Справа №22-а-8488/2008 р. Головуючий у 1 інстанції - Бець О.В.
Суддя-доповідач - Попович О.В.
19 січня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Попович О.В.,
суддів Літвіної Н.М., Мамчура Я.С.
при секретарі Окис Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 на Постанову Дарницького районного суду м. Києва від 22.10.2007 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання права на донарахування пенсії, про зобов'язання Київського міського військового комісаріату провести донарахування і виплатити недоплачену суму пенсії за минулий час, -
ОСОБА_1 звернувся до Дарницького районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Київського міського військового комісаріату про зобов'язання провести донарахування недоплаченої суми пенсії з 1996 року по день звернення до суду.
Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 22.10.2007 року в задоволенні позову ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання права на донарахування пенсії, про зобов'язання Київського міського військового комісаріату провести донарахування і виплатити недоплачену суму пенсії за минулий час - відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною Постановою, позивач подав апеляційну скаргу до Київського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати Постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позовних вимог.
До суду апеляційної інстанції сторони не з'явилися, належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду (а.с.67,68,69), причини неявки суд не повідомили.
Відповідно до статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Позовні вимоги мотивовані тим, що військовий комісаріат не виконував своєчасно вимоги ст. 63 вищевказаного закону і не проводив перерахунок пенсії позивача, виходячи із розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, визначеного нормативно-правовими актами, прийнятими починаючи з 1996 року.
Крім того, позивач вважає, що Різне нарахування пенсійного забезпечення однакових категорій військовослужбовців, які мають однакові ознаки військової служби, однак звільнилися зі служби в різні часи, є грубим порушенням його конституційних прав, а тому з метою усунення диспропорції у пенсійному забезпеченні, яка утворилась за минулий час в зв'язку з відмовою військового комісаріату в перерахунку його пенсії, він і звернувся з даним позовом до суду.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звільнений з лав Збройних сил СРСР за наказом Заступника міністра оброни СРСР Маршала радянського союзу №0545 від 26 червня 1985 р., був знятий зі всіх видів грошового забезпечення і направлений для взяття на облік до Жовтневого РВК м. Харкова. Загальна вислуга років військової служби позивача на момент його звільнення складала 32 роки 10 місяців.
Згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом.
Відповідно до п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення, що сталося після звільнення зі служби осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців служби за контрактом, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, проводиться щорічно, виходячи з установленого за станом на 01 січня поточного року розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, з якого обчислюються пенсії.
За Указом Президента України від 14.07.1999 р. №847/99 «Про додаткові заходи щодо впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України» з 01 вересня 1999 року військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) встановлено щомісячна надбавка за службу у Збройних Силах України в розмірі 40 відсотків посадового окладу.
За Указом Президента України від 23.02.2002р. №173/2002 «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» з 01 січня 2003 р. взамін вищезгаданої щомісячної надбавки за службу у Збройних Силах України у розмірі 40 відсотків від посадового окладу, встановлена щомісячна надбавка у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років).
За Указом Президента України від 05 травня 2003 року №389 «Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Управління державної охорони за безперервну службу» з 01 травня 2003 року до складу грошового забезпечення військовослужбовців включено відповідну надбавку. Умови і порядок виплати зазначеної надбавки викладені в Інструкції про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за безперервну військову службу в Збройних Силах України, яка затверджена наказом Міністра оборони України від 26.05.2003 р. №149 та зареєстрована Міністерством юстиції України 28 травня 2003 року за №411/7732. Розмір зазначеної надбавки грошового забезпечення залежить від вислуги років. В даному випадку вказана надбавка повинна виплачуватись в розмірі до 90% від розміру грошового забезпечення. Телеграмою Міністра оборони України від 30 листопада 2003 року встановлено, що щомісячна надбавка за безперервну військову службу в Збройних Силах України враховується при обчисленні пенсії військовослужбовцям.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» (в редакції від 15 червня 2004 року №1769-ІУ, який набрав чинності з 01 січня 2005 року) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей нараховуються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах встановлених законодавством.
Відповідно до п. 2 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців...» особи, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» мають право на перерахунок пенсії з урахуванням положень цього закону та виплату 50 відсотків перерахованої пенсії з 01.01.2005 року, а з 01.01.2006 року - 100 відсотків перерахованої пенсії, тобто право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 набув після набрання чинності вищевказаного закону, з 1 січня 2005 року, який йому був проведений з всіх сум грошового забезпечення відповідної посади на час набрання законом чинності, що підтверджується наданими розрахунками.
Відповідно до ст. 58 Конституції України «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі». Це підтверджується і рішенням Конституційного суду України від 9.02.1999 року щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України, де зазначено, що за загально визначеним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Отже, судом першої інстанції зроблено вірний висновок про те, що права на перерахунок раніше призначеної пенсії за період з 01.10.1996 року до 31.12.2004 року позивач не має, тому що на той час законом не було передбачено підвищення пенсії у зв'язку зі зміною відповідних видів грошового забезпечення.
Постановою Пленуму Верховного Суду України № 4 від 15.04.2005 року «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» зазначено «звернути увагу судів на те, що законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 1 січня 2005 року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку з запровадженням після звільнення військовослужбовця та осіб, котрі мають право на пенсію згідно з законом № 2262-ХІІ, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон № 1769-ІУ, який набув чинності з 1.01.2005 року, не має зворотної сили , тому вимоги щодо перерахунку пенсій з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 1.01.2005 року, задоволенню не підлягають».
Рішенням Конституційного суду України від 14.06.2007 року № З-рп/2007 визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), перше речення пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 15 червня 2004 року № 1769-ІV: «Встановити, що особи, яким раніше призначені пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» мають право на перерахунок пенсій з урахуванням положень цього Закону та виплату 50 відсотків перерахованої пенсії з 1 січня 2005 року, а з 1 січня 2006 року - 100 відсотків перерахованої пенсії».
Отже, судом під час розгляду даної адміністративної справи не були виявлені порушення законодавства з боку відповідача по відношенню до позивача, його дискримінації щодо своєчасного не донарахування і виплати сум пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для скасування оскаржуваного рішення не вбачається.
Керуючись, ст.ст. 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія,-
Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 на Постанову Дарницького районного суду м. Києва від 22.10.2007 року - залишити без задоволення.
Постанову Дарницького районного суду м. Києва від 22.10.2007 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання права на донарахування пенсії, про зобов'язання Київського міського військового комісаріату провести донарахування і виплатити недоплачену суму пенсії за минулий час - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.
Головуючий суддя
Судді