Постанова від 21.10.2013 по справі 805/12678/13-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2013 р. Справа №805/12678/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11:30

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шинкарьової І.В.,

при секретарі - ЗаднепровськійВ.О.,

за участю представника позивача Володіна О.О.

представника відповідача Поскребишева І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Атлантида - Седово» до Новоазовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення, -

встановив:

Приватне підприємство «Атлантида - Седово» звернулось з позовом до Новоазовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення від 08.05.13 №0000911500 яким було збільшено грошове зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 246870,90 грн. з яких основний платіж 197 496,72 грн. штрафні (фінансові) санкції в сум 49374,18 грн.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вважає неправомірним нарахування відповідачем грошових зобов'язань з орендної плати за землю, оскільки на його думку підставою для сплати орендної плати є договір оренди, а не грошова оцінка землі, тому без укладення додаткової угоди в письмовому вигляді у нього не виникає підстав для збільшення орендної плати за землю.

Представник позивача позовні вимоги підтримав надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав заперечення у яких зазначив, що плата за землю справляється відповідно до положень розділу XIII ПКУ. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п.289.1 289 ПК). Тому у разі зміни грошової оцінки землі платник податку повинен відповідно збільшувати розмір орендної плату за землю.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Відповідачем було проведено невиїзну документальну перевірку позивача з питань повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.01.12 по 31.12.12. Перевіркою встановлено порушення ст..270, пп.271.1.1 п.271.1 ст.271, п.286.2 ст.286 п.288.1, 288.4 ст.288, 289.1 ст.289 Розділу ХІІ «Плата за землю» ПК України та п. 31 договору оренди земельної ділянки укладеного між позивачем та Седовською селищною Радою, а саме занижено орендної плати за землю за період з 01.01.12 по 31.12.12 у сумі 197 496,72 грн. За результати перевірки було складено акт перевірки від 25.04.13 №359/13-6427252 (а.с. 62) та прийнято податкове повідомлення - рішення від 08.05.13 №0000911500 яким було збільшено грошове зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 246870,90 грн. з яких основний платіж 197 496,72 грн. штрафні (фінансові) санкції в сум 49374,18 грн. (а.с. 18).

Судом встановлено, що згідно договору оренди землі від 01.11.10 між позивачем та Седовською селищною радою позивач має в користуванні земельну ділянку площею 16,8597 га під будівництво парково - розважального комплексу «Атлантіда». Термін дії договору -49 років. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з договором становить 2743366,31 грн., орендна плата встановлена в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки. Договір зареєстровано у Новоазовському районному відділі ДРФ ДП «Центр державного земельного кадастру» 01.11.2010 за №041016400010 (а.с.11).

Рішенням Седовської селищної ради від 16.03.11 № VІ/5-67 «Про затвердження нової грошової оцінки землі», яке набрало чинності з 01.01.12, грошова оцінка земель населеного пункту змінена. Згідно з довідкою відділу Держкомзему в Новоазовському районі Донецької області від 23.01.12 №39/164 грошова оцінка 1 кв.м. зазначеної земельної ділянки, з урахуванням коефіцієнта індексації, за 2012 рік складає 39,70 грн. Таким чином. В 2012 році нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки становить 6693300,90 грн. (168597 кв.м. х39,70 грн.), розмір орендної плати згідно з пунктом 9 договору оренди та з урахуванням пункту 31 договору - 334995,04 грн. (6693300,90 грн.).

Вказані обставини визнаються сторонами, спір з цього приводу відсутній.

Позивачем 16.02.12 до відповідача надано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2012 рік, в якій самостійно нарахована орендна плата у сумі 334665,04 грн. з врахуванням нової нормативної грошової оцінки згідно з рішенням Седовської селищної ради від 16.03.2011 № VІ/5-67(а.с. 36).

17.10.12 позивачем було надано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю на 2012 рік №6374 на зменшення річної суми орендної плати на 197496,72 грн. (а.с.37) Надання уточнюючої податкової декларації пояснюється відсутністю додаткової угоди щодо зміни нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

Відповідно до п. 13 договору розмір орендної плати переглядають один раз у три роки у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Спір виник у зв'язку з збільшенням відповідачем грошового зобов'язання з орендної плати за землю на підставі грошової оцінки землі без врахування умов договору оренди землі.

Пунктом 288.1 ст. 288 ПКУ визначено , що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно п.288.4 ст.288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником ) і орендарем.

Згідно ч. 2 ст.21 Закону України (далі - Закон про оренду землі ) розмір , форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди ( крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності , які встановлюються у відповідності з Податковим кодексом України ).

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону про оренду землі зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін . Таким чином , вищенаведені положення законів дають підстави стверджувати про неможливість зміни умов укладеного договору оренди землі в односторонньому порядку з боку міської ради як орендодавця. Це можливо лише за згодою підприємства як орендаря. Зміна умов договору можливе за загальним правилом тільки за взаємною згодою його сторін .

Пунктом 288.1 ст. 288 ПКУ визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно п.288.4 ст.288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником ) і орендарем.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону про оренду землі зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін .

Відповідно до п.36 Договору Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Таким чином, вищенаведені положення законів та договору дають підстави стверджувати про неможливість зміни умов укладеного договору оренди землі в односторонньому порядку з боку міської ради як орендодавця. Це можливо лише за згодою підприємства як орендаря. Питання оподаткування регулюються Податковим кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до ПКУ та / або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Положення ПКУ регулюють відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема , визначає вичерпний перелік податків і зборів , що стягуються в Україні , та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки , компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно пп.14.1.147 ст.14 ПКУ плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Як встановлено пп.14.1.136 ст.14 ПКУ орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою . При цьому зазначено , що далі в розділі XIII слова « орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності » визначаються як « орендна плата».

Плата за землю справляється відповідно до положень розділу XIII ПКУ. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок ( п.289.1 289 ПК ).

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок ( п.289.1 . 289 ПК ).

Згідно п.п.14.1.125 . п.14.1 . ст.14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII , глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки , визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

При цьому, згідно з нормами ст.15 Закону України «Про оцінку землі» підставою для проведення оцінки земель є рішення органів виконавчої влади або органу місцевого самоврядування .

З 01.01.11 року діє норма по п.п.4.1.9 п.4.1 ст.4 ПКУ, за якою податкове законодавство України базується на принципах стабільності - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки і збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Оскільки розмір орендної плати прив'язується органом місцевого самоврядування до нормативної грошової оцінки земельних ділянок, то остання являє собою базу оподаткування, тобто безпосереднім елементом податку. Тому на дані правовідносини поширюється дія норми п.п.4.1.9 . п.4.1 . ст.4 ПКУ.

Відповідно до положення частини першої статті 58 Конституції України закон не має зворотної сили , тобто діє для тих відносин , які будуть виникати після його прийняття.

Тобто , оскільки грошова оцінка землі передує укладенню цивільно - правових угод , у тому числі договорів оренди землі , то встановлення нової грошової оцінки земель породжує правові наслідки стосовно договорів оренди землі, що укладатимуться з моменту її затвердження, і не є підставою для внесення змін до договору оренди.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що для сторін залишається незмінною і діє на момент укладення нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки.

Суд не приймає посилання відповідача, що п. 31 договору встановлено обов'язок орендаря самостійно коригувати орендну плату у разі зміни грошової оцінки землі або індексації, з огляду на те що цей пункт кореспондується з п. 36 договору у якому зазначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

На підставі виплавного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати, пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов, Приватного підприємства «Атлантида - Седово» до Новоазовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення від 08.05.13 №0000911500 яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю в сумі 246 870, 90 грн., задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення - рішення від 08.05.13 №0000911500 яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю в сумі 246 870, 90 грн., з яких основний платіж 197496,72 грн. штрафні фінансові санкції 49374,18 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Атлантида - Седово» витрати по сплаті судового збору у розмірі 2294,00 грн.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 21 жовтня 2013 року в присутності представників сторін.

Постанову у повному обсязі складено 25 жовтні 2013 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шинкарьова І.В.