, та затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", що додається.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси врахувати при розрахунку їй пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок її пенсії з 14.06.2013року, з урахуванням інших видів виплат, згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату №274 від 13.06.2013року, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України “Про держану службу”, на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4-15, 18, 19, 79, 160 - 163, 185, 186 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси у перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням інших виплат, за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси за №844845 від 14.06.2013року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 розрахунок її пенсії з 14 червня 2013року, з урахуванням інших видів виплат, згідно з довідкою Одеського обласного військового комісаріату №274 від 13.06.2013року, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України “Про держану службу”, на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постанову може бути оскаржено шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Калініченко Л. В.