Копія
Ухвала
Іменем України
Справа № 107/2126/13-а
22.10.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Курапової З.І.,
суддів Воробйової С.О. ,
Кобаля М.І.
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Керченського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Собєщанська Н.В.) від 13.05.13 у справі № 107/2126/13-а
за позовом ОСОБА_4 (АДРЕСА_2)
до Виконавчого комітету Керченської міської ради (вул. Кірова, буд. 17, Керч, Автономна Республіка Крим,98300)
треті особи:
ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) Відділ опіки та піклування Керченської міської ради (вул. Кірова, буд.5, Керч, Автономна Республіка Крим,98300)
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції АРК (вул. Кірова, буд.5,Керч,Автономна Республіка Крим,98300)
Відділ реєстрації актів про народження Сімферопольського міського управління юстиції в АР Крим (Шмідта, буд.7,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95017)
про скасування рішення виконкому № 517 від 02.06.2008 року,
Постановою Керченського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Собєщанська Н.В.) від 13.05.13 у справі № 107/2126/13-а адміністративний позов ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Керченської міської ради, треті особи ОСОБА_2, Відділ опіки та піклування Керченської міської ради, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції АРК,Відділ реєстрації актів про народження Сімферопольського міського управління юстиції в АР Крим про скасування рішення виконкому № 517 від 02.06.2008 року, задоволено.
Не погодившись з даним рішенням суду, ОСОБА_2 звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 13.05.13 та прийняти нове рішення по справі.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В судове засідання 22.10.2013 року сторони та їх представники не з'явилися. Про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Колегія суддів, відповідно до приписів ч.4 ст.196 КАС України, вважає за можливе апеляційний розгляд справи без участі не з'явившихся осіб, по наявним у матеріалах справи письмовим доказам.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Судова колегія, керуючись положеннями п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала за можливе перейти до письмового провадження по справі.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач - ОСОБА_4 - 06.03.2013 року звернувся до Керченського міського суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача Виконавчого комітету Керченської міської ради, треті особи ОСОБА_2, Відділ опіки та піклування Керченської міської ради, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції АРК,Відділ реєстрації актів про народження Сімферопольського міського управління юстиції в АР Крим, в якому просить скасувати рішення відповідача № 517 від 02.06.2008 року про зміну прізвища малолітньому ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, на прізвище матері - ОСОБА_6.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що оскаржуване рішення прийнято всупереч вимогам чинного законодавства та на підставі судового рішення, яке було скасовано судом апеляційної інстанції.
Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходи з того, що оскаржуване рішення виконавчого комітету Керченської міської ради № 517 від 02.06.2008 року про заміну прізвища малолітнього ОСОБА_6 на ОСОБА_6, суперечить вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування».
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що заочним рішенням Керченського міського суду Автономної республіки Крим від 05.11.2007 року по справі № 2-3617/2007 позбавлено ОСОБА_4 батьківських прав щодо його сина, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с. 5).
На підставі вказаного рішення Керченського міського суду Автономної республіки Крим від 05.11.2007 року, виконавчим комітетом Керченської міської ради 02.06.2008 року було прийнято рішення № 517 про зміну прізвища малолітньому, відповідного якого ОСОБА_7 дозволено змінити прізвище малолітньому ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, на прізвище матері ОСОБА_6 та зобов'язано відділ реєстрації актів цивільного стану Керченського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим здійснити оформлення зміни прізвища у встановленому законному порядку. (а.с. 4).
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_4, не погодившись з заочним рішенням Керченського міського суду Автономної республіки Крим від 05.11.2007 року по справі № 2-3617/2007, звернувся з апеляційною скаргою до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим.
Рішенням Апеляційного суду АР Крим від 24.06.2008 року по справі № 22-4-930-Ф/08, яке набрало законної сили, апеляційну скаргу ОСОБА_4 задоволено частково. Заочне рішення Керченського міського суду АР Крим від 05.11.2007 року скасовано. Ухвалено нове рішення, яким у позові ОСОБА_7 до ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав, та у зустрічному позові ОСОБА_4 до ОСОБА_7 про визначення способу участі у вихованні дитини - відмовлено.
Також, судовою колегією встановлено, що у липні 2012 року ОСОБА_2 звернулась з адміністративним позовом до ОСОБА_4 щодо позбавлення відповідача батьківських прав.
Рішенням Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 07.11.2012 року по справі № 108/6600/12 (провадження 2/108/1800/12) у задоволенні позову ОСОБА_2 було відмовлено. (а.с. 8-9).
Ухвалою Апеляційного суду Автономної республіки Крим від 30.01.2013 року по справі 22-ц/191/77/12, яка набрала законної сили 30.01.2013 року, апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилено. Рішення Керченського міського суду АР Крим від 07.11.2012 року залишено без змін.
Закон України «Про місцеве самоврядування» № 280/97-ВР від 21.05.1997 року відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 4 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено основні принципи місцевого самоврядування, а саме місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 1 ст. 10 вказаного Закону, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з п. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що
виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п. 3 ст. 148 Сімейного кодексу України, у разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років.
Пунктом 5 ст. 148 Сімейного кодексу України, встановлено, що у разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов'язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.
Судовою колегією встановлено, що рішення Виконавчого комітету Керченської міської ради № 517 від 02.06.2008 року про зміну прізвища малолітньому ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, на прізвище матері - ОСОБА_6, було прийнято на підставі заяви ОСОБА_2 та на підставі заочного рішення Керченського міського суду Автономної республіки Крим від 05.11.2007 року по справі № 2-3617/2007, яке не набрало законної сили та було скасовано рішенням Апеляційного суду АР Крим від 24.06.2008 року по справі № 22-4-930-Ф/08, тобто дії відповідача призвели до звуження прав ОСОБА_4, що прямо суперечить нормам чинного законодавства.
Таким чином, судова колегія встановила, що рішення Виконавчого комітету Керченської міської ради № 517 від 02.06.2008 року про зміну прізвища малолітньому ОСОБА_6 є протиправним, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції.
Судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно та об'єктивно досліджені обставини справи та прийнято правильне рішення про задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 13.05.13 у справі № 107/2126/13-а - залишити без задоволення
Постанову Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 13.05.13 у справі № 107/2126/13-а - залишити без змін
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис З.І.Курапова
Судді підпис С.О. Воробйова
підпис М.І. Кобаль
З оригіналом згідно
Головуючий суддя З.І.Курапова