"26" вересня 2013 р. м. Київ К/9991/68841/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді Ліпського Д.В.,
суддів: Олексієнко М.М.,
Пасічник С.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про визнання бездіяльності неправомірною, скасування постанови,-
У травні 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області та просив:
визнати тривалу бездіяльність державного виконавця щодо примусового виконання виконавчого листа №2а-7198/09 від 13 жовтня 2009 року протиправною;
скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області про повернення виконавчого документа від 27 лютого 2012 року;
зобов'язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області відновити виконавче провадження №15734400 по виконанню виконавчого листа №2а-7198/09 від 13 жовтня 2009 року, виданого Овруцьким районним судом Житомирської області.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 23 травня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2012 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 23 травня 2012 року скасовано та постановлено нову. Позовні вимоги задоволено частково. скасовано постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 27 лютого 2012 року про повернення позивачу виконавчого листа №2а-7198/09 від 13 жовтня 2009 року виданого Овруцьким районним судом Житомирської області, з відновленням виконавчого провадження.
Не погоджуючись із судовим рішенням апеляційної інстанцій відповідач звернувся з касаційною скаргою в якій посилаючись на допущені судом норми матеріального та процесуального права просить його скасувати та залишити в силі судове рішення першої інстанції.
Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судами встановлено, що постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області Невмержицького О.О. від 14 жовтня 2009 року відкрито виконавче провадження щодо примусового виконання виконавчого листа №2а-7198/09, виданого 13 жовтня 2009 року Овруцьким районним судом, про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_2 заборгованості у розмірі 32228,75 грн. в установлений відповідачем 7-денний строк боржником добровільно рішення суду виконано не було.
З метою забезпечення виконання зазначеного судового рішення державним виконавцем вчинялися наступні дії.
Так, 12 січня 2012 року ним надіслано запит в управління державного казначейства у Овруцькому районі щодо надання інформації про рахунки, по яких здійснюються фінансування по виплатах за ст.ст.30, 35, 37, 39, 48, 50, 51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 23 січня 2012 року на даний запит надано відповідь про те, що рахунки на виплату коштів за статтею 39 частини 2, 50, 51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у боржника відсутні, оскільки не входять в перелік виплат, що здійснює боржник, та об'єднано всі програми соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в одну програму і відкрито один рахунок «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». За даною програмою фінансування буде проводитися в розмірах, визначених відповідними постановами КМУ.
Крім того, 09 лютого 2012 року постановою головного державного виконавця накладено арешт коштів на рахунках боржника, призначених для виплати заборгованості, згідно статей 37, 39, 48, 50, 51, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи», яку було направлено на виконання до Управління державної казначейської служби в Овруцькому районі.
Також, 08 лютого 2012 року державним виконавцем було надіслано до Управління державної казначейської служби в Овруцькому районі платіжні вимоги про стягнення коштів з рахунків боржника, на які накладено арешт. Однак вони були повернуті без виконання у відповідності до п.п.5 п.34 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ», а саме - з підстав відсутності відкритих асигнувань за відповідним кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодом тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) і економічної класифікації видатків бюджету (за загальним фондом та іншими коштами спеціального фонду бюджету) та власні надходження боржника (за спеціальним фондом бюджету).
З метою виявлення іншого майна боржника, на яке можливо звернути стягнення, державним виконавцем 17.02.2012 р. за вих. №3.4/5193 направлено вимогу боржнику щодо надання переліку майна, яке не використовується для провадження основної діяльності у роботі. На що отримано відповідь про відсутність іншого майна на яке згідно із законом можливо звернути стягнення та надано свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії САА №832885 майно, відповідно до якого майно яким володіє Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, перебуває у власності держави в особі Верховної Ради України.
У зв'язку з відсутністю кошторисних призначень на 2012 рік та іншого майна на яке можливо звернути стягнення відповідачем на підставі пункту 2 статті 47 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про повернення виконавчого документа.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції зробив висновок про правомірність оскаржуваної постанови державного виконавця, так як ним вжиті всі передбачені законом заходи спрямовані на примусове виконання судового рішення.
Скасовуючи судове рішення першої інстанції та постановляючи нове про часткове задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що державним виконавцем вчинено всіх можливих дій, передбачених Законом щодо виконання рішення суду та дій щодо притягнення до відповідальності особи винної у невиконанні рішення.
Однак, приймаючи вказані рішення, судами не враховано, що відповідачами у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідні органи державної виконавчої служби (стаття 181 Кодексу адміністративного судочинства України), до яких згідно зі статтею 3 Закону України «Про державну виконавчу службу» віднесено: Державну виконавчу службу України, до складу якої входить відділ примусового виконання рішень; Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції, а тому в такій категорії справ відповідачами можуть бути лише перераховані органи державної виконавчої служби у зв'язку з тим, що структурні підрозділи органів державної виконавчої служби: відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, відділи примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі - не визначені Законом України «Про державну виконавчу службу» як самостійні органи державної виконавчої служби, що виключає можливість їхньої участі як відповідачів у таких справах.
Приймаючи до уваги те, що судами першої та апеляційної інстанцій порушено норми процесуального та матеріального права, які істотно вплинули на повноту з'ясування фактичних обставин справи, рішення підлягають скасуванню з поверненням справи на новий розгляд до суду першої інстанції, оскільки суд касаційної інстанції позбавлений можливості встановлювати та визначати доведеними обставини, які не були встановлені судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанції
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 227, 230, 231 КАС України, колегія суддів -
Касаційну скаргу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області задовольнити частково.
Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2012 року та постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 23 травня 2012 року скасувати.
Справу за позовом ОСОБА_2 до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про визнання бездіяльності неправомірною, скасування постанови направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий: Д.В. Ліпський
Судді: М.М. Олексієнко
С.С. Пасічник