Постанова від 28.10.2013 по справі 1-1555/11

Справа № 1-1555/11

Провадження №1/761/163/2013

ПОСТАНОВА

іменем України

28 жовтня 2013 року Шевченківський районний суд м. Києва

в складі: головуючого - судді Антонюк М.С.

при секретарі Зайчук О.В.

з участю прокурора Клюшніченка Д.Ю.

захисника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві кримінальну справу по обвинуваченню

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, росіянки, уродженки с. Єршопаєво Орловського району Орловської області Російської Федерації, з вищою освітою, заміжньої, непрацюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимої,

у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст. 210, ч.1 ст. 366 КК України

ВСТАНОВИВ:

Органом досудового слідства ОСОБА_2 обвинувачується у тому, що перебуваючи на посаді начальника Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), вчинила у серпні 2009 року використання бюджетних коштів усупереч їх цільовому призначенню, в особливо великих розмірах, а також службове підроблення, за наступних обставин.

Так, розпорядженням Київського міського голови № 291/478 від 25.09.2006 р. ОСОБА_2 призначено на посаду начальника Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Згідно частини 1 статті 11 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» керівники управлінь місцевих державних адміністрацій очолюють відповідні підрозділи і несуть персональну відповідальність перед головами відповідних державних адміністрацій за виконання покладених на ці підрозділи завдань.

Відповідно до частини 3 статті 9 Положення про Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації 24.06.2003 р. за № 1114, начальник Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису доходів і видатків на утримання управління.

Згідно пунктів 2.1, 2.2, 2.7 Посадової інструкції начальника Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженої заступником голови Київської міської державної адміністрації 02.11.2007 р., до завдань та обов'язків начальника вказаного Головного управління відноситься: керівництво діяльністю управління, забезпечення покладених на управління завдань, керівництво розробкою балансових розрахунків.

Згідно пункту 3 частини 2 статті 22 Бюджетного кодексу України, прийнятого Верховною Радою України 21.06.2001 р. № 2542-III, головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, передбаченими місцевими бюджетами, є керівники головних управлінь місцевих державних адміністрацій.

Отже, ОСОБА_2, виходячи з обсягу наявних прав і обов'язків, обіймала посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являлась службовою особою.

Проте, ОСОБА_2 будучи службовою особою вчинила у серпні 2009 року використання бюджетних коштів усупереч їх цільовому призначенню, в особливо великих розмірах, а також службове підроблення, за наступних обставин.

Так, згідно абзацу 1 пункту 38 рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2009 рік», прийнятого 06.03.2009 року за № 124/1179, із змінами, внесеними рішенням Київської міської ради від 19.03.2009 р. № 133/1189, 50 відсотків суми надходжень від оренди нерухомого та іншого індивідуально визначеного майна комунальної власності територіальної громади міста Києва зараховуються до загального фонду місцевого бюджету міста Києва, крім лікувально-профілактичних закладів комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Відповідно до пункту 6 рішення Київської міської ради «Про ефективне використання приміщень лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста Києва», прийнятого 25.12.2008 р. за № 1045/1045, яке діяло станом на 07.08.2009 р., Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано дозвіл на відкриття окремого рахунку для перерахування лікувально-профілактичними закладами 50 відсотків від доходів, отриманих від здачі в оренду майна, та на самостійне спрямування цих коштів для вирішення непередбачених ситуацій, що не мають постійного характеру (руйнування покрівель, порив теплотрас, поломка ліфтів тощо).

З аналізу даного рішення вбачається, що ним чітко визначено, що кошти, отримані Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від лікувально-профілактичних закладів у розмірі 50 відсотків доходів від здачі ними в оренду майна, повинні спрямовуватись на вирішення непередбачених ситуацій, що не мають постійного характеру.

За таких обставин придбання медичного устаткування не підпадає під дію пункту 6 рішення Київської міської ради «Про ефективне використання приміщень лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста Києва» № 1045/1045 від 25.12.2008 р.

Відповідно до частини 1 статті 119 Бюджетного кодексу України нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням.

3 березня 2009 року Головним управлінням Державного казначейства України у м. Києві був відкритий спеціальний реєстраційний рахунок № 35421057001573 Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для зарахування 50 відсотків від доходів, отриманих Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від підпорядкованих йому лікувально-профілактичних закладів м. Києва від здачі ними в оренду майна. Даний спеціальний реєстраційний рахунок згідно абзацу 3 пункту 2.2.2 статті 2 та пункту 3.2 статті 3 Порядку відкриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства України, затвердженого Наказом Державного казначейства України 02.12.2002 р. за № 221, віднесено до спеціального фонду Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

На початку серпня 2009 року, ОСОБА_2, достовірно знаючи про заборгованість Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в розмірі 4 595 000,20 грн. перед ТОВ «Френчі-Україна» за поставлене згідно договору постачання № 65 від 07.10.2008 р. та видаткової накладної № Фре-002633 від 26.12.2008 р. медичне устаткування, усвідомлюючи, що згідно пункту 6 рішення Київської міської ради «Про ефективне використання приміщень лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста Києва» № 1045/1045 від 25.12.2008 р., яке діяло станом на 07.08.2009 р., Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано дозвіл на самостійне спрямування коштів, отриманих від здачі в оренду майна лікувально-профілактичними закладами, для вирішення непередбачених ситуацій, що не мають постійного характеру (руйнування покрівель, порив теплотрас, поломка ліфтів тощо), а не на придбання медичного устаткування, умисно, з метою внесення до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей, складання і видачі завідомо неправдивого документу та створення передумов для реалізації свого злочинного наміру щодо використання бюджетних коштів спеціального фонду вказаного Головного управління усупереч їх цільовому призначенню, а саме з метою зміни бюджетних призначень, в порушення вимог зазначеного рішення Київської міської ради, надала вказівку невстановленим досудовим слідством підлеглим співробітникам, які не були обізнаними щодо її злочинних намірів, підготувати довідку про зміни до річного розпису бюджету (кошторису) Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на 2009 рік № 1(1002) від 05.08.2009 р., до якої внести завідомо неправдиві відомості щодо підстави внесення змін до річного розпису бюджету (кошторису) вказаного Головного управління.

Надалі, невстановлені досудовим слідством співробітники Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за невстановлених досудовим слідством обставин, не будучи обізнаними щодо злочинних намірів ОСОБА_2, підготували довідку про нібито зміни до річного розпису бюджету (кошторису) Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на 2009 рік № 1(1002), в якій підставою для внесення змін зазначили рішення Київської міської ради «Про ефективне використання приміщень лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста Києва» №1045/1045 від 25.12.2008 р., тобто до якої було включено завідомо неправдиві відомості.

Після цього, невстановлені досудовим слідством співробітники Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за невстановлених досудовим слідством обставин, не будучи обізнаними щодо злочинних намірів ОСОБА_2, передали вищевказану довідку начальнику Управління економіки Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_3

В подальшому, ОСОБА_2, перебуваючи у своєму службовому кабінеті, розташованому в приміщенні Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), за адресою: місто Київ, вулиця Прорізна, будинок 19, діючи умисно, ввела в оману щодо свого злочинного наміру ОСОБА_3

Так, ОСОБА_2 повідомила ОСОБА_3 про нібито внесення змін у рішення Київської міської ради № 1045/1045 від 25.12.2008 р., згідно яких передбачено використання коштів, отриманих Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від лікувально-профілактичних закладів комунальної власності м. Києва у розмірі 50 відсотків доходів від здачі ними в оренду майна, не тільки для вирішення непередбачених ситуацій, що не мають постійного характеру (руйнування покрівель, порив теплотрас, поломка ліфтів тощо), а й на інші цілі.

При цьому, ОСОБА_2, з метою внесення до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей, складання і видачі завідомо неправдивого документу та створення передумов для реалізації свого злочинного наміру щодо використання бюджетних коштів спеціального фонду вказаного Головного управління усупереч їх цільовому призначенню, а саме з метою зміни бюджетних призначень, схилила ОСОБА_3 до підписання довідки про нібито зміни до річного розпису бюджету (кошторису) Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на 2009 рік № 1(1002) від 05.08.2009 р., у якій містилися завідомо неправдиві відомості щодо підстави внесення змін до річного розпису бюджету (кошторису) вказаного Головного управління.

В свою чергу, ОСОБА_3, будучи введеною в оману ОСОБА_2, підписала означену довідку про нібито зміни до річного розпису бюджету (кошторису) Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на 2009 рік № 1(1002) від 05.08.2009 р.

Після чого, ОСОБА_2, перебуваючи в одному із службових кабінетів Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, 19, реалізовуючи свій злочинний умисел щодо внесення до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей, складання і видачі завідомо неправдивого документу та створення передумов для реалізації свого злочинного наміру щодо використання бюджетних коштів спеціального фонду вказаного Головного управління усупереч їх цільовому призначенню, а саме з метою зміни бюджетних призначень, в порушення пункту 6 рішення Київської міської ради № 1045/1045 від 25.12.2008 р., яке діяло на той момент, підписала вищевказану довідку про нібито зміни до річного розпису бюджету (кошторису) Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на 2009 рік № 1(1002) від 05.08.2009 р., до якої було внесено завідомо неправдиві відомості.

Внаслідок цього, у результаті умисних дій ОСОБА_2 щодо внесення до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей, складання і видачі завідомо неправдивого документу та створення передумов для реалізації свого злочинного наміру щодо використання бюджетних коштів спеціального фонду вказаного Головного управління усупереч їх цільовому призначенню, в порушення вимог пункту 6 рішення Київської міської ради № 1045/1045 від 25.12.2008 р., довідкою про нібито зміни до річного розпису бюджету (кошторису) Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на 2009 рік № 1(1002) від 05.08.2009 р., по коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів № 081002 «Інші заходи по охороні здоров'я», коду економічної класифікації видатків бюджету № 2110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового використання», були затверджені видатки в сумі 4 595 001 грн. за рахунок надходжень коштів із спеціального фонду бюджету Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а саме за рахунок плати за оренду майна.

У результаті умисних дій ОСОБА_2 довідкою про нібито зміни до річного розпису бюджету (кошторису) Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на 2009 рік № 1(1002) від 05.08.2009 р., до якої було включено завідомо неправдиві відомості щодо підстави внесення змін до річного розпису бюджету (кошторису) вказаного Головного управління, в порушення вимог рішення Київської міської ради «Про ефективне використання приміщень лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста Києва» № 1045/1045 від 25.12.2008 р., яке діяло на той момент, і яке було вказано підставою для внесення означених змін, затверджені бюджетні призначення в сумі 4 595 001 грн. на придбання обладнання і предметів довгострокового використання.

В подальшому, 7 серпня 2008 року ОСОБА_2, перебуваючи у своєму службовому кабінеті, розташованому в приміщенні Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, 19, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел щодо використання бюджетних коштів усупереч їх цільовому призначенню, до внесення змін у рішення Київської міської ради № 1045/1045 від 25.12.2008 р. «Про ефективне використання приміщень лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста Києва», тобто без законних підстав, умисно, з метою доведення до кінця свого злочинного умислу, спрямованого на використання бюджетних коштів спеціального фонду Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) усупереч їх цільовому призначенню, ввівши в оману щодо свого злочинного наміру заступника начальника Управління бухгалтерського обліку та звітності - заступника головного бухгалтера Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_4, шляхом повідомлення їй про нібито внесення змін у рішення Київської міської ради № 1045/1045 від 25.12.2008 р., схилила останню до підготування та підписання реєстру зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, реєстру фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, реєстру платіжних доручень розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, а також платіжного доручення на проведення оплати по заборгованості перед ТОВ «Френчі-Україна», у розмірі 4 595 000, 20 грн. за рахунок коштів спеціального фонду Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а саме за рахунок коштів, отриманих вказаним Головним управлінням від лікувально-профілактичних закладів комунальної власності м. Києва у розмірі 50 відсотків доходів від здачі ними в оренду майна.

Цього ж дня, ОСОБА_4, будучи введеною в оману ОСОБА_2 щодо злочинного умислу останньої, доручила головному спеціалісту Управління бухгалтерського обліку та звітності Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_5 підготувати платіжне доручення № 4064 від 07.08.2009 р., реєстр платіжних доручень розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р., реєстр зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р. № 1 та реєстр фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р. № 1.

В свою чергу ОСОБА_5, не будучи обізнаною щодо злочинних намірів ОСОБА_2, підготувала та передала ОСОБА_4 платіжне доручення № 4064 від 07.08.2009 р., реєстр платіжних доручень розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р., реєстр зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р. № 1 та реєстр фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р. № 1.

Надалі, 7 серпня 2009 року ОСОБА_2, реалізовуючи свій злочинний умисел щодо використання бюджетних коштів усупереч їх цільовому призначенню, в одному з службових приміщень Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, 19, особисто підписала платіжне доручення № 4064 від 07.08.2009 р. та реєстр платіжних доручень розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р.

7 серпня 2009 року довідку про нібито зміни до річного розпису бюджету (кошторису) Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1 (1002) від 05.08.2009 р., до якої внесено завідомо неправдиві відомості, разом із платіжним дорученням № 4064 від 07.08.2009 р., реєстром платіжних доручень розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р., реєстром зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р. № 1 та реєстром фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р. № 1, подано до Головного управління державного казначейства України в м. Києві де вказані документи були зареєстровані.

Того ж дня, у результаті вказаних вище умисних злочинних дій ОСОБА_2, спрямованих на внесення до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей, складання і видачі завідомо неправдивого документу та використання бюджетних коштів спеціального фонду Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) усупереч їх цільовому призначенню, Головним управлінням державного казначейства України в м. Києві на підставі платіжного доручення № 4064 від 07.08.2009 р. перераховано бюджетні кошти спеціального фонду означеного Головного управління, отримані від лікувально-профілактичних закладів комунальної власності м. Києва від здачі ними в оренду майна, в розмірі 4 595 000, 20 грн., які згідно рішення Київської міської ради № 1045/1045 від 25.12.2008 р. дозволялось використовувати для вирішення непередбачених ситуацій, що не мають постійного характеру, на рахунок ТОВ «Френчі-Україна», з призначенням платежу: «КФК 081002 КЕКВ 2110 плата за фактично отримане устаткування згідно договору № 65 від 07.10.2008 р. та накладної № Фре-002633 від 26.12.2008 р.».

Згідно висновку експерта Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України № 480/1 від 22.11.2010 р. підпис в графі «Начальник Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення (КМДА)» довідки про зміни до річного розпису бюджету (кошторису) Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на 2009 рік № 1(1002) від 05.08.2009 р., а також в графі «Підпис» платіжного доручення № 4064 від 07.08.2009 р. та в графі «Керівник» реєстру платіжних доручень розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р. виконано ОСОБА_2

Згідно висновку судово-економічної експертизи Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України № 9883/10-19 від 22.11.2010 р. використання коштів спеціального фонду Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у 2009 році усупереч їх цільовому призначенню документально та нормативно підтверджується на суму 4 595 000, 20 грн., що у три тисячі і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян і є особливо великим розміром.

Таким чином ОСОБА_2 обвинувачується в тому, що будучи службовою особою, своїми умисними діями вчинила використання бюджетних коштів усупереч їх цільовому призначенню, в особливо великих розмірах, а також у службовому підробленні, а саме внесенні до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей, складанні і видачі завідомо неправдивого документу, тобто у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст.210, ч.1 ст. 366 КК України.

Підсудна ОСОБА_2 свою вину у вчиненні вказаних злочинів не визнала та пояснила, що 07.10.2008 р. між Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та ТОВ «Френчі-Україна» було укладено договір постачання № 65 устаткування медичного, хірургічного та ортопедичного, згідно якого ТОВ «Френчі-Україна» брало на себе зобов'язання щодо поставки медичного устаткування згідно специфікації, а Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) - оплатити поставлене устаткування у сумі 4 595 000, 20 грн. Після фактичного отримання визначеного у договорі медичного устаткування згідно видаткової накладної №Фре-002633 від 26.12.2008 року, Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) взято бюджетні зобов'язання на вказану суму. Вкрай потрібне медичним закладам устаткування було поставлене та введено в експлуатацію, що підтверджується Актами вводу в експлуатацію медичного обладнання.

Разом з тим, у зв'язку із відсутністю бюджетного фінансування у 2008 року розрахунок із ТОВ «Френчі-Україна» не був проведений, що призвело до утворення кредиторської заборгованості у 2008 році. В подальшому у відповідності до затвердженого на 2009 рік кошторису по КФК 240900 затверджені зобов'язання перед ТОВ «Френчі-Україна» на вказану суму, що свідчить про існування бюджетних призначень на вказану суму і у 2009 році. Проте протягом дев'яти місяців 2009 року кошти на погашення заборгованості перед ТОВ «Френчі-Україна» на суму 4 595 000, 20 грн. з бюджету не надійшли.

Протягом 2009 року ТОВ «Френчі-Україна» неодноразово зверталось до Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) із вимогами про виплату заборгованості за поставлене обладнання, а потім і з претензією, де повідомило, що у разі невиконання Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) своїх зобов'язань по договору постачання № 65 від 07.10.2008 року буде ставити питання про повернення поставленого обладнання, що призвело б до значних збитків із бюджету.

Одночасно на виконання Рішення Київської міської ради № 1045/1045 від 25.12.2008 р. «Про ефективне використання приміщень лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста Києва» 3 березня 2009 року Головним управлінням Державного казначейства України у м. Києві був відкритий спеціальний реєстраційний рахунок № 35421057001573 Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для зарахування 50 відсотків від доходів, отриманих Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від підпорядкованих йому лікувально-профілактичних закладів м. Києва від здачі ними в оренду майна.

За рахунок коштів, які надходили від здачі в оренду лікувально-профілактичними закладами м. Києва нерухомого майна, протягом 2009 року неодноразово проводилась оплата за поставлене устаткування іншими господарюючими суб'єктами.

Так, 05.08.2009 року співробітники Управління бухгалтерського обліку та звітності Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) склали довідку №1(1002) про зміни до річного розпису бюджету (кошторису) Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на 2009 рік, де підставою для внесення змін зазначили рішення Київської міської ради «Про ефективне використання приміщень лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста Києва» №1045/1045 від 25.12.2008 р. Разом з тим єдиною підставою для складання такої довідки є перевищення надходжень до спеціального фонду бюджету і жодним нормативним документом не передбачено вимоги до заповнення графи підстава зазначеної довідки.

Таким чином вважає, що порушень при складанні та підписанні довідки №1(1002) про зміни до річного розпису бюджету (кошторису) Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на 2009 рік від 05.08.2009 року допущено не було.

07.08.2009 року їй були надані для підписання наступні документи, які підготовлені спеціалістами Управління бухгалтерського обліку та звітності Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а саме: платіжне дорученням №4064 від 07.08.2009 р., реєстр платіжних доручень розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р., реєстр зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р. № 1 та реєстр фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 р. № 1. Вказані документи вона підписала, після чого вони були подані до Головного управління Державного казначейства України в м. Києві, де їх зареєстрували та провели відповідну фінансову операцію, перерахувавши кошти в сумі 4 595 000, 20 грн. на рахунок ТОВ «Френчі-Україна» як оплату за фактично отримане устаткування згідно договору №65 від 07.10.2008 року та накладеної Фре-002633 від 26.12.2008 року.

Вважає, що висновок слідчого про нецільове використання бюджетних коштів в сумі 4 595 000, 20 грн. не ґрунтується на вимогах чинного на той час законодавства.

Так, вказаним рішенням № 1045/1045 від 25.12.2008 р. Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) лише надавався дозвіл на відкриття окремого рахунку для перерахування лікувально-профілактичними закладами 50 відсотків від доходів, отриманих від здачі в оренду майна, та на самостійне спрямування цих коштів для вирішення непередбачених ситуацій, що не мають постійного характеру (руйнування покрівель, порив теплотрас, поломка ліфтів тощо).

В той же час напрямки використання власних надходжень визначаються рішенням Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2009 рік», а також постановою №659 Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання» від 17 травня 2002 року.

Так, відповідно до вимог п.3 Постанови КМУ №659 від 17 травня 2002 року власні надходження від плати за оренду майна бюджетних установ використовуються відповідно до рішення про місцевий бюджет на утримання, обладнання, ремонт майна бюджетних установ.

Згідно п.53 рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2009 рік» встановлено, що в разі перевищення обсягів власних надходжень бюджетних установ, з урахуванням залишків коштів, які утворились по власних надходженнях бюджетних установ станом на 1 січня 2009 р., розміру відповідних витрат, розпорядник бюджетних коштів передбачає спрямування таких сум насамперед на погашення заборгованості з оплати праці, нарахувань на заробітну плату, комунальних послуг та енергоносіїв.

У разі відсутності такої заборгованості розпорядник бюджетних коштів спрямовує:

- 50 відсотків коштів на заходи, які здійснюються за рахунок відповідних надходжень;

- 50 відсотків коштів на заходи, необхідні для виконання основних функцій, але не забезпечені коштами загального фонду бюджету за відповідною бюджетною функцією.

Таким чином вважає, що проведення витрат в сумі 4 595 000, 20 грн. за рахунок надходжень від оренди майна лікувально-профілактичних закладів м. Києва, не суперечило вимогам бюджетного законодавства. Вважає, що слідчий не в повному обсязі проаналізував вимоги бюджетного законодавства, не дослідив ряд важливих документів про формування кошторису та його виконання, не розібрався з економічною складовою проведеної фінансової операції, що призвело до хибних висновків досудового слідства про її винуватість у нецільовому використанні бюджетних коштів та службовому підробленні. Крім того, звертає увагу на те, що протягом 2009 року проводились і інші подібні витрати за рахунок вказаних вище власних надходжень, але порушень при цьому в її діях не було виявлено, що свідчить про упередженість досудового слідства та його неповноту.

В судовому засіданні захисник підсудної адвокат ОСОБА_1 заявила клопотання про направлення справи на додаткове розслідування у зв'язку з неповнотою та неправильністю досудового слідства. Так, вважає, що орган досудового слідства не звернув увагу на те, що обов'язковою ознакою нецільового використання бюджетних коштів є зменшення асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням. Разом з тим, орган досудового слідства не дослідив питання зменшення бюджетних асигнувань Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) як розпорядника бюджетних коштів, на суму 4 595 000, 20 грн. у 2009 році за результатами проведення розрахунків з ТОВ «Френчі-Україна» в сумі 4 595 000, 20 грн за отримане устаткування, не перевірив чи виносилось Головним управлінням Державного казначейства України в м. Києві розпорядження про зупинення операцій на рахунках Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у зв'язку із проведенням вказаної операції.

Також на думку захисника органом досудового слідства не були досліджені питання щодо бюджетних призначень, напрямів використання бюджетних коштів та бюджетних асигнувань. Так, при дослідженні питання щодо нецільового використання бюджетних коштів орган досудового слідства повинен був перевірити чи були витрачені бюджетні кошти на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет, виділеним бюджетним асигнуванням чи кошторису, тобто предметом дослідження мали бути питання бюджетних призначень, які були затверджені рішенням про місцевий бюджет та обсяг виділених бюджетних асигнувань, затверджених кошторисом по КФК 240900 «Цільові фонди … органів місцевого самоврядування» в 2008-2009 роках та кошторисом по КФК 081002 «Інші заходи по охороні здоров'я» в 2009 році, необхідно було витребувати всі первинні основні фінансові документи для перевірки дотримання посадовими особами Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вимог чинного у 2008-2009 роках бюджетного законодавства при здійсненні всіх фінансово-господарських операцій в 2008-2009 роках, в тому числі по погашенню кредиторської заборгованості перед ТОВ «Френчі-Україна» на суму 4 595 000, 20 грн.

Разом з тим органом досудового слідства не були витребувані та не досліджені всі необхідні для встановлення істини по справі первинні фінансові документи щодо погашення існуючої кредиторської заборгованості Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) як головного розпорядника бюджетних коштів, що унеможливлює встановлення законності проведених видатків вказаним управлінням та Головним управлінням ДКУ в м. Києві на суму 4 595 000, 20 грн.

Так, не були витребувані такі документи, як рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва у 2008 році» від 17.01.2008 року, лімітна довідка про бюджетні асигнування та кредитування №11 від 25.01.2008 року по КФК 240900 на суму 179081, 9 тис. грн., кошторис по КФК 240900 за 2008 рік на суму 79,5 млн грн., реєстр зобов'язань (одержувачів бюджетних коштів) від 21.10.2008 року №15 по КФК 240900, реєстр фінансових зобов'язань (одержувачів бюджетних коштів) від 29.12.2008 року №59 по КФК 240900, баланс (форма №1) за 2008 рік.

Вказана неповнота досудового слідства на думку захисника призвела також і до неповноти експертного дослідження, проведеного на підставі наданих досудовим слідством неповних документів. Так, органом досудового слідства не були вилучені у встановленому порядку та надані для дослідження експерту наступні первинні фінансові документи за 2009 рік, а саме: лімітна довідка про бюджетні асигнування №5 від 10 березня 2009 року по КФК 240900 на суму 79,5 млн грн., яка свідчить про те, що сума у 4 595 000,20 грн. відповідає затвердженому розміру бюджетних призначень, встановлених рішенням «Про бюджет міста Києва у 2009 році» з наступними змінами; кошторис по КФК 240900 та КЕКВ 2110 на суму 79,5 млн грн., який свідчить про законність проведеної у 2008 році фінансово-господарської операції; реєстр зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.09 р. №32 по КФК 240900; реєстр фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 07.08.2009 року №4 по КФК 240900; тимчасовий кошторис на 2009 рік по КФК 081002 «Інші заходи по охороні здоров'я» від 02.01.2008 року на суму 3 600 000 грн; лімітна довідка про бюджетні асигнування №18 від 20.02.2009 року по КФК 081002 на суму 207 581, 6 тис. грн., кошторис по КФК 081002 від 31.03.2009 року на суму 104 012, 40 тис. грн.

Не витребувані та не досліджені слідчим ряд інших первинних фінансових документів, які використовувались при погашенні бюджетної кредиторської заборгованості на суму 4 595 000, 20 грн. перед ТОВ «Френчі-Україна».

Також захисник звернула увагу на те, що допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_16., ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 та ОСОБА_14, які за характером своєї роботи є спеціалістами в галузі фінансів, спростували факт нецільового використання бюджетних коштів на суму 4 595 000, 20 грн. та підтвердили законність проведених Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Головним управлінням ДКУ в м. Києві видатків на вказану суму, що суперечить висновкам економічної експертизи № 9883/10-19.

Підсудна ОСОБА_2 також вважає необхідним повернути справи на додаткове розслідування у зв'язку з тим, що досудове слідство проведено не повно, не витребуваний цілий ряд первинних фінансових документів, а за тими документами, які містяться в матеріалах справи неможливо з'ясувати питання про нецільове використання бюджетних коштів.

Суд, вислухавши думку прокурора, який заперечував проти направлення справи на додаткове розслідування, та вважає можливим усунути наведені стороною захисту недоліки в ході судового слідства шляхом витребування документів та проведення додаткової експертизи, провівши судове слідство, допитавши підсудну, свідків, дослідивши матеріали справи, допитавши експерта ОСОБА_15, якою складено висновок судово-економічної експертизи № 9883/10-19, прийшов до висновку про необхідність задоволення клопотання захисника ОСОБА_1 та підсудної про направлення справи на додаткове розслідування у зв'язку із допущеною неповнотою та неправильністю досудового слідства, яку не можна усунути в судовому засіданні, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 16-1 КПК України (в редакції 1960 року) здійснення обвинувачення в суді покладається на прокурора, а в окремих передбачених у КПК випадках це вправі робити потерпілий чи його представник. Суд, залишаючись об'єктивним і неупередженим, має створити необхідні умови для виконання сторонами їхніх процесуальних обов'язків та здійснення наданих їм прав, розглянути кримінальну справу і постановити відповідне рішення. З огляду на ці вимоги закону суди при розгляд кримінальних справ не вправі перебирати на себе функцію обвинувачення чи захисту.

Згідно ст. 22 КПК України (в редакції 1960 року) прокурор, слідчий і особа, яка проводить дізнання, зобов'язані вжити всіх передбачених законом заходів для всебічного, повного і об'єктивного дослідження обставин справи, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують і обтяжують його відповідальність.

Суд, прокурор, слідчий і особа, яка провадить дізнання, не вправі перекладати обов'язок доказування на обвинуваченого.

В силу статті 64 КПК України (в редакції 1960 року) в кримінальній справі при провадження досудового слідства підлягають доказуванню подія злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину), винність обвинуваченого у вчинені злочину і мотиви злочину, що відповідно до положень ст.ст. 132, 232 КПК України (в редакції 1960 року) має бути відображено у постанові про притягнення особи в якості обвинуваченого та обвинувальному висновку.

Відповідно до статті 281 КПК України (в редакції 1960 року) повернення справи на додаткове розслідування з мотивів неповноти або неправильності досудового слідства може мати місце лише тоді, коли ця неповнота або неправильність не може бути усунута в судовому засіданні.

Згідно з вимогами Кримінально-процесуального кодексу України (в редакції 1960 року), досудове слідство визнається неповним, якщо під час його провадження всупереч вимогам ст.ст. 22, 64 вказаного кодексу не були досліджені або поверхово чи однобоко досліджені обставини, які мають істотне значення для правильного вирішення справи ( не були допитані певні особи, не витребувані та не досліджені документи, речові докази та інші докази для підтвердження чи спростування таких обставин, не були з достатньою повнотою з'ясовані дані про особу обвинуваченого тощо). Неправильним досудове слідство визначається в разі, коли органами досудового слідства при вчиненні процесуальних дій і прийнятті процесуальних рішень були неправильно застосовані або безпідставно застосовані норми кримінально-процесуального чи кримінального закону, і без усунення цих порушень справа не може бути розглянута в суді.

Як вбачається з матеріалів справи, зазначені вимоги КПК України (в редакції 1960 року) органами досудового слідства належним чином не виконані. Слідчі органи по вказаній кримінальній справі допустили таку неповноту та неправильність досудового слідства, яку неможливо доповнити та усунути у судовому засіданні при розгляді справи по суті.

Так, ОСОБА_2 обвинувачується у тому, що будучи службовою особою, своїми умисними діями вчинила використання бюджетних коштів усупереч їх цільовому призначенню, в особливо великих розмірах, а також у службовому підробленні, а саме внесенні до офіційного документу завідомо неправдивих відомостей, складанні і видачі завідомо неправдивого документу.

Визначення нецільового використання бюджетних коштів мітиться у ч.1 ст. 119 Бюджетного кодексу України (в редакції, яка діяла станом на 07.08.2009 року), згідно якої нецільовим використанням бюджетних коштів визнається витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет, виділеним бюджетним асигнуванням чи кошторису, має наслідком зменшення асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням.

Обвинувачення ОСОБА_2 у нецільовому використанні бюджетних коштів, вчиненому в особливо великих розмірах, базується основною мірою на висновку судово-економічної експертизи № 9883/10-19, складеному експертом ОСОБА_15, згідно якого документально та нормативно підтверджується використання коштів спеціального фонду Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у 2009 році усупереч їх цільовому призначенню на суму 4 595 000, 20 грн.

Допитана в судовому засіданні експерт ОСОБА_15 роз'яснила, що дійшла висновку про нецільове використання бюджетних коштів на суму 4 595 000, 20 грн. оскільки довідка про внесення змін до річного розпису бюджету (кошторису) №1(1002) від 05.08.2009 року затверджена в порушення вимог рішення Київської міської ради №1045/1045 «Про ефективне використання приміщень лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста Києва», тобто проведені витрати не відповідали затвердженому кошторису, оскільки зміни до кошторису на її думку були внесені з порушенням. Разом з тим, судом звертається увага на те, що питання щодо правомірності складання довідки про внесення змін до річного розпису бюджету (кошторису) №1(1002) від 05.08.2009 року перед експертом не ставилось, питання щодо наявності підстав для внесення змін до кошторису по КФК 081002 на 2009 рік експертом не досліджувалось. Також експерт роз'яснила, що рішення Київської міської ради №1045/1045 від 25.12.2008 року не можна віднести до рішення про місцевий бюджет.

Крім того, експерт ОСОБА_15 зазначила, про те, що нею не досліджувався кошторис по КФК 081002 за 2009 рік, кошториси по КФК 240900 за 2008 та 2009 роки, не вивчалось питання виникнення кредиторської заборгованості перед ТОВ «Френчі-Україна» та наявність бюджетних призначень на суму 4 595 000 грн., оскільки із довідки про внесення змін до річного розпису бюджету (кошторису) логічно випливає, що таких призначень не було, а також не враховувались положення постанови Кабінету Міністрів Україні №659 «Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання» від 17 травня 2002 року.

Судом встановлено, що в ході досудового слідства слідчим вказані питання також не вивчались, не з'ясовувалось чи були затверджені бюджетні призначення, виділені бюджетні асигнування на суму 4 595 000,20 грн., чи відповідало їх витрачання цілям, передбаченим рішенням Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2009 рік» із наступними змінами, чи мало місце зменшення бюджетних асигнувань Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) як розпорядника бюджетних коштів, на суму 4 595 000, 20 грн. у 2009 році за результатами проведення розрахунків з ТОВ «Френчі-Україна» в сумі 4 595 000, 20 грн за отримане устаткування, тобто чи було витрачання коштів за вказаною фінансовою операцією нецільовим витрачанням бюджетних коштів відповідно до положень ч.1 ст. 119 Бюджетного кодексу України.

Так, з цією метою органом досудового слідства не були отримані та досліджені у встановленому законом порядку документи про затвердження бюджетних призначень для Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по КФК 240900 «Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади (капітальний ремонт, капітальні трансферти, придбання обладнання і предметів довгострокового користування)», по КФК 081002 «Інші заходи по охороні здоров'я» у 2008-2009 роках, первинні основні фінансові документи щодо здійснення інших фінансово-господарських операцій вказаним Головним управлінням у 2008-2009 роках, звіти про погашення кредиторської заборгованості перед ТОВ «Френчі-Україна» на суму 4 595 000,20 грн. у 2008-2009 роках.

Наведене свідчить про істотну неповноту досудового слідства, яка не може бути поновлена в ході судового розгляду справи шляхом надання судових доручень, які за змістом ст. 315-1 КПК України (в редакції 1960 року) надаються з метою перевірки і уточнення фактичних даних, одержаних в ході судового слідства, а в даному випадку є необхідність в отриманні нових даних, які не були предметом дослідження в ході досудового слідства. Вчинення таких дій є функцією досудового слідства, перекладання якої на суд відповідно до вимог ст. 16-1 КПК України (в редакції 1960 року) є неприпустимим.

Згідно з вимогами ст. 22 КПК України (в редакції 1960 року) прокурор, слідчий і особа, яка провадить дізнання зобов'язані вжити усіх передбачених законом заходів для всебічного, повного і об'єктивного дослідження обставин справи, виявити як ті обставини, що викриваються, так і ті, що виправдовують обвинуваченого.

Виходячи з вказаної норми під повнотою дослідження слід розуміти визначення предмету доказування, тобто з'ясування всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальній справі, системну оцінку допустимих і належних доказів в сукупності, що є основою прийняття законного і обґрунтованого рішення у справі. Разом з тим, орган досудового слідства допустив таку неповноту та неправильність під час досудового розслідування, які не можуть бути усунуті в судовому засіданні, оскільки під час досудового слідства належним чином не з'ясовані обставини, які мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Крім того, судом встановлено, що в ході досудового слідства підсудна давала аналогічні показання та надала слідчому висновок експертного економічного дослідження № 22 від 14 грудня 2010 року, згідно якого за результатами дослідження, відповідно до представлених документів, нецільового використання коштів в сумі 4 595 000,20 грн, у зв'язку з перерахуванням 07 серпня 2009 року Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення КМДА на користь ТОВ «Френчі-Україна» цих коштів за поставлене у 2008 році медичне устаткування, за результатами дослідження не вбачається; а також висновок науково-правової експертизи щодо доктринального тлумачення та застосування окремих норм бюджетного законодавства України від 28 лютого 2011 року, згідно якої дії посадових осіб КМДА щодо внесення змін до річного розпису бюджету (кошторису) довідкою №1 (1002) від 05.08.2009 року та здійснення витрат в сумі 4 595 000, 20 грн, які проведені за рахунок надходжень від справляння оренди майна бюджетної установи, не суперечили вимогам законодавства України, чинним на момент здійснення вказаних дій, нецільового використання бюджетних коштів, зокрема коштів спеціального фонду бюджету (кошторису), у даному випадку не вбачається.

Разом з тим доводи підсудної та надані нею експертні висновки, які містять суттєві суперечності із висновком судово-економічної експертизи № 9883/10-19, складеним експертом ОСОБА_15, та вказують на явну неповноту досудового слідства, залишились поза увагою слідчого. При цьому в порушення вимог ст. 223 КПК України (в редакції 1960 року), в обвинувальному висновку, складеному органом досудового слідства, відсутні будь-які посилання на доводи, наведені обвинуваченою на свій захист, і результати їх перевірки, що є суттєвим порушенням вимог кримінально-процесуального закону, в тому числі і порушення права на захист, та свідчить про неправильність досудового слідства.

Крім того, в ході судового розгляду стороною захисту надано висновок №2 експертного економічного дослідження, складений 30 червня 2011 року, згідно якого Рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 року №1045/1045 «Про ефективне використання приміщень лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста Києва» не встановлюються напрямки цільового використання коштів спеціального фонду бюджету м. Києва, що надходили у 2009 році на спеціальний реєстраційний рахунок Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення №35421057001573, відкритий 03.03.2009 року, в частині 50 % доходів, отриманих від здачі майна в оренду; також документально підтверджується цільове використання коштів в сумі 4 595 000,20 грн, що сплачені Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення КМДА ТОВ «Френчі-Україна» згідно платіжного доручення від 07.08.2009 року №4064; законодавчо не встановлено вимог щодо порядку заповнення графи «Підстава» при складанні Довідки про зміни до річного розпису бюджету («кошторису») для внесення змін до спеціального фонду кошторису за власними надходженнями.

Таким чином враховуючи неповноту досудового слідства, відсутність значної кількості документів, які є необхідними при дослідженні питання щодо економічної суті проведеної фінансової операції, взяття Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зобов'язань перед ТОВ «Френчі-Україна» на суму 4 595 000, 20 грн у 2008 році за поставлене медичне устаткування згідно договору №65, виникнення кредиторської заборгованості на вказану суму, реєстрація фінансових та юридичних зобов'язань перед ТОВ «Френчі-Україна» за вказаним договором у 2009 році по КФК 240900, надходження коштів до спеціального фонду по КФК 240900 у 2009 році, правомірність внесення змін до річного розпису бюджету (кошторису) по КФК 081002 05.08.2009 року, згідно яких Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) взято зобов'язання в межах кошторису по КФК 081002 перед ТОВ «Френчі-Україна» на вказану суму, які мають істотне значення для правильного вирішення справи, поновити таку неповноту в ході судового слідства не виявляється можливим з огляду на особливості процедури судового слідства, та необхідність встановлення нових даних, які не були предметом дослідження під час досудового розслідування, що позбавляє суд можливості прийняти рішення по суті справи.

Одночасно суд вважає, що для перевірки версії захисту, встановлення дійсних обставин проведення витрат Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 07.08.2009 року на суму 4 595 000,20 грн., необхідно проведення ряду оперативних та слідчих дій, спрямованих на встановлення місця знаходження та вилучення документів про затвердження бюджетних призначень для Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по КФК 240900 «Цільові фонди … органів місцевого самоврядування», по КФК 081002 «Інші заходи по охороні здоров'я» на 2008-2009 роки, первинних фінансових документів щодо здійснення інших фінансово-господарських операцій вказаним Головним управлінням у 2008-2009 роках, звітів про погашення кредиторської заборгованості перед ТОВ «Френчі-Україна» на суму 4 595 000,20 грн. у 2008-2009 роках, вчинення інших дій, спрямованих на усунення суперечностей між висновком судово-економічної експертизи № 9883/10-19, складеним експертом ОСОБА_15, та висновками експертного економічного дослідження № 22 від 14 грудня 2010 року, №2 від 30 червня 2011 року, висновком науково-правової експертизи щодо доктринального тлумачення та застосування окремих норм бюджетного законодавства України від 28 лютого 2011 року, в тому числі шляхом призначення та проведення комплексної судово-економічної експертизи, з'ясування чи мало місце зменшення бюджетних асигнувань Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) як розпорядника бюджетних коштів, на суму 4 595 000, 20 грн. у 2009 році за результатами проведення розрахунків з ТОВ «Френчі-Україна» в сумі 4 595 000, 20 грн за отримане устаткування, надання оцінки діям посадових осіб Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо правомірності використання коштів в сумі 4 595 000,20 грн. для оплати ТОВ «Френчі-Україна» поставленого медичного устаткування на виконання умов договору №65 відповідно до положень ч.1 ст. 119 Бюджетного кодексу України (в редакції, яка діяла станом на 07.08.2009 року), яким визначено поняття нецільового використання бюджетних коштів, у зв'язку з чим справа підлягає поверненню прокурору м. Києва для проведення додаткового розслідування.

Враховуючи викладене, оскільки слідчі органи допустили істотну неповноту та неправильність досудового слідства, яка не може бути усунута у судовому засіданні, кримінальна справа по обвинуваченню ОСОБА_2 підлягає поверненню прокурору м.Києва для організації проведення додаткового розслідування.

На підставі викладеного, керуючись ст.281 КПК України (в редакції 1960 року), п.11 розділу ХІ Перехідних положень КПК України 2012 року, суд

ПОСТАНОВИВ:

Кримінальну справу по обвинуваченню ОСОБА_2 у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст. 210, ч.1 ст. 366 КК України, направити прокурору м. Києва для проведення додаткового розслідування.

Запобіжний захід відносно ОСОБА_2 залишити без змін - у вигляді підписки про невиїзд.

На постанову протягом семи діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Апеляційного суду м. Києва через Шевченківський районний суд м. Києва.

СУДДЯ: