Ухвала від 01.10.2013 по справі К/9991/55344/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" жовтня 2013 р. м. Київ К/9991/55344/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)

СуддівМороз Л.Л.

Чалого С.Я.

провівши у письмовому порядку касаційний розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Луганській області про перерахунок пенсії за касаційною скаргою Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області на постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 10 травня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2011 року

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2010 року ОСОБА_4 в Жовтневому районному суді м. Луганська пред'явив позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Луганській області про перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог послався на те, що до 27 серпня 2010 року він проходив службу в органах внутрішніх справ. Наказом від 27 серпня 2010 року № 361 його було звільнено зі служби за пунктом "а" статі 64 "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР" за віком. З 28 серпня 2010 року він перебуває на обліку в Головному Управлінні пенсійного фонду України, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років.

Вважає, що відповідачем виплати йому пенсії здійснюються у меншому розмірі, ніж передбачено частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Просив визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області протиправними. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, виходячи з грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням у розмірі 2250,50 грн., а також виплатити йому утворену заборгованість, починаючи з 28 серпня 2010 року.

Постановою Жовтневого районного суду м. Луганська від 10 травня 2011 року, залишеною без зміни ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2011 року, позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено.

Визнано дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_4 протиправними.

Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4, починаючи з 28 серпня 2010 року, відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до якого, пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством.

Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області надати Головному Управлінню Пенсійного фонду в Луганській області довідку про суми додаткових видів грошового забезпечення за останньою штатною посадою ОСОБА_4 перед звільненням, а саме: за серпень 2010 року, виходячи із приписів частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У поданій касаційній скарзі Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області просить постановлені у справі рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та постановити у справі нове рішення.

Вважає, що рішення судами постановлені з порушенням норм матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 є особою, звільненою з військової служби за пунктом "а" статі 64 "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР" за віком. Перебуває на обліку у Головному Управлінні пенсійного фонду України, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислу років.

Частиною третьою статті 43 Закону України № 2262-Х11 від 09 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, що діяла під час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до Закону України № 107-VI від 28 грудня 2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до частини третьої статті 43 Закону України № 2262-Х11 від 09 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року зміни, внесені підпунктом 4 пункту 29 розділу 11 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до вимог ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, на час призначення пенсії позивачу діяла частина третя статті 43 Закону України № 2262-Х11 від 09 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, яка передбачає призначення пенсії особам офіцерського складу з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством. Тому вимоги позивача в цій частині обґрунтовані і підлягають задоволенню.

У 2009-2010 роках законодавець не приймав рішень стосовно зупинення дії частини третьої статті 43 Закону України № 2262-Х11 від 09 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та не приймав законів, яким би встановлювався інший порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом.

Судові рішення є законними і обґрунтованими.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновки судів попередніх інстанцій та встановлених обставин справи, оскільки ґрунтуються на помилковому розумінні чинного законодавства.

Відповідно частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 10 травня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Луганській області про перерахунок пенсії - без зміни.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Мороз Л.Л.

Чалий С.Я.