Іменем України
28 жовтня 2013 р. 11:03 Справа №801/9712/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.
при секретарі Баценко А.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
ОСОБА_2
до Начальника Управління Держземагенства м.Ялта Корсун Дмитра Валеріяновича
про спонукання до виконання певних дій.
за участю представників:
від позивачів - ОСОБА_1 - паспорт НОМЕР_2
ОСОБА_2 - паспорт НОМЕР_3.
від відповідача - не з'явився.
Суть спору: До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі позивачі) про спонукання Начальника Управління Держземагенства м.Ялта Корсун Дмитра Валеріяновича (далі відповідач) невідкладно розглянути та узгодити матеріали проектів землеустрою по відведенню земельних ділянок, розташованих за адресою : АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 за рішеннями та на землях Ялтинської міської ради на підставі постанов судів, встановити штраф у розмірі 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, прийняти інші заходи відносно посадових осіб, якими вчинені адміністративні порушення закону. Вимоги мотивовані тим,що відповідач без наявності законних підстав не вчинив дії щодо узгодження матеріалів проектів землеустрою по відведенню земельних ділянок позивачам.
Відповідач явку свого представника у судове засідання 28.10.2013р. не забезпечив, про день та час його проведення був сповіщений належним чином, клопотань про відкладення не надав.
Позивачі у судовому засіданні , яке відбулось 28.10.2013 р., наполягали на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у адміністративному позові, надали додаткові докази , вважали можливим розглянути справу на підставі залучених до неї документів.
Суд, вислухавши думку позивачів, приймаючи до уваги сповіщення всіх учасників процесу про день та час проведення судового засідання, відсутність клопотань про відкладення розгляду справи , керуючись ст.128 КАС України, ухвалив розглянути справу на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши позивачів , суд
Рішенням 22сесії 5 скликання Ялтинської міської ради № 380 від 18.12.2008 р. ОСОБА_1 надана згода на складання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 0,0600 га для будівництва та обслуговування житлового будинку , господарських забудов , розташованої за адресою : АДРЕСА_1 з наступним наданням у власність , на землях Ялтинської міської ради.
Рішенням 22сесії 5 скликання Ялтинської міської ради № 381 від 18.12.2008 р. ОСОБА_2 надана згода на складання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 0,0600 га для будівництва та обслуговування житлового будинку , господарських забудов , розташованої за адресою : АДРЕСА_1, з наступним наданням у власність , на землях Ялтинської міської ради.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які він повинен дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 Закону).
Ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що акти місцевих рад, прийняті в межах наданих їм повноважень, обов'язкові для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями і громадянами.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
На час розгляду спору порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України ( далі ЗК України).
Серед передбачених ст. 12 ЗК України повноважень сільських, селищних , міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам , надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.
Відповідно до ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки в тому числі на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ст.116 ЗК України).
Згідно зі ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ст.123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разінадання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Ст.125 ЗК України передбачає ,що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" ( ст.126 ЗК України).
Відповідно до ст.186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Судом встановлено, що позивачі на виконання рішень 22сесії 5 скликання Ялтинської міської ради № 380 та №381 від 18.12.2008 р. , діючи відповідно до наведених вище положень ЗК України, звернулись 19.09.2013р. до відповідача з заявами про узгодження матеріалів проектів землеустрою по відведенню земельних ділянок, розташованих за адресою : АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
За результати розгляду цих заяв відповідач надіслав на їх адресу листа (вих.№8131-2/10-25-4 від 19.09.2013р. ) , яким повідомив про те ,що земельні ділянки , матеріали проектів землеустрою по відведенню яких надіслані позивачами, за його інформацією знаходяться за межами м.Ялта, в наслідок чого неможливо їх узгодити.
Як зазначено вище, позивачам рішеннями 22сесії 5 скликання Ялтинської міської ради № 380 та №381 від 18.12.2008 р. на виконання рішення Ялтинського міського суду по справі № 2а-647/2007 г. від 30.08.2007 р., надана згода на складання проекту землеустрою по відведенню земельних ділянок, розташованих за адресою : АДРЕСА_1 , що знаходяться на землях Ялтинської міської ради.
В порядку , передбаченому ст.71 КАС України відповідачем не надано доказів скасування зазначених рішень Ялтинської міської ради, внесення в них змін. Відсутні до- кази того, що земельні ділянки АДРЕСА_2 знаходяться за межами м.Ялта.
В силу викладеного суд вважає,що матеріалами справи підтверджуються доводи позивачів щодо безпідставного невиконання відповідачем рішень органу місцевого самоврядування - Ялтинської міської ради, що фактично приводить до неприйняття до уваги фактів, встановлених у рішеннях Ялтинського міського суду по справі № 2а-647/2007 г. від 30.08.2007 р., по справі №2-а-560 -2208 р. від 11.08.2008 р.
За таких обставин , керуючись встановленим у ст. 7 КАС України принципом верховенства права , згідно з яким людина , її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави , діючи відповідно до ст. 9, ст.11 КАС України, проаналізувавши матеріали справи , суд вважає,що права позивачів підлягають захисту шляхом визнання протиправною викладу відповідачем у листі №8131-2/10-25-4 від 19.09.2013р. відмову по узгодженню надісланих ними проектів землеустрою по відведенню земельних ділянок, спонукання його розглянути відповідно до вимог чинного законодавства надані матеріали .
В частині вимоги по спонуканню відповідача узгодити матеріали проектів землеустрою суд вважає , що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки згідно з КАС України, судові органи позбавлений права вимагати від державного органу надання позитивного висновку щодо будь-якого питання, віднесеного до його компетенції.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Слід зазначити, що здійснення судового захисту особи, право якої порушено органами державної влади чи місцевого самоврядування, має відбуватись визначеними у законодавстві способами, в межах Конституції та законів України.
Чинне законодавство не надає Окружному адміністративному суду права застосувати до будь-якого суб'єкта владних повноважень штрафні санкції за невиконання (неналежне виконання ) ним функцій, в наслідок чого відсутні підстави для задоволення позову в частині встановлення штрафу відносно відповідача.
При вивченні матеріалів справи судом встановлені наведені вище порушення саме відповідачем вказаних положень чинного законодавства , зокрема ЗК України, в наслідок чого відсутні підстави для застосування до будь-яких інших установ, організації та посадових осіб заходів впливу, визначених у КАС України.
Під час судового засідання, яке відбулось 28.10.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 31.10.2013 р.
Керуючись ст.ст. 160-163,267 КАС України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною викладену в листі №8131-2/10-25-4 від 19.09.2013р. відмову Начальника Управління Держземагенства м.Ялта Корсун Дмитра Валеріяновича по узгодженню підготованих ОСОБА_1 та ОСОБА_2 матеріалів проектів землеустрою по відведенню земельних ділянок, розташованих за адресою : АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
3. Зобов'язати Начальника Управління Держземагенства м.Ялта Корсун Дмитра Валеріяновича протягом десяти днів після набрання рішенням законної сили розглянути відповідно до вимог чинного законодавства надані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 матеріалів проектів землеустрою по відведенню земельних ділянок, розташованих за адресою : АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
4. Зобов'язати Начальника Управління Держземагенства м.Ялта Корсун Дмитра Валеріяновича надати звіт про виконання судового рішення.
5. В іншій частині позовних вимог - у позові відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.