КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МАКІЇВКИ
Провадження № 2-а/268/68/13 Справа № 268/3065/13-а
05 листопада 2013 року м. Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі:
головуюча суддя Запорожець Т.А.
при секретарі Чернишовій Н.Е.
з участю
представника відповідача Макуріної О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду в місті Макіївка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області про визнання дій неправомірними та покладання зобов'язання здійснити розрахунок розміру пенсії з урахуванням передбачених чинним законодавством інших виплат,
13 серпня 2013 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки в Донецькій області (далі - управління ПФУ в Кіровському районі м. Макіївки) про визнання дій неправомірними та покладання на відповідача зобов'язання здійснити розрахунок розміру пенсії з урахуванням передбачених чинним законодавством інших виплат, сплатити недоотриману суму пенсії, мотивуючи свої вимоги порушенням службовими особами відповідача гарантованого Конституцією України її законного права на гідне пенсійне забезпечення.
У судове засідання ОСОБА_2, належним чином сповіщена про час та місце судового розгляду справи, не з*явилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, в якій відзначила, що позовні вимоги підтримую в повному обсязі, просить їх задовольнити.
З позовної заяви ОСОБА_2 вбачається, що вона знаходиться на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком. Пенсія відповідачем їй призначена у відповідності до закону «Про державну службу».
Під час розрахунку її пенсії управлінням ПФУ в Кіровському районі м. Макіївки до заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, безпідставно не були включені інші фактично отримані доходи за період, як складові заробітної плати державного службовця, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, що призвело до безпідставного заниження розміру призначеної їй пенсії.
02 серпня 2013 року вона звернулась до районного управління із заявою про перерахунок пенсії з дати її призначення, додавши розшифровку видів інших виплат, які увійшли до довідки про її заробітну плату від 02 серпня 2013 року, однак у перерахунку пенсії їй було безпідставно відмовлено.
Рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії вважає неправомірним, оскільки такі дії суперечать чинному спеціальному законодавству: положенням статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у відповідності до яких матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, на які в установленому порядку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, є складовими заробітної плати та повинні включатися до заробітку для обчислення пенсії державному службовцю.
Враховуючи викладене, посилаючись на те, що до спірних правовідносин відповідачем не застосовані спеціальні нормативно-правові акти, позивач просить суд визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецькій області включити до її заробітної плати для призначення пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати; зобов'язати відповідача з урахуванням зазначених складових заробітної плати та їх розміру здійснити перерахунок пенсії з часу звернення із заявою про перерахунок пенсії та виплатити їй суму донарахованої та фактично недоотриманої нею пенсії, починаючи з 01 серпня 2013 року.
Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецькій області позовні вимоги ОСОБА_2 не визнало, пославшись на їх безпідставність.
У судовому засіданні представник відповідача - юрисконсульт Макуріна О.С., заперечуючи проти позову пояснила, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в районному управленні ПФУ та отримує пенсію згідно нормам Закону України «Про державну службу». Макіївською ОДПІ позивачу видана довідка від 02 серпня 2013 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, в якій зазначені нараховані та отримані ОСОБА_2 суми: індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення. Пенсія державним службовцям у відповідності до статті 37 цього закону призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Зазначені виплати обґрунтовано не були враховані службовими особами управління ПФУ в Кіровському районі м. Макіївки при призначенні пенсії ОСОБА_2, оскільки вони не передбачені як складові заробітної плати для нарахування пенсії державним службовцям згідно статті 33 закону «Про державну службу» та не відносяться до інших надбавок, які визначені у постанові Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівниками апарату органів виконавчої влади, органів прокуратур, судів та інших органів»
Представник відповідача наголошує, що розрахунок розміру пенсії позивачу здійснено у відповідності до вимог чинного пенсійного законодавства, яке регулює призначення пенсії державним службовцям, рішення прийнято в установленому законом порядку. Таким чином, діями посадових осіб районного управління пенсійного фонду не порушені законні права та інтереси ОСОБА_2, тому в задоволені позову просить відмовити.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши надані докази та вивчивши матеріали справи, суд в межах заявлених позовних вимог (стаття 11 КАС України) установив наступне.
Наявними в матеріалах справи документальними доказами підтверджено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку УПФУ в Кіровському районі м. Макіївки в якості отримувача пенсії за віком. Пенсія призначена у відповідності до Закону України «Про державну службу».
02 серпня 2013 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її пенсії відповідно до положень чинного законодавства з урахуванням вказаних у довідці Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради від 02 серпня 2013 року сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Рішенням УПФУ в Кіровському районі м. Макіївки № 1562/05 від 08 серпня 2013 року позивачу в перерахунку пенсії за її заявою відмовлено.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 2723-ХІІ) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної лати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною другою статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Види надбавок, які враховуються при призначенні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу», встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До них відносяться надбавки: за високі досягнення у праці, за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», доплата за науковий ступень.
Заробітна плата, як зазначено в частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Статтею 2 цього Закону та Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати, у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ХІІ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на держане соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на наведене суд визнає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати у відповідності до наведених нормативно-правових актів є складовою заробітної плати. На їх суми нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до органу пенсійного фонду довідці форми 5-1.
За змістом наведених норм випливає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Системний аналіз положень наведених нормативно-правових актів дає підстави для висновку, що в даних спірних правовідносинах перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії: стаття 41 закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 закону «Про пенсійне забезпечення», тому матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала, у тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, тому дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецькій області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку розміру пенсії не відповідають вимогам закону, а права позивача підлягають судовому захисту.
З урахуванням вимог частини 2 статті 11 КАС України суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення відповідача № 1562/05 від 08 серпня 2013 року.
Позивач не вимагає компенсації за понесені судові витрати, пов'язані із зверненням до суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 6, 9, 17, 71, 88, 158-160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області про перерахунок та виплату недоотриманого розміру пенсії задовольнити повністю.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області щодо невключення у заробіток ОСОБА_2 для перерахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати неправомірною.
Рішення управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки № 1562/05 від 08 серпня 2013 року про відмову в перерахунку пенсії скасувати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області здійснити за заявою від 02 серпня 2013 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 з включенням у заробіток за визначений період сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати та виплатити недоплачену пенсію з урахуванням фактично отриманих нею сум.
Апеляційна скарга на постанову суду подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Т.А. Запорожець