Ухвала від 29.10.2013 по справі 123/7304/13-а

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

Справа № 123/7304/13-а

29.10.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Курапової З.І.,

суддів Воробйової С.О. ,

Кобаля М.І.

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Київського районного суду м. Сімферополя (суддя Шофаренко Ю.Ф.) від 13.08.13 у справі № 123/7304/13-а

за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)

до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим (вул. Київська, буд. 125-б, Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95034)

про стягнення недоотриманої суми допомоги особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Київського районного суду м. Сімферополя АР Крим (суддя Шофаренко Ю.Ф.) від 13.08.13 у справі № 123/7304/13-а в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим про стягнення недоотриманої суми допомоги особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відмовлено.

Не погодившись з даним рішенням суду, ОСОБА_2 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського районного суду м. Сімферополя від 13.08.13 та прийняти нове рішення по справі.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального.

В судове засідання 29.10.2013 року сторони та їх представники не з'явилися. Про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Колегія суддів, відповідно до приписів ч.4 ст.196 КАС України, вважає за можливе апеляційний розгляд справи без участі не з'явившихся осіб, по наявним у матеріалах справи письмовим доказам.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Судова колегія, керуючись положеннями п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала за можливе перейти до письмового провадження по справі.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.

Позивач - ОСОБА_2 - 09.07.2013 року звернувся до Київського районного суду м. Сімферополя АР Крим з адміністративним позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо недоплати пенсії; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за період з лютого 2013 року до дати прийняття рішення, у відповідності до ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру основної пенсії, 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком; зобов'язати відповідача здійснити виплату заборгованості за вказаний період.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, на думку позивача, відмова Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим в здійсненні перерахунку пенсії призвела до звуження прав позивача.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим, як орган виконавчої влади, зобов'язаний виконувати постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, якими регулюється порядок та розміри соціальних виплат та допоміг, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є особою, постраждалою в результаті Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим висновком медико-соціальної експертною комісії позивачу встановлена 2 група інвалідності, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1, у зв'язку з чим отримує пенсію по інвалідності на підставі норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

15.05.2013 року ОСОБА_2 звернувся з заявою до органів Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим, в якій просив здійснити перерахунок пенсії виходячи з розміру нарахованої і виплаченої заробітної плати за період з 16.06.1986 року по 20.07.1986 року починаючи з листопада 2010 року по час звернення, а також надалі нараховувати пенсію з урахуванням вказаного перерахунку; провести службову перевірку і притягнути службових осіб до відповідальності, у встановленому законом порядку за недбале відношення до своїх функціональних обов'язків. (а.с. 13-17).

Листом Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим від 03.06.2013 року (вих.. № 195/3-08) позивачу було роз'яснено, що пенсія по інвалідності розрахована згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при загальному страховому стажі 47 років 1 місяць 25 днів, у тому числі робота за списком № 1 (ЧАЕС) 3 місяці 15 днів (70 % фактичного збитку), за період роботи з 16.06.1986 року по 30.06.1986 року за даними довідки, індивідуальний коефіцієнт середньої зароботної плати - 3,63128 із застосуванням показника середньої зароботної плати в середньому на одну застрахована особа в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка згідно із Законом враховується при ісчесленії пенсії за 2006 рік - 928,81 грн. Таким чином відповідач не встановив порушень норм чинного законодавства України. (а.с. 18-20).

Листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим від 31.05.2013 року (вих.. № 1119/3-11) ОСОБА_2 було роз'яснено, що відповідно з пунктом 4 розділу VII Прикінцеві положення Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010 року № 2857 - VI, яким визначено, що Кабінет Міністрів України повинен забезпечувати реалізацію встановлених законом України соціальних прав громадян, таким чином Кабінет Міністрів України визначає порядок і розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України, який узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2,3 статті 116 Констітутциі України, таким чином, розмір пенсії з 01.11.2011 обчислений і виплачується позивачу відповідно до законодавства України. (а.с. 22).

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від28.02.1991 року визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч. 3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, а саме особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до п. 7 ст. 54 зазначеного Закону вбачається, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» роз'яснено порядку застосування цього Закону, а саме роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до пункту 11 Порядку встановлено, що мінімальний розмір пенсії становить: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС II групи інвалідності - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з п. 12 Порядку, у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 285 відсотків, II групи - 255 відсотків, III групи - 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.

Відповідно до пункту 13 Порядку вбачається, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС інвалідам II групи - 40 відсотків.

Судовою колегією встановлено, що ОСОБА_2 нарахован пенсія по інвалідності 2 групи з 01.06.2013 року в розмірі 2718,51 грн., в тому числі 2360,54 гр. - основний розмір пенсіх та 357, 60 грн. щомісячної додаткової пенсії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам 2 групи на підставі ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .

Розмір пенсії по інвалідності обчислений позивачу за роботу в зоні відчуження за неповний календарний місяць з 16.06.1986 року по 30.06.1986 року

Відповідно до пп. 4 п. 3 Порядку, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження.

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний Фонд України, затверджений Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України (далі - Міністр).

Відповідно до п. 2 Положення про Пенсійний Фонд України, Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України (далі - Міністерство), іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

З урахуванням викладеного, судова колегія встановила, що Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим апеляційна скарга ОСОБА_2 на постанову Київського районного суду м. Сімферополя від 13.08.13 у справі № 123/7304/13-а підлягає залишенню без задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Київського районного суду м. Сімферополя від 13.08.13 у справі № 123/7304/13-а - залишити без задоволення

Постанову Київського районного суду м. Сімферополя від 13.08.13 у справі № 123/7304/13-а - залишити без змін

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис З.І.Курапова

Судді підпис С.О. Воробйова

підпис М.І. Кобаль

З оригіналом згідно

Головуючий суддя З.І.Курапова