Головуючий у 1 інстанції - Ференчук О.В.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
Україна
12 березня 2009 року справа № 2-а-73/09/0517
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого
Сіваченка І.В.
суддів
Дяченко С.П., Нікуліна О.А.
розглянувши в порядку
письмового провадження
апеляційну скаргу
Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області
на постанову
Єнакіївського міського суду Донецької області
від
06 січня 2009 року
у справі
№ 2-а-73/09
за позовом
ОСОБА_1
до
Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області
про
оскарження дій, стягнення сум, -
04.12.2008 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Постановою Єнакіївського міського суду Донецької області від 06 січня 2009 року у справі № 2-а-73/09 позов задоволено частково. Зобов'язано відповідача нарахувати та сплатити позивачу одноразову грошову допомогу на оздоровлення за 2004-2005 та 2007 рік в сумі 3786 грн.
Суд першої інстанції при розгляді справи встановив, що позивач дійсно є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1 категорії і є інвалідом 3 групи, та перебуває на обліку у відповідача, проте фактично за 2004-2005 та 2007 роки відповідачем було недоплачено позивачеві сума щорічної разової допомоги у розмірі 3786 гривень.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, та у задоволені позову відмовити повністю.
Особи, які беруть участь у справі, заявили письмові клопотання про вирішення справи за їхньої відсутності, тому відповідно до ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Суд апеляційної інстанції при розгляді справи встановив, що ОСОБА_1. є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, (категорія 1), до 01.09.2008 року був інвалідом третьої групи, що підтверджується копією посвідчення.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) передбачена щорічна допомога на оздоровлення особам, інвалідам третьої групи у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
При виплаті щорічної допомоги на оздоровлення Управління керувалося постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - постанова № 836), якою розмір такої допомоги встановлений для осіб 1 категорії 3 групи у 2004 році - 21,50 грн. та постановою КМУ № 562 від 12.07.2005 р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - постанова №562), якою розмір допомоги у 2005 та 2007 роках - по 90 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Зазначеними постановами № 836 та № 562 усупереч Закону № 796-ХІІ (який встановив розмір щорічної допомоги як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати) установлено конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі й, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії 3 групи - 21,50 гривень та 90 гривень(за грошовою реформою 1996 року).
З моменту прийняття постанови № 836 встановлені нею розміри щорічної допомоги на оздоровлення залишалися незмінними на 2004-2005, 2007 роки, у той час як Верховною Радою України неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати, щорічно затверджувався державний бюджет.
Тому, оскільки ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішенні даного спору підлягають застосуванню ст. 48 Закону № 796-ХІІ та Закони України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2004, 2005, 2007 роки, а не постанови № 836 та № 562.
Позовні вимоги про стягнення сум на оздоровлення за 2004, 2005 та 2007 роки підлягають задоволенню, оскільки, виходячи з того, що ст. 48 вищезазначеного закону передбачає щорічну виплату допомоги на оздоровлення учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії 3 групи в розмірі 4 мінімальних заробітних плат, яка Законами України «Про Державний бюджет на 2004 рік» - в 205 гривень; «Про Державний бюджет на 2005 рік» - в 332 грн., «Про Державний бюджет на 2007 рік» - в 460 грн.
Положення пункту 30 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати -абзаців другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого та сьомого частини першої, частини третьої, абзаців другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого, сьомого частини четвертої та частини сьомої статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від № 6-рп від 09.07.2007 р.
Тобто, на користь позивача підлягає стягненню 3786, 50 грн., виходячи з розрахунку:
За 2004 рік (205 х 4 - 21,50) = 798 грн. 50 коп.
За 2005 рік (332 х 4 - 90) = 1238 грн.;
За 2007 рік (460 х 4 - 90) = 1750 грн.
Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 06 січня 2009 року у справі № 2-а-73/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївької міської ради Донецької області «про оскарження дій, стягнення сум» - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили.
Головуючий: І.В. Сіваченко
Судді: С.П.Дяченко
О.А. Нікулін