"24" вересня 2013 р. м. Київ К/9991/55602/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
головуючого: Мороз Л.Л.,
суддів: Горбатюка С.А.,
Чалого С.Я.,
розглянула у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Центренерго" в особі відокремленого структурного підрозділу Зміївської теплової електричної станції на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2012 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.08.2012 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства "Центренерго" в особі відокремленого структурного підрозділу Зміївської теплової електричної станції до Виконавчої дирекції Харківського обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Зміївської районної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа: Первинна профспілкова організація Зміївської теплової електричної станції, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,
Публічне акціонерне товариство "Центренерго" в особі відокремленого структурного підрозділу Зміївської теплової електричної станції звернулось до суду з позовними вимогами до Виконавчої дирекції Харківського обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Зміївської районної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2012 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.08.2012 року, у позові відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Публічне акціонерне товариство "Центренерго" в особі відокремленого структурного підрозділу Зміївської теплової електричної станції подало до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального та матеріального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Центренерго" в особі відокремленого структурного підрозділу Зміївської теплової електричної станції перебуває на обліку у Зміївській районній виконавчій дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Первинною профспілковою організацією Зміївської ТЕС та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір № 1/11 від 14.04.2011р. про надання послуг по оздоровленню та відпочинку дітей на базі ДЗОВ «Морячок» на загальну суму 556320,00 грн.
На виконання умов договору було передано путівки в кількості 160 штук та перераховано грошові кошти у сумі 556320,00 грн. та прийнято рішення про виділення дитячих путівок в ДЗОВ «Морячок»в кількості 160 путівок.
02.06.2011 року Публічним акціонерним товариством "Центренерго" в особі відокремленого структурного підрозділу Зміївської теплової електричної станції було подано до Зміївської РВД заявку на часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення на суму 21660 грн., з датою заїзду 05.06.
20.06.2011 року Публічним акціонерним товариством "Центренерго" в особі відокремленого структурного підрозділу Зміївської теплової електричної станції було подано до Зміївської РВД заявку на часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення на суму 36100 грн., з датою заїзду 25.06.
15.07.2011 року Публічним акціонерним товариством "Центренерго" в особі відокремленого структурного підрозділу Зміївської теплової електричної станції було подано до Зміївської РВД заявку на часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення на суму 36100 грн., з датою заїзду 17.07.
01.08.2011 року Публічним акціонерним товариством "Центренерго" в особі відокремленого структурного підрозділу Зміївської теплової електричної станції було подано до Зміївської РВД заявку на часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення на суму 21660 грн., з датою заїзду 09.08.
Заявки на часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення від 02.06.2011р. та 20.06.2011р. були профінансовані 09.06.2011р. та 23.06.2011р. відповідно. Заявки від 15.07.2011р. та 01.08.2011р. не були профінансовані у зв'язку з використанням у повному обсязі коштів призначених для часткового фінансування оздоровлення дітей, про що позивача повідомлено листом № 606 від 08.08.2011р.
Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що фінансування було здійснено в межах визначених асигнувань, а відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» №2240 від 18.01.2001 р. (далі - Закон №2240) для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду. Обсяг коштів для забезпечення оздоровчих заходів визначається бюджетом Фонду.
Порядок і умови забезпечення органами Фонду відновлення здоров'я дітей застрахованих осіб в дитячих оздоровчих закладах визначений Порядком фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженим Постановою правління Фонду №17 від 25.02.2009 р. (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1.2 Порядку фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення здійснюється в межах асигнувань, передбачених бюджетом Фонду за статтею "Оздоровчі заходи" та кошторисами програм відділень Фонду щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб і членів їх сімей із зазначеною метою.
Так, Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 04.03.2011 року №14, затверджено бюджет Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на 2011 рік та бюджет Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на 2011 рік, яким передбачено асигнування по статті «на оздоровчі заходи». На підставі затвердженого бюджету Харківського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на 2011 рік Постановою правління Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 30.03.2011 р. №4-пос затверджено Програму відновлення здоров'я застрахованих осіб та членів їх сімей (надалі - Програма) та кошторис витрат щодо реалізації Програми відновлення здоров'я застрахованих осіб та їх сімей на 2011 рік.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, фінансування витрат на оздоровлення дітей по статті «фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення» складає 9414 тис.грн., які, відповідно до п. 3.3. Програми, розподілено: 4707 тис.грн. для використання на придбання путівок за повну вартість, що дасть можливість оздоровити орієнтовно близько 1500 дітей застрахованих осіб з малозабезпечених сімей, та 4707 тис.грн. - для спрямування на покриття витрат дитячих закладів оздоровлення на харчування, лікування та культурне обслуговування дітей (часткове фінансування).
Фінансування дитячих оздоровчих закладів, підприємств, установ, організацій - власників і засновників дитячих закладів оздоровлення, профспілкових організацій, які закуповують путівки, та страхувальників, відповідно до п.4 Постанови правління Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 30.03.2011 року №5-пос, покладено на районні (міжрайонні) виконавчі дирекції обласного відділення Фонду.
Позивач територіально знаходиться у Зміївському районі Харківської області та, як страхувальник він перебуває на обліку в Зміївській районній виконавчій дирекції Харківського обласного відділення Фонду (надалі - Зміївська РВД) а тому, його фінансування здійснюється Зміївською РВД з її бюджету.
Відповідно до пп.2.2.1. п.2.2. Порядку фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25 лютого 2009 р. №17 (надалі - Порядок) часткове фінансування дитячого закладу оздоровлення через страхувальника здійснюється робочим органом відділення Фонду за місцем обліку страхувальника у разі самостійної закупівлі ним путівок безпосередньо у дитячого закладу оздоровлення, який входить до переліку дитячих оздоровчих закладів, визначених правлінням відділення Фонду. Страхувальник попередньо письмово інформує робочий орган відділення Фонду про намір закупівлі путівок та надає калькуляцію вартості путівки до дитячого закладу оздоровлення.
Позивач в порушення вищезазначеної норми Порядку попередньо письмово не повідомив Відповідача-2 про намір закупати путівки. Також позивач без відома та згоди Відповідача-2 на власний розсуд включив до Програми оздоровлення дітей працівників ВАТ «Центренерго» у 2011 році суми, які за його думкою у майбутньому мав за його заявками перерахувати Відповідач-2, тобто запланував майбутню закупівлю путівок та суму часткового фінансування з бюджету Фонду без погодження з Відповідачем-2.
При цьому, надання Відповідачу-2 копії договору не може вважатися письмовим інформуванням про намір закупівлі путівок, оскільки станом на дату її надання договір вже був укладений і путівки за ним вже були передані Позивачу, за умовами цього договору Позивач мав перерахувати ФО-П ОСОБА_1 вартість путівок І заїзду не пізніше 16.05.2011 р., тобто значно раніше подання заявки на часткове фінансування вартості путівок І заїзду.
Проте, Відповідач-2, з метою своєчасного фінансування оздоровлення дітей, 09.06.2011 року перерахував за заявкою Позивача від 02.06.2011 р. кошти у розмірі 21660,00 грн. на поточний рахунок Зміївської ТЕС ПАТ «Центренерго. Заявку Позивача від 20.06.2011 року на часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячому закладі оздоровлення «Морячок» у кількості 50 осіб на суму 36100,00 грн., з датою заїзду оздоровчої зміни II з 25.06.2011 року, Відповідачем-2 також було задоволено у повному обсязі та 23.06.2011 року кошти було перераховано на поточний рахунок Позивача.
Таким чином, Відповідачем-2 було профінансовано оздоровлення дітей Позивача у дитячому закладі оздоровлення «Морячок» за двома заявками на загальну суму 57760,00 грн., що більш як на половину перевищує загальну суму коштів, передбачену для часткового фінансування оздоровлення дітей для усіх страхувальників Зміївського району.
Відповідно до бюджету Зміївської РВД на 2011 рік, затвердженого постановою правління Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №3-Пос від 30.03.2011 року, «витрати на фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення» складають 182708,00 грн., із яких 79902,00 грн. передбачено на фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення по путівкам, придбаним відділенням Фонду за повну вартість. Отже, на часткове фінансування Зміївською РВД оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення є сума грошових коштів у розмірі 102806,00 грн., яка передбачена для страхувальників всього Зміївського району.
Зміївською РВД в межах асигнувань, призначених на часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення протягом 27.05.2011 року - 19.08.2011 року було отримано від Харківського обласного відділення (Журнал Ордеру №2) та профінансовано сума на 102998,62 грн. (сума була збільшена за рахунок повернутих за результатами попередніх заїздів коштів з урахуванням кратності часткової вартості путівок), що підтверджується Журналом Ордером №3 та банківськими виписками.
Що стосується часткового фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення по іншим двом заявкам, наданим позивачем на оздоровчі зміни III та IV на загальну суму 57760,00 грн., колегія суддів зазначає, що їх фінансування Відповідачем-2 не було здійснено у зв'язку з використанням у повному обсязі коштів, призначених для часткового фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення у повному обсязі на час звернення Позивача з наступними Заявками. Про неможливість фінансування поданих позивачем заявок його було повідомлено листом від 08.08.2011 року за №606.
Листом № 1101-04-03 від 22.07.2011 року виконавча дирекція Харківського обласного відділення соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулась на адресу виконавчої дирекції Фонду з проханням внести зміни до кошторису програм відновлення здоров'я застрахованих осіб та членів їх сімей Харківського обласного відділення Фонду.
Листом 3 06-33-3688 Правління Фонду повідомило, що 16.11.2011р. на засіданні правління рішення щодо можливого збільшення асигнувань на оздоровлення дітей по Харківському обласному відділенню не прийнято.
Таким чином, відповідачами у повній мірі були вчинені всі можливі дії з врегулювання питання щодо додаткового виділення коштів на фінансування оздоровлення дітей.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій про необґрунтованість вимог позивача про визнання бездіяльності протиправною.
Стосовно посилань позивача на зменшення обсягу фінансування та складання кошторису витрат по коштах Фонду колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Витрати бюджету певної районної (міжрайонної) виконавчої дирекції відділення здійснюються усім страхувальникам району. Окремо щодо страхувальників чисельністю працюючих 300 і більше чоловік складалися кошториси по коштах Фонду до 01.01.2011 року. Разом зі вступом в дію Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» був змінений Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та порядок взаємодії страхувальників та органів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності: страхувальники втратили обов'язок нараховувати до Фонду страхові внески та, відповідно, втратили право самостійно розпоряджатися нарахованими страховими внесками на виплату матеріального забезпечення, тому припинилося складання кошторисів страхувальників чисельністю 300 працівників і більше по коштах Фонду. У зв'язку з цим положення щодо доведення кошторисів страхувальників чисельністю працівників 300 і більше по коштах Фонду з 01.01.2011 р. було виключено із Порядку №10.
Таким чином, з 01.01.2011 р. у Відповідача-2 не існувало обов'язку доводити кошториси до відома страхувальників району.
Отже, суди попередніх інстанцій дійшли до правильного висновку про відмову у позові.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Центренерго" в особі відокремленого структурного підрозділу Зміївської теплової електричної станції відхилити, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2012 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.08.2012 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: