копія
справа № 2-а-10626/08/0470
категорія статобліку-2.31
29 січня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головко О.В.
при секретарі судового засідання Воронові Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позов ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Юр'ївської районної державної адміністрації
про визнання неправомірними дій, -
До дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Юр'ївської районної державної адміністрації по призначенню, нарахуванню і виплаті сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007 році неправомірними; стягнути з відповідача недоотриману суму по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 3563 грн. 13 коп. за період з 01.01.2007 по 31.10.2007; стягнути з відповідача на її користь всі понесені судові витрати.
В обґрунтування позовуОСОБА_1. зазначила, що відповідачем було невірно розраховано та виплачено їй соціальну допомога по догляду за дитиною, що суперечить вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Управління праці та соціального захисту населення Юр'ївської районної державної адміністрації позов не визнало, подало до суду письмове заперечення проти позову, в якому зазначило, що ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році допомога відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом. Пункт 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007року визнаний неконституційним, отже Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» необхідно застосовувати з 09.07.2007 року.
Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи та доводи сторін суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Юр'ївської районної державної адміністрації як така, що одержує соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідачем як органом, що призначає і здійснює виплату держаної допомоги сім'ям з дітьми, відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» була призначена та виплачена позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у наступних розмірах у 2007 році: січень, лютий - по 103, 14 грн., березень, квітень, травень, червень - по 104, 49 грн., липень - 105, 93 грн., серпень - 108, 18 грн., вересень - 109, 62 грн., жовтень - 38, 90 грн. При цьому судом встановлено, що в жовтні 2007 року було виплачено соціальну допомогу за 10 календарних днів, оскільки 11.10.2007 року дитині позивача виповнилося 3 роки.
При вирішенні спору по суті заявлених позовних вимог судом встановлено, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено дію положень окремих законів в частині надання пільг, гарантій, компенсацій окремим категоріям громадян.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнано неконституційними норми відповідних статей Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Згідно з ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з 09.07.2007 норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втратили чинність.
Саме з цього періоду відповідній категорії осіб поновлено право на отримання соціальної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трьох років у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З урахуванням вищезазначеного суд доходить висновку про існування протиправної бездіяльності відповідача щодо не вчинення дій по перерахунку та виплати позивачу соціальної допомоги в належному розмірі.
Одночасно суд зазначає, щоОСОБА_1. в своєму позові просить зобов'язати відповідача здійснити виплату недоотриманої допомоги у відповідній сумі. Проте суд доходить висновку про неможливість вирішити таку позовну вимогу, оскільки в даному випадку судом фактично буде самостійно здійснено перерахунок розміру соціальної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трьох років, що стане підміною функцій органів соціального захисту населення, що неприпустимо відповідно до чинного законодавства.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача судових витрат суд зазначає, що відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 122, 162 КАС України суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Юр'ївської районної державної адміністрації щодо не вчинення дій стосовно перерахунку та виплатиОСОБА_1соціальної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трьох років, передбаченої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Юр'ївської районної державної адміністрації здійснити перерахунокОСОБА_1соціальної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трьох років, передбаченої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 09 липня 2007 року по 10 жовтня 2007 року та здійснити її виплату.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 50% здійснених судових витрат в розмірі 19 грн. 70 коп.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 03.02.2009 року.
Суддя Головко О.В.
З оригіналом згідно
Постанова не набрала законної сили 03.02.2009
Суддя Головко О.В.