Ухвала від 26.09.2013 по справі 2а-1870/4660/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" вересня 2013 р. м. Київ К/9991/78869/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - судді Ліпського Д.В.,

суддів: Олексієнко М.М.,

Пасічник С.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Сумського обласного військового комісаріату на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18 червня 2012 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Сумського обласного військового комісаріату, третя особа Громадська організація Сумської області «Громадське об'єднання соціальних ініціатив учасників бойових дій, ветеранів військової служби та працівників правоохоронних органів» про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2012 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Сумського обласного військового комісаріату про визнання рішення комісії Сумського обласного військового комісаріату від 20 квітня 2012 року щодо відмови у встановленні статусу учасника бойових дій протиправним.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 18 червня 2010 року позов задоволено частково. Визнано протиправним рішення Сумського обласного військового комісаріату від 20 квітня 2012 року про відмову присвоїти позивачці статус учасника бойових дій. Зобов'язано Сумський обласний військовий комісаріат переглянути рішення про відмову у встановлені ОСОБА_2 статусу учасникам бойових дій та прийняти рішення згідно законодавчих актів України.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2012 року апеляційну скаргу Сумського обласного військового комісаріату залишено без задоволення, а постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18 червня 2010 року - без змін.

Не погоджуючись із судовими рішеннями першої та апеляційної інстанцій відповідач звернувся з касаційною скаргою в якій посилаючись на допущені судами норми матеріального та процесуального права просить їх скасувати та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення.

Судами встановлено, що у період з 02 грудня 1968 року по 21 вересня 1973 року позивачка працювала офіціанткою офіцерської їдальні у військовій частині пп 61064, яка була дислокована на виконання бойового завдання по захисту соціалізму та пригнічення контрреволюції у Чехословаччині. Неодноразово ОСОБА_2 зверталася до відповідача із заявами про встановлення їй статусу учасника бойових дій на що отримувала відмову у зв'язку з недостатністю підтверджуючих фактів. В тому числі і 09 червня 2011 року рішенням комісії її заяву залишили без задоволення, дану відмову позивачка оскаржила у судовому порядку.

За наслідками розгляду справи Сумським окружним адміністративним судом 01 вересня 2011 року постановлено рішення про визнання рішення відповідача від 09 червня 2011 року неправомірним та зобов'язано комісію Сумського обласного військового комісаріату його переглянути та прийняти рішення згідно законодавчих актів України. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2012 року постанову Сумського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2011 року залишено без змін.

На виконання зазначених рішень 20 квітня 2012 року комісією Сумського обласного військового комісаріату проведено засідання по розгляду питання щодо встановлення позивачці статусу учасника бойових дій та прийнято рішення про відмову, оскільки вирішення даного питання не входить до компетенції комісії, так як ОСОБА_2 не була звільнена з військової служби, не перебуває і ніколи не перебувала на військовому обліку.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, зробив висновок про незаконність рішення відповідача від 20 квітня 2012 року оскільки фактично перегляд заяви ОСОБА_2 по суті не проводився та рішення прийнято з формальних підстав.

Так, Положенням про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу ветеранів війни та визначенням осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого наказом Міністра оборони України від 26 липня 1996 року №208 (далі - Положення №208) встановлено, що на комісії покладається вирішення питань про встановлення статусу ветеранів війни всіх категорій, визначення осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які перебувають на пенсійному забезпеченні в Міністерстві оборони України, а також встановлення статусу учасника бойових дій стосовно всіх категорій громадян, крім пенсіонерів Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та Цивільної оборони України.

Дане положення втратило чинність 8 квітня 2009 року з прийняттям наказу Міністра оборони України від № 158, яким затверджено Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України (далі - Положення №158), відповідно до пункту 7 якого на комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визначення учасників бойових дій відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з числа осіб, звільнених з військової служби, які перебувають на обліку у військових комісаріатах.

Приймаючи рішення від 20 квітня 2012 року про відмову позивачці у встановленні статусу учасника бойових дій комісія Сумського обласного військового комісаріату керувалася Положенням №158 дія якого дійсно не поширюється на позивачку. Однак, як видно з витягу протоколу №4 від 20 квітня 2012 року перегляд заяви ОСОБА_2 комісією здійснювався на виконання судових рішень, в яких встановлено порушення комісією порядку при прийнятті попереднього рішення та які необхідно було усунути при повторному розгляді заяви позивачки. Натомість відповідачем відмовлено ОСОБА_2 у встановлені статусу учасника бойових дій з формальних підстав.

Таким чином, судами зроблено обґрунтований висновок про протиправність рішення комісії та обґрунтованість позовних вимог.

Враховуючи те, що посилання відповідача в касаційній скарзі на порушення судами норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, та ними повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішеннях, які належним чином мотивовані і за своїм змістом та формою відповідають вимогам матеріального та процесуального закону, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судові рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Сумського обласного військового комісаріату залишити без задоволення, а постанову Сумського окружного адміністративного суду від 18 червня 2012 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Сумського обласного військового комісаріату, третя особа Громадська організація Сумської області «Громадське об'єднання соціальних ініціатив учасників бойових дій, ветеранів військової служби та працівників правоохоронних органів» про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий: Д.В. Ліпський

Судді: М.М. Олексієнко

С.С. Пасічник