09.10.2013
Справа № 372/4732/13-а
Провадження № 2-а-198/13
25 жовтня 2013 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Тиханський О.Б. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, обґрунтовуючи яку зазначив, що він звернувся з заявою до відповідача про надання йому статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення, оскільки він є особою, яка залучалась до складу формувань Цивільної оборони і став інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Відповідач відмовив в задоволенні його заяви, а тому позивач просить в судовому порядку задовольнити його позов повністю.
Ухвалою судді від 15.10.2013 року відкрите скорочене провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
25.10.2013 року відповідач надав суду листа, що не заперечує з приводу розгляду справи в скороченому провадженні, заперечень щодо позовних вимог до суду в установленому законом порядку не подав.
Судом встановлено, що позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування автотранспортної служби Цивільної оборони Київської області від Обухівського АТП 31036 в періоди 27 квітня, з 02 по 05 травня, з 26 по 30 червня 1986 року і був залучений до транспортного забезпечення евакуаційних та інших заходів цивільної оборони.
Працюючи на ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС позивач отримав статус громадянина, якій постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується копіями посвідчень та вкладками до них, а також позивачу встановлена ІІ група інвалідності довічно, причина інвалідності - захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про встановлення йому статусу інваліда війни з відповідним правовим та доказовим обґрунтуванням.
Відповідач в задоволенні заяви позивача своїм листом відмовив, так як відсутні правові засади для її задоволення.
Згідно статей 1,4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», даний Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я й активного довголіття, організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів, виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни, надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я; ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав; до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни».
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.7 даного Закону доповнено п.9, згідно якому до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що свідчить про правомірність звернення позивача до відповідача.
Пунктом 9 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», підставами для надання особі статусу інваліда війни є наявність двох складових умов: особа повинна бути залучена до складу формувань цивільної оборони, особі повинен бути встановлений статус особи, яка стала інвалідом внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається зі ст.12 Закону України «Про цивільну оборону» для забезпечення заходів з цивільної оборони, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій та проведення спеціальних робіт у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, місцевих державних адміністраціях, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування створюються спеціалізовані служби цивільної оборони: енергетики, захисту сільськогосподарських тварин і рослин, інженерні, протипожежні та інші, для проведення евакуаційних заходів в умовах надзвичайних ситуацій на базі місцевих державних адміністрацій створюються евакуаційні комісії; організаційні засади створення служб цивільної оборони та евакуаційних органів, їх завдання, функції і повноваження визначаються у Положенні про Цивільну оборону України.
Відповідно до п.7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302, - посвідчення інваліда війни видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення, іншим пенсіонерам - органами, в яких вони перебувають на обліку для призначення пенсії, або щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно з підпунктом «б» пункту 12 даного Положення посвідчення інваліда війни, що відповідає обставинам справи видається на підставі довідки МНС, а пунктом 4.14 Положення про Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради, яке затверджене рішенням сесії Обухівської міської від 26.08.2010 року, покладає на відповідача видачу посвідчень інваліда війни, що свідчить про належність відповідача.
Надані позивачем відповідачу документи суд вважає достатніми доказами, які підтверджують факт участі позивача у формуваннях цивільної оборони.
Згідно вимог статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
В даному випадку відповідач, на думку суду, діяв всупереч вимогам ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Цей критерій вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації, тим самим відповідач повинен був ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають значення для правильного вирішення конкретного питання, але він цього не вчинив, а тому суд вважає за необхідне визнати дії відповідача щодо розгляду заяви позивача неправомірними.
Визнаючи дії відповідача неправомірними суд вважає за необхідне задовольнити наступну вимогу позивача про зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії, так як дані вимоги є похідними від визнання дій відповідача неправомірними.
Керуючись ст.ст. 11, 12,12, 17, 71, 86, 158-163, 256 КАС України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд,-
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Обухівської міської ради щодо відмови в встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Обухівської міської ради видати ОСОБА_1 посвідчення інваліда війни.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Обухівський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
СуддяТиханський О. Б.