Постанова від 02.03.2009 по справі 22а-9132/08/9104

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2009 року №22а-9132/08/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Багрія В.М.,

суддів: Ніколіна В.В., Улицького В.З.,

при секретарі судового засідання - Ткач О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу

за апеляційною скаргою - управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради

на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08.04.2008 року у справі №2-а-231/08

за позовом ОСОБА_1

до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Міністерства праці та соціальної політики України

про стягнення щорічної разової грошової допомоги,-

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2007 року ОСОБА_1звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Міністерства праці та соціальної політики України про стягнення щорічної разової грошової допомоги.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилався на те, що відповідно до ст.. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» йому, як учаснику бойових дій щорічно до 5 травня повинна виплачуватись разова грошова допомога у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком. Однак, всупереч цим вимогам грошова допомога за 2005-2007 роки виплачувалась не в повному обсязі.

На підставі вищенаведеного, позивач просив стягнути з відповідача на його користь суму заборгованості недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги за 2005-2007 роки у розмірі 4725,00 грн.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08.04.2008 року позов задоволено частково.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради виплатити Смірнову Петру Романовичу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2007 рік в сумі 1770,30 грн.

Зобов'язано Міністерство фінансів України і Міністерство праці та соціальної політики України виділити та перерахувати ці кошти через Державне казначейство України на адресу управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради для їх виплати ОСОБА_1

Постанову суду першої інстанції оскаржило управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, подавши на неї апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що виплата грошової допомоги для учасників бойових дій, потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України.

Крім того, управління праці та соціального захисту населення як розпорядник коштів керувався виключно нормами чинного законодавства, відповідно до статей Бюджетного кодексу України та Законів України про Державний бюджет на відповідні роки, відповідно до яких надходили кошти до управління праці та соціального захисту населення для проведення виплати одноразової щорічної допомоги.

Апелянт просить скасувати постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08.04.2008 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у повному обсязі.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції підлягає зміні з таких підстав.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що він є учасником бойових дій, якому відповідно до вимог ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня виплачується грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Розмір отриманої позивачем у 2007 році разової грошової допомоги до 5 травня не відповідає вимогам зазначеного Закону і сума заборгованості перед ОСОБА_1, виходячи із законодавчо встановлених розмірів мінімальної пенсії за віком та прожиткового мінімуму за 2007 рік, становить 1770,30 грн. та підлягає стягненню з управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради при зобов'язанні Міністерства фінансів України та Міністерства праці та соціальної політики України виділити ці кошти.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, тільки частково відповідають нормам матеріального права і фактичним обставинам справи.

Безспірно встановлено, що ОСОБА_1є учасником бойових дій, якому відповідно до вимог ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня виплачується грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення ст. 29 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік», якими було обмежено розмір щорічної допомоги до 5 травня, встановленої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», із вказівкою на те, що дане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання про підставність позовних вимог ОСОБА_1 у частині стягнення на його користь заборгованості з виплати щорічної допомоги за 2007 рік.

При визначенні розміру такої заборгованості колегія суддів виходить із того, що станом на 01.04.2007 року розмір прожиткового мінімуму, а відтак і мінімальної пенсії за віком, становив 410,06 грн.

З врахуванням виплаченої відповідачем у 2007 році ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі 280 грн., сума заборгованості перед позивачем становить 1770,30 грн. (410,06 х 5 - 280) та підлягає виплаті у повному обсязі.

Колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції про зобов'язання Міністерство фінансів України і Міністерство праці та соціальної політики України виділити та перерахувати кошти через Державне казначейство України, оскільки така виплата повинна проводитися УПСЗН Хмельницької міської ради в силу вимог ст. 17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Покликання апелянта на відсутність бюджетного фінансування передбаченого Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розмірів щорічної грошової допомоги як на причину невиконання покладених на нього зобов'язань до уваги не приймаються, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі “Кечко проти України»).

Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1, щодо аналогічних спірних виплат за 2005-2006 рр., на думку колегії суддів, суд першої інстанції правильно врахував ту обставину, що положення ст. 34 Закону України “Про Державний бюджет на 2005 рік» та ст. 30 Закону України “Про Державний бюджет на 2006 рік», якими розмір одноразової грошової допомоги до Дня Перемоги учасникам війни, учасникам бойових дій встановлювався на рівні 250 грн., на предмет конституційності не розглядалися, у встановленому порядку неконституційними визнанні не були та своєї чинності не втратили.

Оскільки відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків, підстав для задоволення позовних вимог про стягнення заборгованості із одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2005-2006 спірні роки, на думку колегії суддів, немає.

Оскільки постанова суду першої інстанції є правильною по суті, але з помилковим застосуванням норм матеріального права, вона підлягає зміні.

Керуючись ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради залишити без задоволення.

Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08.04.2008 року змінити, виключивши з резолютивної частини постанови покликання суду на зобов'язання Міністерства фінансів України і Міністерства праці та соціальної політики України виділити та перерахувати кошти через Державне казначейство України на адресу управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради для їх виплати ОСОБА_1

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили.

Головуючий: В.М. Багрій

Судді : В.З.Улицький

В.В. Ніколін